Čo sa po roku Veľká Británia rozhodla v prípade Skripaľ urobiť? Vymeniť strechu

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Po dvanástich mesiacoch usadzovania prachu na udalosť zostáva jedna vec istá: britský štátny príbeh zo Salisbury dosahuje ako vzdušný zámok nových výšin. Rok od nešťastného osudu Sergeja a Julie Skripaľovcov sa vec neposunula ani o krok vpred v otázkach čo sa stalo, prečo, ako a kde momentálne sú. Nervovým plynom bola vtedy údajne potretá kľučka na predných dverách. Následkom toho dnes vraj potrebuje ich dom novú strechu. Prečo strechu? A prečo len strechu? Nevedno, čo sa stalo s postihnutou dvojicou potom, hoci by ste intenzívne sledovali britské médiá. V skutočnosti, čím viac ste čítali a pozerali, tým viac zmätení ste pravdepodobne boli.

Niektoré veci však vieme. Rusko mohlo z napadnutia páru na dennom svetle ulíc Salisbury, navyše so „sovietskym podpisom“ novičoku, získať len málo. Bolo to presne 100 dní pred Majstrovstvami sveta vo futbale, niekoľko dní pred znovuzvolením prezidenta Putina. Keby (skutočne obrovské keby) ruský štát chcel odstrániť Skripaľovcov, mnoho vecí by bolo inak. Po prvé, obaja by boli zrejme mŕtvi. Julia by skončila v Rusku, kde predtým žila. A Sergej by bol eliminovaný v menej citlivom čase a zodpovednejšie, menej identifikovateľnými prostriedkami, a nie komickými vrahmi, ktorí by leteli priamo z Moskvy a späť. Svoje dojmy by neodhaľovali zamestnancom verejnej dopravy vo Wiltshire, ani by sa neusmievali na každú CCTV kameru, ktorú vidia. Nezostali by v malom hoteli vo východnom Londýne, nedrogovali a hlučne sa nezabávali s prostitútkou na izbe. Nezanechali by stopy po otravnej látke v hoteli. Netrávili by celý predošlý deň prechádzkami po Salisbury. Nevracali by sa verejnou dopravou na „sex&drugs“ párty a svoju cestu by druhý deň neopakovali.

Ak chcú zabiť muža a jeho dcéru, vkladali by nádej do natretej kľuky, keď nemohli vedieť, kto sa jej dotkne? Žeby Julia? Sergej? Domáci miláčik? Alebo mliekar Tom, Dick, Henry? Deti z ulice? Ak by to predsa len tak urobili, bolo by to v šere večera či noci, a nie na pravé poludnie, kedy by ich mohla snímať akákoľvek kamera alebo hocikto sledovať.

Ak boli Skripaľovci v tomto prípade obeťami, prečo mali obaja vypnuté telefóny v čase medzi odchodom z domu a popoludňajším stravovaním? Ako mohli nakŕmiť kačice a dokonca ponúknuť jedlom miestne dieťa tak šikovne, že ani dieťa, ani kačice netrpeli ihneď žiadnymi škodlivými účinkami? Ak opustili dom skoro ráno, prečo neboli zaznamenané príznaky choroby či ťažkostí už pred návštevou krčmy a reštaurácie, ale až po piatich hodinách? Ak sa má vymeniť strecha domu Skripaľovcov, prečo nevymeniť aj strechu reštaurácie? Prečo polícia mesiace čakala so zverejnením podoby dvoch hlavných podozrivých? Ak sú Skripaľovci obete, prečo sa skrývajú a nehovoria, čo sa stalo? Prečo tam bola druhá fľaška parfumu a ako sa dostala do rúk Dawn Sturgessovej? Prečo by vrahovia potrebovali dva parfumy? Načo a kde odhodili druhý, neotvorený kus? Verte, mohli by sme klásť stovky otázok…

Stačí dodať, že v prípade Skripaľ je viac otázok ako odpovedí. Ale nie pre britskú vládu. Ich odpovede boli okamžité a mali vážne dôsledky pre Rusko, Veľkú Britániu a svet. Že sa nepokúsili presvedčiť vysoko skeptickú britskú verejnosť a spoliehali sa na hrubé metódy informačnej vojny, je ďalším dôvodom, prečo mnohí jednoducho neveria.

Z článku Britain puts new roof on Skripal House of Horrors; autor: George Galloway; RT, 4. 3. 2019 (George Galloway bol členom britského parlamentu takmer 30 rokov. Momentálne pracuje na televíznych a rádiových šou, je renomovaným rečníkom, producentom filmov a spisovateľom.)

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár