COVID-19 podľa britských odborníkov nespĺňa kritériá pre závažné infekčné ochorenie (HCID)

· Čas čítania: 2 min.

Od 19. marca 2020 britský Poradný výbor pre nebezpečné patogény (ACDP) už neodporúča zaraďovať COVID-19 do zoznamu infekčných chorôb so závažnými dôsledkami (HCID) – z dôvodu nízkej úmrtnosti. Informácia sa uvádza na oficiálnej webovej stránke britskej vlády www.gov.uk.

V januári 2020 bolo vydané predbežné odporúčanie klasifikovať COVID-19 ako HCID (High consequence infectious disease). Vychádzalo sa z informácií dostupných v počiatočných fázach prepuknutia infekcie. Teraz, keď sú k dispozícii novšie dáta, naznačujúce nízku úmrtnosť, COVID-19 dostal štatút pravidelného sezónneho akútneho respiračného ochorenia. Reštrikčné opatrenia však ostávajú v platnosti, len sa koronavírusu prisudzuje nižšia nebezpečnosť, čo znamená, že pacienti môžu byť prijímaní aj v menej vybavených zdravotníckych zariadeniach, ako tomu bolo doteraz.

Najviac slobodomyseľne sa k infekcii stavajú naďalej v Holandsku a Švédsku.

Holandský premiér Mark Ruth vo svojom prejave k krajanom okamžite uviedol, že väčšina z nich bude vírusom infikovaná. Ak je osoba infikovaná, ale uzdravená bez vážnych následkov, bude mať imunitu. Ak existuje veľa takýchto ľudí, budú tvoriť všeobecnú imunitu. Zníži sa tým pravdepodobnosť, že vírus ovplyvní zraniteľných starších ľudí a ľudí so zníženou imunitou.

Švédi sa voľne pohybujú v rámci svojej krajiny, robia pracovné cesty, pracujú v školách, umožňujú hromadné stretnutia až 500 účastníkov v rámci súkromných a podnikových akcií a až 50 účastníkov pri otvorených spoločenských podujatiach.

Zdroje:

https://www.ar25.org/article/velykobrytaniya-bilshe-ne-vvazhaye-koronavirusnu-hvorobu-covid-19-infekciynym

https://www.gov.uk/guidance/high-consequence-infectious-diseases-hcid

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár