Čo nás čaká

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Napriek zvýšeniu počtu nezamestnaných v USA o 30 miliónov akciové trhy veselo rastú. Ak sme si doteraz mysleli, že akciové indexy ukazujú skutočný stav ekonomiky, dnes už všetci vieme, že sú dávno odtrhnuté od reality.

Všetci nás ubezpečujú, že banky sú v poriadku, a napriek tomu od septembra minulého roku neustále prebieha ich dofinancovanie prostredníctvom centrálnych bánk. Všetci nás ubezpečujú, že pri zatvorených obchodoch a prevádzkach služieb, pri celosvetovom poklese spotreby ropy za posledné dva mesiace približne o 20 % je pokles HDP len dva až päť percent.

Vidíme infláciu, o ktorej nám vlády tvrdia, že je vo výške okolo 2 %, a nezávislé výpočty hovoria o 6 %. Vieme, že meter štvorcový obstavanej plochy vedia postaviť stavbári za 700 eur, a napriek tomu sa byty predávajú za tisíce eur za meter štvorcový.

Masmédiá nám striedavo podsúvajú tvrdenia, že vírus je pomerne neškodný, a vzápätí tvrdia, ako nám hrozí, že pol milióna Slovákov bude v nemocnici. Raz tvrdia, že HDP bude rásť, a o dve strany ďalej napíšu, že ekonomika skolabuje.

Žijeme v dobe, keď sa nedá veriť ničomu, čo nám tvrdí vláda a masmédiá. Musíme si vytvoriť vlastný názor a v maximálnej možnej miere sa oprieť o čísla. Je veľký rozdiel, či sa veci menia o jedno alebo o 50 %. Áno, Svetová organizácia práce sa kdesi vyjadrila, že až 50 % všetkých obyvateľov planéty môže prísť o prácu.

Najkľúčovejší pevný bod v diaľke je rok 2025, keď za určitých okolností budeme spotrebovávať polovičné množstvo ropy. Je to podobné ako v mafiánskom vtipe: „Zomrel, nezomrel, pohreb bude v stredu.“ Pokles spotreby ropy je doslova nevyhnutný a je spôsobený rastúcimi nákladmi na jej ťažbu a s nimi súvisiacimi stratami. Ak chceme udržať ťažbu do roku 2025 a neskôr aspoň na úrovni roku 2019 (posledný ako-tak normálny rok), tieto straty budú vyrovnávať vlády a novonatlačené inflačné peniaze.

Cesta do roku 2025 a ani potom nebude hladká. Budú sa striedať obdobia optimizmu a obdobia pádu sprevádzané maškarádou a cirkusom v podaní politikov a masmédií, a to sa môžeme len modliť, aby na našom území nedošlo k nejakej vojne.

Medzinárodný menový fond vo svojej štúdii o dopade vrcholu spotreby ropy rátal s medziročným poklesom HDP v Európe približne o 3 % ročne najbližších 30 rokov, aj keď neistoty sú veľké. Pokles oproti roku 2019 môže byť na Slovensku, povedzme, len o 5 – 6 %, ale ekonomika sa môže prepadnúť napríklad tento rok o 20 %, a pritom sa nám dokonca môže zdať, že sa zlepšuje. Teda podľa oficiálnych čísel.

Autor: Dušan Doliak

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár