Ďalšia manipulatívna kampaň proti „falošným správam“

Tagged With: , , , Add Comment

V rámci neutíchajúceho boja proti „konšpiráciám, dezinformáciám a falošným správam“ pribudla britská iniciatíva Full Fact, podporovaná demokratickým Facebookom, ktorý demokraticky blokuje užívateľov, či už kvôli použitiu zakázaných slov, alebo už aj bez udania dôvodu.

Kampaň šíri krátky text s tromi otázkami alebo bodmi, prodľa ktorých vraj poznáte, či ide o falošnú správu. Prvým bodom je dôveryhodnosť zdroja, z akého správa pochádza. Inými slovami: veriť treba najmä mainstreamu. Druhý bod hovorí o zistení, či v správe chýbajú nejaké dôležité fakty a informácie. A opäť si treba porovnať, čo o danej udalosti hovoria „dôveryhodné zdroje“. No a tretí bod, to je čistá absurdita. Máte si vraj uvedomiť, aké pocity vo vás správa vyvolala, pretože šíritelia falošných správ chcú, aby ste sa cítili zle.

Presné znenie všetkých troch bodov (v angličtine) nájdete tu: https://fullfact.org/toolkit/.

Pod slovenským statusom na facebookovej stránke iniciatívy pribudlo množstvo kritických komentárov, jeden za všetky: „Sused mi zavolal do práce. Bol to stručný telefonát. Povedal: „Horí ti dom“ a položil. Sused ma ale minule oklamal pri mariáši, čiže je to nedôveryhodný zdroj (1). V jeho správe chýbala kopa detailov (2) a po jej vypočutí sa cítim mizerne (3). Jeho správa teda spĺňa všetky tri kritériá falošnej informácie, takže ju ignorujem.“

Marián Benka
Po predchádzajúcom pôsobení v rôznych tituloch ekonomickej tlače som napokon prešiel do redakcie Zem a Vek. Jednak preto, že som sa dostával k čoraz viac informáciám o pravej podstate a neudržateľnosti súčasného ekonomicko-politického systému. Jednak vďaka môjmu záujmu o prírodné duchovno, alternatívy všetkého druhu a vývoj spoločnosti ako takej.

Pridaj komentár

  & Časopis