Dag Daniš: Matovičova strana vyzerá ako schránková firma

· Čas čítania: 4 min.

Na pripomenuie, kto bude s najväčšou pravdepodobnosťou novým slovenským premiérom, prinášame komentár Daga Daniša z portálu Aktuality.sk, ktorý vyšiel v roku 2017. Daniš v ňom popisuje nízkonákladové fungovanie strany OĽANO, kde príjmy mnohonásobne prevyšujú výdaje. Väčšina štátneho príspevku na činnosť strany ostáva vo vrecku jej „akcionárov“. A to sa bavíme o predchádzajúcom volebnom období, kedy matovičovci dostali od štátu „iba“ niekoľko miliónov. Dnes majú na základe niekoľkonásobne vyššieho zisku hlasov nárok na cca 21 miliónov eur.

Toto je text spomínaného komentáru:

„Nemá to poriadnu adresu a sídlo. Nemá to nijakých zamestnancov a dokonca ani spolupracovníkov na dohodu. A na účte to má milióny eur.

Matovičova strana vyzerá naozaj zábavne. Presne ako schránková firma. Platí to aj tento rok, keď strana „narástla“. Už nemá len štyroch zakladajúcich členov. Po novom ich je 13. Všetko Matovič a jeho blízki známi (ich mená strana utajuje).

Líder Obyčajných stále odmieta stranu otvoriť novým členom. A podeliť sa s nimi.

Dôvod je pravdepodobne majetkový.

Tri milióny na účte

V najnovšej výročnej správe Obyčajných sa dočítate, že strana má majetok 3,11 milióna eur.

Nejde však o reálny majetok. Len účtovný. Takmer celý „majetok“ Obyčajných je totiž uložený v banke na bežnom účte. Konkrétne 3,04 milióna eur. Štatutár, ktorý má prístup k účtu, sa volá Igor Matovič.

Pôvod Matovičovych miliónov je čisto štátny. Obyčajní do roku 2016 dostali od štátu približne päť miliónov eur. Po voľbách 2016 získali nárok na ďalších takmer sedem miliónov eur.

Matovič tieto peniaze nemíňa na činnosť strany, keďže de facto nijakú nemá. Ukladá ich do banky. A sedí na nich (spolu so zakladajúcimi členmi).

Aby mal istotu, že mu jeho stranu nikto nevezme, drží ju zatvorenú. Členmi sa nemôžu stať ani len poslanci Obyčajných. Táto výsada je vyhradená len pre Matoviča a úzky okruh ľudí, ktorým dôveruje.

Matovičova strana je vlastne z 90 percent len bankový účet. A na ňom milióny eur zo štátnej kasy.

Schránková strana

Obyčajní nemajú kancelárie a sídlo. Ako adresu si uvádzajú budovu regionPressu, čo je rodinná firma Matovičovcov (vydáva regionálne inzertné noviny).

Počet zamestnancov je nula. Počet pracovníkov na dohodu je nula. Počet regionálnych kancelárií je nula.

Obyčajní si platia len najnutnejšie výdavky spojené s „politickým podnikaním“: volebnú kampaň, politickú inzerciu (napríklad v regionPresse), služby online PR (internet, sociálne siete), platené prieskumy verejnej mienky… A k tomu nejaké školenia.

Príjmy Obyčajných sú výrazne vyššie ako výdavky. Platí to aj o volebnom roku 2016. Príjmy strany boli 3,5 milióna eur (štátne príspevky za volebný výsledok, na mandáty a na činnosť). Výdavky boli 2,5 milióna. „Zisk“ je viac ako milión eur.

Štátne dotácie pritom strany nedostávajú len vo volebnom roku. Časť príspevkov prichádza každoročne. V prípade OĽaNO-NOVA by to malo byť približne milión eur ročne – pri minimálnych výdavkoch strany.

Záver: agentúra s nápisom Obyčajní môže Matovičovi do roku 2020 zarábať viac ako jeho firma regionPress (tá má ročné zisky 400-700 tisíc eur). Prakticky bez rizika.

K nehode by mohlo prísť len v prípade, že by Obyčajní museli začať fungovať ako otvorená (nákladná) slovenská strana. Nie ako trnavská platobná agentúra…“

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/504259/komentar-daga-danisa-matovicova-strana-je-ako-schranka-s-milionmi-eur/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár