CIRKUS MATOVIČ

· Čas čítania: 6 min.
Foto: Youtube

Igor Matovič, už v jednej z predvolebných diskusií priznal, že v prípade, ak jeho politická strana vyhrá voľby, nezľakne sa a prijme poverenie zostavovať vládu. Matovič je však známy ako politik s netradičnými metódami. Preto ho mnohí považujú za nie celkom stabilnú súčasť slovenského politického spektra. Jeho pôsobenie v parlamente sprevádzali rôzne teatrálne gestá či aktivity. Aj vďaka špecifickému pôsobeniu si vytvoril niekoľko sporov s politikmi, vrátane partnerov. Najnovšie mu možní koaliční partneri vyčítajú, že si urobil anketu o volebnom programe, ktorým chce podmieniť svoju účasť vo vláde. Cítia to ako nie celkom férový krok. Pozrime sa na zoznam najznámejších Matovičovych nezmyselných sporov a excesov:

Detektor lži

Kandidátov do parlamentu vo svojom novozaloženom hnutí OĽANO prekvapil Matovič požiadavkou absolvovať detektor lži. Odstúpili mnohí. Eugen Korda, ktorý bol vtedy na prvom mieste kandidátky, odstúpil so slovami, že ide o šialenstvo. Vladimír Palko povedal, že Matovič  „nechce mať nezávislé osobnosti, ale cvičené opice“.

Maketa Fica

V septembri 2013 počas snahy o odvolanie Roberta Fica a vlády, Matovič prišiel do parlamentu s maketou Fica. Provokovať. O maketu Fica neskôr Matovič spolu s jeho bratrancom Jozefom Viskupičom bojovali s poslancami za Smer, ktorý im ju chceli vziať.

Opitý v parlamente

Matovič si tiež vypil spolu s inými poslancami a musel prespať v priestoroch Národnej rady zakrytý len kabátom, čo aj sám priznal. Túto udalosť nie je možné príliš zaradiť medzi teatrálne gestá, ale keď sa predsedu parlamentu Danka snažil primäť k dychovej skúške počas jednej z ostatných schôdzí NR SR, bola Matovičovi pripomenutá práve táto noc v parlamente pod kabátom. „Včera bol hektický deň a jedol som iba na obed. Som taký, že keď si dám deci vína a som hladný, tak sa mi všetko točí,“ vysvetlil vtedy Matovič.

Striekačky

11. septembra 2012 poslancovi Martinovi Poliačikovi Matovič vysypal na hlavu injekčné striekačky. Matovič tým reagoval na Poliačikovo priznanie k užívaniu tvrdých drog. Poliačik tiež povedal, že čistý heroín nie je taký škodlivý, ako miešaný.

Provokovanie na „tlačovke“

16. októbra 2019 sa Matovič postavil počas tlačovej konferencie Smeru pred kamery s nápisom vytlačeným na papieri: „Fedor Flašík vybral 250 na stranu a 8 alebo 80 si nechal.“ Nasledovala potýčka s Jurajom Blanárom, ktorý mu papier zobral, skrčil a hodil na zem. Matovič papier zdvihol, vyrovnal a opäť ukázal ostentatívne pred kamery.

Spor s Belousovovou

Anna Belousovová si neraz musela v Matovičovych stĺpčekoch o sebe prečítať, že je „Anča“. V auguste 2010 preto prišla za Matovičom, opýtala sa ho, či to písal on a po kladnej Matovičovej odpovedi mu dala facku.

Spor so Sulíkom

Matovič sa „prekrúžkoval“ do parlamentu po tom, ako kandidoval na kandidátnej listine strany SaS. Predtým sa zviditeľnil pravidelnými stĺpčekmi v jeho sieti regionálnych periodík, ktoré majú dosah ním deklarovaných 1 500 000 domácností. Matovič hlasoval s vtedajšou opozíciou o zmene zákona o dvojakom občianstve, za čo bol zo strany vylúčený.

Nahrávanie Procházku

Matovič prekvapil aj úspešného kandidáta na prezidenta Radoslava Procházku. Bývalému poslancovi KDH len tesne ušla účasť v druhom kole, v ktorom by vyzval Roberta Fica. Procházku mnohí videli už ako premiéra. Matovič sa to snažil prekaziť a Procházku si jednoducho nahral. Matovič sa zahral na agenta provokatéra a ponúkol Procházkovi inzerciu v sieti svojich inzertných týždenníkov. Inzerciu bez DPH. Matovič neskôr vyhlásil, že sa mu podarilo Procházku „zložiť“. Procházkova Sieť nakoniec nesplnila želania agentúr a nestala sa najsilnejšou stranou pravice. Ledva prešla do parlamentu a stala sa súčasťou vládnej koalície so Smerom, SNS a Mostom-Híd.

Spor s Bugárom

Predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár sa už neraz vyjadril, že v strane majú problém s Matovičom. Jednak pre hlasovanie o dvojakom občianstve a tiež pre Matovičovo obvinenie, že „na pôde pod obchvat zarobil dvadsaťnásobok aj Bugárov sused a nominant na pozemkovom fonde“.

Spor s Dankom

„Pripadá mi ako skunk, ktorý príde, zasmradí a zdrhne,“ aj takto sa na adresu predsedu parlamentu vyjadroval Matovič. Danko sa aj kvôli Matovičovi zasadil za zmenu volebného zákona. Prekážali mu transparenty, dokonca makety, ktoré Matovič rád teatrálne využíval.

Spor s Ficom a Matovičovo účtovníctvo

Robert Fico verejnosť informoval, že Matovičovo účtovníctvo nebolo v súlade s „kostolným poriadkom“. „Predložím vám dôkazy, že pán Matovič je daňový podvodník a na svoju činnosť používa biele kone,“ povedal Fico. Matovič to Ficovi vrátil a prezentoval na sociálnej sieti túto vetu, no nepridal dôkazy: „Pán vystupujúci ako predseda vlády si spoločne s manželkou v roku 2008 založili schránkovú firmu na Belize. V deň vzniku si táto firma založila dva bankové účty v Belize Bank Internacional (BBIL). Stav účtov k 21. júlu 2015 je 674.546.004,42 $.“

Spor s Hlinom

Súčasný predseda KDH začínal v politike práve cez Matovičovo hnutie. Po osobných sporoch však Hlina, ktorý pôsobí v politike podobným teatrálnym spôsobom, odišiel od Matoviča a založil stranu Občania. Neskôr sa stal predsedom KDH. Hlinovi na Matovičovi prekážalo aj to, že do jeho strany OĽANO nie je možné podať prihlášku. Posledne mali spor kvôli Matovičovej chrípke a navzájom si posielali odkazy videami natočenými z balkóna.

Spor s Ritomskou

Z OĽANO odišla aj niekdajšia poslankyňa a bojovníčka proti mobbingu Mária Ritomská. Tá po odchode tvrdila, že Matovič všetkých v OĽANO utláčal a o všetkom rozhodoval len on. Aj nedávno Matovič Ritomskú urazil, za čo Ritomská žiada ospravedlnenie.

Spor s Beblavým

Po tom, ako sa Matovič vyjadroval o Slavii Capital a Palme Tumys, ktorú Beblavého otec sprivatizoval, Beblavý o Matovičovi povedal, že je klamár. Pre denník N dodal, že Matovič je „bezcharakterný klamár, ktorý bez problémov povie dve lži v jednej vete, hoci odo mňa vedel, že to nie je pravda“.

Spor s Martinom Daňom

Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prišiel za Matovičom novinár Martin Daňo. Daňo mu v útrobách parlamentu povedal, že aj Matovič je vrah a má Kuciakovu krv na rukách. Matovič mu na to agresívnym tónom odpovedal, že ak mu to ešte raz povie, tak ho za to zbije. „Ešte raz mi to poviete, normálne ti vytnem. Rozbijem ti papulu. Mne je to jedno, aj pred médiami,“ povedal Matovič Daňovi.

Zdroje:
https://glob.zoznam.sk/matovic-je-symbolom-politickej-nekultury-v-parlamente-uviedol-poslanec-za-smer-sd-erik-tomas/
https://www.topky.sk/cl/10/1226091/Opity-nebol–ale-prespal-pod-kabatom–priznal-Matovic
https://www.aktuality.sk/clanok/213819/foto-matovic-vysypal-poliacikovi-na-hlavu-striekacky/
https://presstv.sk/zpravy/video-fyzicka-potycka-pocas-tlacovky-matovic-opat-perlil/
https://www.mojevideo.sk/video/309ba/bitka_s_matovicom_na_ficovej_tlacovke_o_gorile.html
https://dennikn.sk/688398/matovicove-ostre-konflikty-pohadal-sa-s-vacsinou-moznych-spojencov-a-casto-sam-zacal/
https://dennikn.sk/120708/cely-prepis-rozhovoru-matovica-s-prochazkom/?ref=in
https://dennikn.sk/616409/na-pode-pod-obchvat-zarobil-dvadsatnasobok-aj-bugarov-sused-a-nominant-na-pozemkovom-fonde/?ref=in
https://tivi.cas.sk/video/1831371/dalsia-bitka-v-parlamente-tentokrat-o-maketu-fica/
https://www.noviny.sk/slovensko/118930-maketa-fica-vyvolala-bitku-policajna-zvysuje-bezpecnost
https://www.aktuality.sk/clanok/170167/anna-belousovova-vyfackala-igora-matovica/
https://presstv.sk/zpravy/video-fyzicka-potycka-pocas-tlacovky-matovic-opat-perlil/
https://www.mojevideo.sk/video/309ba/bitka_s_matovicom_na_ficovej_tlacovke_o_gorile.html
https://dennikn.sk/688398/matovicove-ostre-konflikty-pohadal-sa-s-vacsinou-moznych-spojencov-a-casto-sam-zacal/
https://dennikn.sk/120708/cely-prepis-rozhovoru-matovica-s-prochazkom/?ref=in
https://dennikn.sk/616409/na-pode-pod-obchvat-zarobil-dvadsatnasobok-aj-bugarov-sused-a-nominant-na-pozemkovom-fonde/?ref=in
https://www.noviny.sk/slovensko/118930-maketa-fica-vyvolala-bitku-policajna-zvysuje-bezpecnost
https://www.aktuality.sk/clanok/170167/anna-belousovova-vyfackala-igora-matovica/
https://www.youtube.com/watch?v=vmOk_rseyNI

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár