Cirkus Matovič má nové predstavenia

· Čas čítania: 3 min.
Foto: archív
Jeho líder Igor dokázal, že v jeho mini strane je každý nezávislá osobnosť. Lebo sa zdá, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá… V každom prípade: buď má Igor schízu, alebo sa jeho strana skladá z idiotov. Už si to všimli aj liberálne médiá, ktoré sú z jeho vyjadrení zmätené. Hospodárske noviny dokonca prirovnali politiku Igora Matoviča k poľskej hovädzine.
„Donald Trump je ako Béla Bugár, preto Igor Matovič kandiduje do europarlamentu. Záleží mu na EÚ, ale europoslancom nebude. Ak nedostane aspoň 50-tisíc krúžkov, z parlamentu – toho slovenského – odíde, pretože nesúhlasí s tri roky starou proamerickou politikou hnutia, ktorého je predsedom,“ píšu HN.
Igor Matovič totiž oznámil svoju kandidatúru v eurovoľbách 25. mája s tým, že ak ho ľudia zvolia, mandát si nepreberie. Vraj chce len zistiť, akú má podporu voličov.
Pokiaľ nezíska aspoň 50.000 krúžkov, odíde z Národnej rady SR a v ďalších parlamentných voľbách bude kandidovať z posledného miesta. Nevylúčil, že ak by dosiahol veľmi zlý výsledok, mohol by odísť aj z funkcie predsedu hnutia. Oznámil to na tlačovej konferencii v Národnej rade SR.
„Kandidujem do europarlamentu preto, lebo by som chcel, aby sa naše hnutie pokúsilo zobudiť mysle ľudí, ktorí dnes rozhodujú o bezpečnostnej politike Únie. Mali by sme zabojovať o náš európsky dom. Urobme Európu opäť silnejšou, veľkou. Je načase urobiť z Európy svetovú veľmoc,“ vysvetlil Matovič.
Nechápe to ani poslankyňa jeho hnutia Veronika Remišová: „Ľudia chodia k voľbám, aby niečo dosiahli pre svoju krajinu alebo pre Európu, určite by to nemal byť nejaký osobný prieskum popularity politikov. Takto sa politika ešte viac posúva smerom k extrémistickým a anti-systémovým stranám,“ uviedla. Ona sama nechce púšťať skúšobné balóniky. Chce sa sústrediť na parlamentné voľby. Ale stranu po Igorovi sa vraj nechystá prevziať.
Matovič zmenil aj názor na vedúcu úlohu USA v svetovom dianí. Priblížil, že v programe OĽaNO do parlamentných volieb bolo, že USA sú garant bezpečnosti a zárukou medzinárodnej stability. Dnes si to už nemyslí. „USA dávno nie sú svetovým mierotvorcom, žijú si svojím životom a celý civilizovaný svet tŕpne, ako sa prezident Donald Trump vyspí a ktorú mierovú dohodu s ktorým štátom zruší. Precitol som z toho. Podľa mňa USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom – toto je zásadný rozdiel proti tomu, s čím ma ľudia do parlamentu volili,“ priblížil svoje rozhodnutie Matovič.
Jeho kolegyňa Remišová ani tejto jeho názorovej zmene nerozumie. Na margo Matovičových výrokov o politike USA uviedla, že ide o vytváranie umelého konfliktu. „Vôbec nejde o to, aký má kto vzťah k USA, ale aké sú záujmy Slovenska. Svet okolo nás je stále nestabilnejší a bolo by hazardovaním so záujmami Slovenska, ak by sme podkopávali aj tú spoluprácu v oblasti obrany, ktorá dobre funguje,“ uviedla.
„Zmenil som názor a považujem za dôležité, aby ľudia rozhodli či si napriek tomu zaslúžim zostať v politike,“ uviedol Matovič. Zdôraznil, že sú to jeho názory, a že viacerí v hnutí s nimi nesúhlasia. Nie je totiž za odchod z Únie ani z NATO, ale si myslí, že sa máme pozerať kriticky nielen na Rusko, ale aj na USA.
Nie je to dávno, čo Matovičov kolega Jozef Viskupič ako župan Trnavského kraja prikázal krajským knižniciam, aby zrušili predplatné na Zem&Vek, ktorý šíri vraj bludy, a v skutočnosti názory, ku ktorým dospel aj sám Matovič.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár