CNN prepustila komentátora, ktorý kritizoval Izrael

· Čas čítania: 3 min.

Americká televízna spoločnosť CNN sa zriekla dlhoročného politického komentátora Marca Lamonta Hilla, ktorý vyjadril postoj k izraelsko-palestínskemu konfliktu počas prejavu v OSN. Profesor mediálnych štúdií Temple University sa zaoberal otázkou „slobodnej Palestíny od rieky k moru“, za čo ho kritizovalo niekoľko neokonzervatívcov a proizraelsky naladených agitátorov, ktorí uviedli, že takéto poznámky reflektujú jazyk Hamasu a iných skupín, ktoré sa snažia odstrániť Izrael.

[plsc_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=ZdR8K4cybKs“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“]

Marc Lamont Hill už viac nemá kontrakt so spoločnosťou CNN,“ povedala hovorkyňa Barbara Levin pre Washington Post. Spoločnosť odmieta odpovedať na otázky, prečo bol komentátor prepustený.

Niektoré z hlavných hebrejských skupín, vrátane Anti-Defamation League (ADL), vyjadrili „frustráciu z Hillových poznámok, ktoré zahŕňali schvaľovanie bojkotu, zabavovanie izraelského majetku a bojkot.“ Pridalo sa aj Fox News.

Hill sa proti kritike postavil a tvrdí, že kritici pripisujú jeho vyhláseniam názory, ktoré v nich vôbec nezazneli: „V žiadnom bode som nesúhlasil, nepodporoval, ani nezmieňoval Hamas. Je to nečestné. Vo svojom komentári som bol jasný. Bolo to o túžbe po slobode, spravodlivosti a sebaurčení pre každého.“ Zanedlho vydal ďalšie vysvetlenie: „Podporujem palestínsku slobodu, sebaurčenie a ostro kritizujem izraelskú politiku a prax… Nepodporujem antisemitizmus, zabíjanie židovského ľudu, ani akúkoľvek inú vec, ktorá je pripisovaná môjmu prejavu. Strávil som celý svoj život bojom proti tomu.“ Tiež dodal, že fráza „od rieky k moru“ sa datuje na začiatok 20.storočia a nikdy nebola výhradným priestorom určitého ideologického tábora: „To znamená, že všetky oblasti historickej Palestíny – napr. Západný breh, Gaza, Izrael – musia byť priestorom slobody, bezpečnosti a mieru pre Palestínčanov. Myšlienka, že sa jedná o frázu Hamasu, je jednoducho nepravdivá.“

Americký filozof a aktivista Cornel West hovorí, že Hillovo prepustenie zo strany CNN za volanie po slobodnej Palestíne opäť otvára tematickú Pandorinu skrinku. Dodal, že krok je obzvlášť závažný v americkom kontexte, keďže v súčasnosti Spojené štáty dodávajú vojenskú pomoc Izraelu v hodnote 3,1 bilióna dolárov na podporu všetkých armádnych operácií.

Pramene:
[1] CNN fires journalist who criticized Israel; Press TV, 1.12.2018
[2] Why did CNN fire a pro-Palestinian commentator?; autor: Cornel West; The Guardian (Opinion), 4.12.2018
[3] Social media defends Marc Lamont Hill after CNN firing over Palestine; autor: Nadda Osman, The Middle East Eye, 30.11.2018
[4] Marc Lamon Hill fired from CNN after U.N. speech; autor: Rashad Grove; The Source, 30.11.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár