Ďalší protiruský škandál OBSE: nepošle pozorovateľov na parlamentné voľby v Rusku

Foto: RIA-Novosti/Vladimír Astapkovič

Na svete je ďalší medzinárodný škandál, ktorý vyvolali protirusky naladení politici a úradníci v EÚ, predstavitelia takzvanej „západnej civilizácie“. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe OBSE (sídlo má vo Viedni, Rakúsko) sa rozhodla, že nepošle svojich pozorovateľov na septembrové parlamentné voľby do Ruska. Zdroje z kuloárov tejto organizácie prezradili, že OBSE neuzná výsledky parlamentných volieb v Rusku.

Čiže zámer európskych „liberálo-demokratov“ je absolútne jasný: v prípade prítomnosti pozorovateľov v Rusku by museli uznať, že sa voľby uskutočnili demokraticky a v súlade s medzinárodnými normami, pretože vedenie Ruska ani samotný Vladimír Putin nepotrebujú falšovať a pozmeňovať výsledky volieb: je jasné, že za súčasnú vládnu garnitúru bude hlasovať drvivá väčšina voličov.

Preto by európski pozorovatelia nemali iné východisko a museli by konštatovať, že výsledky volieb sú legitímne. Ale keďže do Ruska nepôjdu, môžu sa opierať na falošné správy západných médií, hnilej ruskej opozície a podplatených „svedkov“ a preto označia výsledky volieb za sfalšované a neplatné. Taktika európskych „pozorovateľov“ je úplne jasná a niet pochýb, že výsledky volieb v Rusku neuznajú.

Prirodzene, OBSE musela nájsť viac-menej pravdepodobnú výhovorku, prečo nepošle pozorovateľov do Ruska. Samozrejme vinu hodila na ruské úrady: pretože požiadali, aby tento raz prišiel o niečo menší počet pozorovateľov kvôli bezpečnostným protikovidovým opatreniam. OBSE odmieta posielať menší počet pozorovateľov. Na celom svete totálne obmedzujú počty účastníkov rôznych podujatí, niektoré úplne rušia, všade platia prísne, niekde až mimoriadne tvrdé protikovidové opatrenia.

Avšak, podľa úradníkov OBSE, sa podobné obmedzenia nemajú týkať iba počtu pozorovateľov z Európskej únie, ktorí by mali sledovať priebeh septembrových parlamentných volieb v Rusku. Čiže nie je v tom žiadna logika, ale otvorená snaha vyvolať škandál za účelom vyhlásenia výsledkov ruských volieb za neplatné. Bezpochyby OBSE to urobí v septembri – nemusíte pochybovať.

„Schopnosť samostatne určiť počet pozorovateľov, ktorý potrebujeme pre efektívne a hodnoverné pozorovanie, má mimoriadne vážny význam pre každé medzinárodné pozorovanie. Naliehavé požiadavky ruských úradov, aby sme obmedzili počet pozorovateľov, ktorých môžeme poslať, bez akýchkoľvek jasných obmedzení, spojených s pandémiou, bohužiaľ, urobili náš dnešný krok nevyhnutným“, falošne vyhlásil riaditeľ Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) so sídlom vo Varšave Matteo Mecacci.

Neuviedol, že ruské úrady poskytli európskym partnerom presné vysvetlenia, čísla a celkom realistické návrhy v súvislosti s komplikovanou kovidovou situáciou. Prísne opatrenia a zákazy platia na celom svete, ale podľa pokryteckého vedenia OBSE, akurát v prípade ruských volieb by nemali platiť.

Matteo Mecacci iba prezradil, že ruské úrady oficiálne pozvali predstaviteľov OBSE a Parlamentného zhromaždenia OBSE, aby mohli sledovať parlamentné voľby a požiadali, aby počet pozorovateľov bol o niečo menší: 50 pozorovateľov OBSE a 10 pozorovateľov Parlamentného zhromaždenia OBSE. Vedenie OBSE však odmietlo znížiť počet pozorovateľov a vyvolalo ďalšiu politicko-protiruskú frašku.

Podpredseda Rady federácie Ruska Konštantín Kosačev pre média vyhlásil, že prítomnosť alebo neprítomnosť pozorovateľov OBSE na parlamentných voľbách nijako neovplyvní ich legitimitu a demokratickosť. „Všetci vieme, že obmedzenia počtov sa týkajú bez výnimky úplne všetkých pozorovateľských misií a sú výlučne spojené s protikovidovými opatreniami. Navyše pre OBSE boli poskytnuté maximálne vysoké kvóty v danej situácii a nebola teda žiadna diskriminácia“, podčiarkol Kosačev.

Šéf komisie Rady federácie pre ochranu suverenity Andrej Klimov podotkol, že OBSE sa úmyselne odhodlalo ku konfrontácii: „Toto rozhodnutie bolo očakávané. Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva diskutoval o niekoľkých variantoch pozorovania volieb v Rusku a nakoniec si zvolil cestu priameho škandálu. Je to čisto politické rozhodnutie. V OBSE si jasne uvedomovali, že nenájdu žiadne porušenia zákonov v priebehu parlamentných volieb v Rusku a preto si zvolili hrubý škandál“, zdôraznil Klimov.

„Na rozdiel od USA, sme my nikdy neobmedzovali prístup pre medzinárodné misie do volebných okrskov a galantne sme sa chovali voči zahraničným pozorovateľom. Bohužiaľ, ich konanie nebolo recipročné. Pozorovatelia Parlamentného zhromaždenia OBSE, ktorí veľa krát prichádzali, ako pozorovatelia, často neodôvodnene obviňovali Rusko z rôznych „porušení“. Ozaj je ťažké „podozrievať“ z objektívnosti celý rad „pozorovateľov a expertov“ Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva. Presne vieme, že projekty ich negatívnych „správ“ o výsledkoch ruských volieb sa pripravovali už dávno pred začiatkom samotných volieb“, prizvukoval predseda komisie Rady federácie Ruska pre ochranu suverenity Andrej Klimov

Poslanec Štátnej dumy Leonid Sluckij pre média uviedol, že rozhodnutie OBSE je zjavne spolitizované a podotkol, že Moskva v tejto súvislosti vyjadruje poľutovanie, že sa európska inštitúcia zachovala takým nečestným a pokryteckým spôsobom a urobila to preto, že za každú cenu nechce uznať výsledky ruských parlamentných volieb.

Voľby do Štátnej dumy Ruska a inštitúcií iných úrovní sa uskutočnia 17. – 19. septembra. Členov Dolnej komory Federálneho zhromaždenia Ruska volia na päť rokov podľa zmiešaného systému: 225 poslancov sa do parlamentu dostane v súlade so straníckymi zoznamami a ďalších 225 poslancov podľa výsledkov volieb v jednomandátových okrskoch.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) ОБСЕ не будет наблюдать за парламентскими выборами в России, RIA-Novosti, 4.8.2021
(2) В СФ назвали скандалом отказ ОБСЕ отправлять наблюдателей на выборы в России, Senat Inform, 5.8.2021
(3) https://www.youtube.com/watch?v=BK61Mi_yxME

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár