Čo si to zas ten Trump dovolil? Ignorovať poradcov. To sa smie?

Tagged With: , , , , 1 Comment

Nevyspytateľný Donald Trump opäť ukázal špičkám americkej politickej mašinérie, že ho síce oslabili, ale nezložili.

Svoju pomaly už legendárnu svojhlavosť, s ktorou si mocenské kruhy, čo kontrolujú byrokratický aparát v Bielom dome, nevedia rady, najnovšie predviedol v utorok 20. marca, keď zatelefonoval svojmu ruskému náprotivku Vladimírovi Putinovi.

Ustráchanci,…

Už samotná skutočnosť, že si tento telefonát vydupal, stojí za pozornosť. Deň predtým totiž zástupca tlačového tajomníka Bieleho domu Hogan Gidley povedal novinárom na palube amerického prezidentského špeciálu Air Force One, že Donald Trump nemal v pláne zatelefonovať Vladimírovi  Putinovi a pogratulovať mu k znovuzvoleniu.

Výroky tohto razenia chrlili zo seba do televíznych kamier aj hovorcovia a vice-hovorcovia iných vysokých predstaviteľov krajín transatlantického Západu zapojených do studenej vojny s Ruskom. Podľa zabehanej diplomatickej praxe sa síce zvoleným hlavám cudzích štátov posielajú blahoprajné telegramy a bežné sú i gratulačné telefonáty, ale studenovojnová protiputinovská propagandistická horúčka zneistila mnohých prezidentov a premiérov krajín „demokratického Západu“. Nevedeli, ako si majú počínať. Niektorí delegovali zaslanie blahoželaní do Kremľa na nižšie inštancie a na protokolárne oddelenia, i keď s vedomím, že ruskému prezidentovi by mal blahoželať niekto jemu hodnostársky seberovný, a nie iba nejaký štátny úradník. Iní blahoželali diskrétne po osobitných komunikačných kanáloch, prípadne po osobných posloch.

…odvážlivci…

Administratíva Úradu ruského prezidenta archivuje všetku oficiálnu komunikáciu, a tak sa z môžeme webovej stránky http://www.kremlin.ru/events/president/news/57108  alebo http://www.kremlin.ru/events/president/news/57101 ľahko dozvedieť, kto všetko do Moskvy blahoprajne telefonoval, alebo napísal.

Rovnako dôkladne archivuje všetok oficiálny komunikačný pohyb v Berlíne Úrad pre tlač a informácie nemeckej vlády (Presse- und Informationsamt der Bundesregierung). Kliknutím na link https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Pressemitteilungen/BPA/2018/03/2018-03-19-glueckwunsch-russland.html vyvoláte text blahoprajného posolstva kancelárky Angely Merkelovej. Najmocnejšej političky planéty, ktorá sa 14. marca ujala po štvrtýkrát za sebou funkcie kancelárky. Tej Merkelovej, ktorá síce navonok prejavuje povinnú solidaritu s ostatnými predstaviteľmi EÚ pri vedení psychologickej vojny proti Rusku, ale zároveň vidí za horizont a nepáli všetky mosty na Východ. Vie, že zámorskí mocipáni majú na ňu kompromitujúci materiál (ako i na každého iného štátnika), ale i to, že ju nepotopia len za to, keď raz za čas napíše Putinovi niečo pekného. „Veľavážený pán prezident, srdečne Vám blahoželám k znovuzvoleniu za prezidenta Ruskej federácie“, píše v prvej vete. Nasleduje odsek so želaním pokračovať v dialógu a konštruktívnom vedení bilaterálnych vzťahoch. A želanie: „Mnoho úspechov pri plnení úloh stojacich pred Vami. S priateľským pozdravom, Angela Merkelová, kancelárka Spolkovej republiky Nemecko.“ S priateľským pozdravom (Mit freundlichen Grüßen)? Stojí to tam čierne na bielom a je to úradne archivované.

Nemecká tlač nerozpútala ostrú očierňujúcu kampaň proti staronovej kancelárke, že si dovolila slušne a srdečne komunikovať s ostrakizovaným „ruským diktátorom, čo ohrozuje Európu a svet“. Takýmito výrazmi sa súčasný mienkotvorný mediálny priestor transatlantického Západu len tak hemží. Aj kancelárka má svoj okruh poradcov, mediálnych expertov a odborníkov na politickú propagandu, ktorí jej pravdepodobne radili ozvať sa V. Putinovi, keď už vôbec, tak v podobnom tóne, aký zvolil francúzsky prezident. Emmanuel Macron, Jeho telefonát obsahoval po úvodnom blahoželaní salvu požiadaviek, aby Rusko okrem iného odpovedalo na obvinenia vznesené Londýnom (a potom papagájované jeho spojencami v NATO a EÚ), že nesie zodpovednosť za otrávenie dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéry na pôde Spojeného kráľovstva.

Nemecká kancelárka ale takýto rétorický bumerang na Rusko nevrhla a nikto jej to nevyčítal. Jej umiernenosť a takt sa opiera o mienku väčšiny nemeckého obyvateľstva. Až 58% respondentov sa vyslovilo v prieskume verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra Meinungsforschungsinstitut Civey z poverenia denníka Die Welt, za politické zbližovanie s Ruskom. Len 26% bolo za dištanc od Ruska. 14% ostáva spokojných s doterajším kurzom Berlína voči Moskve.

…a nepoddajný Trump

Na Trumpa sa však americkí neoconi vrhli ako supy prostredníctvom svojich politikov v Kongrese a cez poplatné médiá hlavného prúdu, pretože sa vytrhol svojim kontrolórom v Bielom dome, vymohol si telefonát do Kremľa a nedržal sa nalinkovaného skriptu. Aká to hrôza!

A potom sa pochválil pred novinármi počas návštevy saudskoarabského korunného princa Mohameda Bin Salmána svojim telefonátom Putinovi do Kremľa a tým, že sa zíde v dohľadnej dobe s ruským prezidentom, aby s ním prebral problematiku pretekov v zbrojení, ktoré sa vymkýnajú spod kontroly. Kancelária Úradu ruského prezidenta  referovala o obsahu telefonátu v ruštine i angličtine na stránke www.kremlin.ru. 71-ročný americký prezident potom už nemal dôvod mlčať a zmienil sa o telefonáte na svojom účte na sociálnej sieti Twitter: „Zavolal som ruskému prezidentovi Putinovi, aby som mu zablahoželal k volebnému víťazstvu. (Obama mu v minulosti tiež telefonoval.) Fake News médiá sú z toho vykoľajené, pretože chcú, aby som ho zodral z kože. Veľmi sa mýlia! Vychádzať s Ruskom (a inými štátmi) je správne, a nie chybou„.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Čo si to zas ten Trump dovolil? Ignorovať poradcov. To sa smie?"

Pridaj komentár

  & Časopis