Ďalšia „nezáväzná“ dohoda na globálnej úrovni, postupne nás varia ako žaby v hrnci

Tagged With: , , Add Comment

V septembri 2016 prijalo 193 členských štátov Valného zhromaždenia OSN Newyorskú globálnu „nezáväznú“ deklaráciu pre migrantov a utečencov, patriacu do rámca Agendy OSN Global Compact. V nadväznosti na ňu, v časti Dialóg s Afrikou, bola Marrákéšska „nezáväzná“ politická deklarácia designovanými štátmi, ich zástupcami osobne alebo aklamačne (Slovensko) schválená v marockom Marrákéši 2. mája tohto roka, ako „akčný plán euro-afrického dialógu o migrácii a rozvoji pre roky 2018 až 2020.
Už v ktoromsi s predošlých článkov som upozorňoval na fakt, že ak sa jedná o politickú deklaráciu, dokument je vždy spojený s jej politickým plnením, a to a teda s postupnými politickými krokmi, a označenie, že je „nezáväzná“ nie je v súlade s pravdou, inak by nebola pripravovaná a schvaľovaná, len-tak, nezáväzne, len z nudy a ad hoc (komu sa chce – komu nie…).
Jedinou zúčastnenou krajinou, ktorá sa v Maroku osobnou prítomnosťou postavila proti „nezáväznému dokumentu“, bolo Maďarsko. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó odmietol podpísať záverečné ustanovenie piatej európsko-africkej ministerskej konferencie o migrácii a rozvoji.
Český minister vnútra, v tom čase Lubomír Metnar a naše ministerstvo zahraničia, neposkytli českej a slovenskej verejnosti, ani ako ani dnes, predseda vlády Pellegrini, uspokojivé a presvedčivé informácie o „nezáväznosti“ deklarácie…
Globálna dohoda OSN o migrácii a jej legalizácii, nadväzujúca na dnes pozmenený Rabatský proces (zastavenie nelegálnej migrácie s príslušenstvom), prijatá v piatok 13-teho júla, budesignatárskymi štátmi a najvyššími funkcionármi EÚ oficiálne prijatá v decembri 2018.
Už prípravného rokovania o globálnom pakte o migrácii sa v minulom roku stiahli Spojené štáty, pretože podľa nich je pakt nezlučiteľný s migračnou politikou Washingtonu.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó aj tento raz navrhne vláde, aby Budapešť začala aj procedúru odchodu z rokovania OSN o globálnom pakte o migrácii.
Viac ako 190 krajín sveta schválilo v piatok podobu globálneho paktu o migrácii.
Cieľom tejto (zasa!) „len nezáväznej“ dohody, ktorá bude oficiálne prijatá na ministerskej schôdzke tento rok v decembri v marockom Marákéši, je podpora bezpečnej, riadenej a legálnej migrácie a zníženie počtu prípadov pašovania ľudí a obchodovania s ľuďmi.
Dokument definuje migráciu ako základné ľudské právo, ktoré ale základným ľudským právom nie je (!), a stáva sa tak konfliktným vo vzťahu k zvrchovanosti národných štátov slobodne sa rozhodnúť, komu poskytnú útočisko azylu podľa Ženevskej konvencie, ale aj komu umožnia na svojom území sa usadiť, a kto dostane-nedostane prácu (sociálny a ekonomickí migranti). K právu na migráciu pribudlo právo úteku pred klimatickými zmenami, ale aj s právom na zlučovanie rodín migrantov.
Prijatie migrantov znamená pre ekonomiku štátu zvýšené nadštandardné náklady na ich ubytovanie, existenciu, zdravotnú a sociálnu starostlivosť, vzdelanie a takmer vždy neistú integráciu, teda, ich začlenenie do systému práva a kultúry štátu, teda, jej prijatie a prispôsobenie sa…
… je všeobecne známe (osobná zážitková a sprostredkovaná poznatková skúsenosť), že to sa spravidla najmä v častých prípadoch príchodu osôb z iných, civilizačných, kultúrnych a náboženských okruhov nedeje.
Slovensko si desaťročia nevie rady s vlastnými neprispôsobivými Rómami…
Znova, podľa Szíjjártóa, dokument by zlegalizoval nelegálnu migráciu a štáty by museli týmto osobám poskytnúť porovnateľný status s občanmi daného štátu.
Ak si štáty, najmä krajín V-4 uľahčene „vydýchli“, že kvóty pre realokáciu migrantov už nie sú na programe dní, nie je to ešte celkom a úplne tak…
Séria, zatiaľ troch „nezáväzných“ globálnych politických dokumentov napovedá vývoju k prerozdeľovaniu migrantov implicitne, už samotným obsahom textov zmienených dokumentov.
Sú verejné poznatky, že „naši politici“ hovoria inak smerom k nám, občanom, a inak smerom von a v Bruseli…
Oficiálna globálna dohoda o bezpečnej, riadnej a pravidelnej migrácii sa zaoberá tým, prečo ľudia migrujú, ako ich chrániť, ako ich integrovať …
K podpore a povzbudeniu štátov k prijatiu oboch globálnych dohôd OSN a to Global Compact 1 a 2 (o ktorej som obšírne písal už skôr, sa pripojil aj pápež František.
Varia nás ako žaby v hrnci. Z beztvarými a neaktívnymi masami, sa ale „nezáväzne“ ideologicky a politicky, pracuje „dobre“ a ľahko, a najmä „nezáväzne“.
Zdroje: Tieto a podobné informácie v ostatných spravodajských dňoch priniesli spravodajská TA3, STV, noviny.sk, denníky N a SME, taktiež Pravda, noviny.sk, eurorespekt.sk, HNonline.sk a ďalšie…
Na jedno brdo. Len tak. Nezáväzne.
Žiadne z médií ale nezmienilo, že západná Európa (EÚ a jej „jadro“) sa rozhodla platiť účty za nesplatenú kolonizáciu Afriky, na úkor a so „solidárnym“ prispením štátov V-4, ktoré sa na nej nepodieľali a nemali na nej žiadnu vinu.
Afriku ale treba „riešiť“ inak: Solidárnou finančnou a vecnou pomocou udržateľnosti základných podmienok k životu (voda) energie, zdravotníckou starostlivosťou, školstvom, investíciami á la „Marshallov plán“ a nie lákaním  do Európy a odčerpávaním mladých, fyzicky zdatných a prípadne mentálne zdravých ľudských zdrojov, ktoré, ak nie sú v ohrození zdravia, života (vojensky, politicky, nábožensky) by sa mali aktívne podieľať na budovaní svojho domova a pôvodnej vlasti.
Miroslava Lajčákovo, a jeho ministerského kabinetu, že „migrácia je nezastaviteľná“ je, žiaľ, len mylný osobný názor ministra zahraničia Slovenska…
Azylové politiky by mali byť len krajným riešením len v preukázateľnej núdzi ako nástroj na ochranu základných ľudských práv, prednostne, práva na ľudský život v mieri a bezpečí…
Juraj Režo/Hlavné správy

https://blog.hlavnespravy.sk/6473/dalsia-nezavazna-dohoda-na-globalnej-urovni-postupne-nas-varia-ako-zaby-v-hrnci/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

Juraj Režo

Pridaj komentár

  & Časopis