Clintonský biznis s prednáškami

Add Comment

Bill Clinton a jeho manželka Hillary Clinton majú slušné bočné príjmy. Príjmy z prednášok, ktoré adresujú svojim poslucháčom na rôznych univerzitách, hradoch, v parlamentoch, hoteloch, firmách, atď. Teda na korporačnej, politickej a školskej pôde. Tento biznis poriadajú obaja už roky a vyniesol im desiatky miliónov dolárov.

Bill Clinton zarobil medzi januárom 2001 a januárom 2013 na 542 prednáškach až 104,9 milióna dolárov. Z tejto sumy inkasoval 56,3 milióna mimo USA. Predovšetkým v Číne, Japonsku, Kanade a Veľkej Británii. Začal s nimi prakticky okamžite, ako opustil Biely dom. Hneď prvá smerovala pre Morgan Stanley a inkasoval za ňu 125 000 dolárov.

V roku 2012 bol mimoriadne vyťažený, za 72 prednášok inkasoval 16,3 milióna dolárov. Svoje príjmy komentuje vtipne slovami: „Som šokovaný, že ľudia má stále chcú ako prednášajúceho.“ Ako roky bežia, rastie aj Billova cena, priemerná odmena za prednášku v roku 2001 bola 156 302 dolárov, zatiaľ čo v roku 2013 sa dostala na 248 333 dolárov. „Inflácia“.

Naviac peňazí dostáva od Wall Street, banky a iné finančné inštitúcie mu zaplatili za 102 vystúpení 19,6 milióna dolárov. Štandardný poplatok je 200 000 dolárov, ale niektoré jeho vystúpenia majú cenu aj viac než 600 000 dolárov. Clintonovci peniaze inkasujú aj cez Bill, Hillary and Chelsea Clinton Foundation, ktorá sa venuje filantropii. Výnimočne sa však rozrečnia aj úplne zadarmo.

V roku 2013 prišla Billovi štedrá odmena od Židovského národného fondu, 500 000 dolárov za 45 minútovú reč na 90. výročie narodenia Šimona Pereza. Potom ako vyvolala rozruch, Bill peniaze presmeroval zo svojej nadácie na Izraelskú charitu.

Zaujímavé je pokrytie oblastí, Bill dokáže rečniť snáď na akúkoľvek tému, teda za podmienky, že dostane svoju taxu. Alkohol, uhlie, financie, mimovládky, atď. Medzi štedrých donorov patrí Goldman Sachs. Tá platila obom Clintonovcom.

Práve teraz rezonuje informácia, podľa ktorej Hillary inkasovala 300 000 dolárov za prednášku na Kalifornskej univerzite v Los Angeles na tému Myšlienkove vodcovstvo. Tá pritom netrvala ani pol hodinu. Hillary biznis síce vynáša menej ako jej manželovi, ale je ďaleko pred George W. Bushom, Colin Powellom, či Condoleezza Rice, ktorí inkasujú 100 000 až 150 000 dolárov za prednášku. Priepasť za nimi je ešte väčšia. George W. Bush začal s prednáškami taktiež okamžite potom, ako opustil oválnu pracovňu. Za menej ako štyri roky spravil 140 prednášok a inkasoval 15 miliónov dolárov.

Clintonovci nie su jediní, ktorí zarábajú desiatky miliónov dolárov na svojich prednáškach po celom svete, povýšili však tento biznis na úplne iný level. Otázne je, či nejde o odmenu za politické služby, či prosté presmerovanie peňazí cez Clintonovu nadáciu na rôzne „filantropické“ účely. Skutočne obaja hovoria také „poklady“, ktoré sú cenné desiatok tisíc dolárov za minútu? Na tak široké množstvo tém? Či slúžia iba ako maskoti, ktorí pritiahnu ďalších hostí a dodajú akciam potrebnú kredibilitu?

Zdroje: The Washington Post, Daily News (New York), New York (magazine), The Daily Beast, Mladá fronta DNES, Wikipedia

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis