Cyperský prezident Nicos Anastasiades žiada Putinove kroky v cypersko-tureckej kríze

zdroj : Shutterstock

Znovuzvolený cyperský líder štátu požiadal o diplomatickú intervenciu prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina smerom k Turecku, aby ho presvedčil o ukončení „nelegálneho konania“ a prispel k riešeniu cyperskej otázky. Uviedol to hovorca cyperskej vlády Kyriakos Kousios. V rozhovore pre novinárov v Prezidentskom paláci povedal, že „prezident republiky mal dlhý telefonický rozhovor s prezidentom Putinom. Diskusia sa konala v priateľskej atmosfére a trvala viac ako 45 minút.“

Prezident Anastasiades mal poďakovať Putinovi za dlhodobú kooperáciu a moskovskú podporu Cyperskej republiky. Poukázal najmä na príspevok Ruskej federácie k príprave konečného znenia poslednej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) o obnovu mandátu UNFICYP. Informoval Putina o nezákonných krokoch Turecka v exkluzívnej ekonomickej zóne ostrova, údajnom výskume seizmických vĺn, ktorý oznámili cez komunikačný systém NAVTEX a prítomnosti výskumného plavidla Barbaros  v okolí.

Podľa Anastasiadesa tieto kroky zintenzívňujú už aj tak napätú situáciu a sú kontraproduktívne pre kultiváciu základov na pokračovanie rokovaní, aby sa dosiahlo komplexné riešenie. Hovorí, že turecké tvrdenia a nároky nie sú dôvodné, pretože Cyperská republika zabezpečuje práva komunity cyperských Turkov cez príslušné právne predpisy. Obáva sa, že hrozba Turecka v súvislosti s otvorením uzavretého mesta Famagusta by bola porušením rezolúcie BR OSN a katalyzátorom eskalácie napätia.

Ruský prezident ubezpečil, že situáciu vo východnom Stredozemí pozoruje so znepokojením a zdôraznil, že „Moskva je vždy za riešenie sporov prostredníctvom rokovaní na základe medzinárodného práva.“ Sľúbil, že zasiahne u prezidenta Erdogana s cieľom zmierniť krízu, ale tiež sa zapojí do dialógu o riešení cyperskej otázky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:

[1] Cyprus: Putin ‘to Help Ease’ Gas Search Tensions With Turkey; AP/The New York Times, 30.7.2020

[2] Cyprus: Anastasiades calls for Putin’s intervention toward Turkey; Independent Balkan News Agency, 30.7.2020

[3] Explained: What’s behind recent tensions between Turkey and Greece; The Indian Express, 3.8.2020

[4] Cyprus asks Russia to use its clout with Turkey in natural gas row; autor: Michele Kambas; Reuters, 30.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply