Ďalšie potláčanie slobody slova: Veľvyslanectvo USA, Sorosova nadácia, ESET a Telekom financujú projekt , ktorý odhaľuje údajné dezinformácie na internete

· Čas čítania: 3 min.
Foto: archív

Slovensko má vo svete ďalšie prvenstvo. Internetový projekt na okliešťovanie slobody slova a prejavu. Jedná sa o stránku na Facebooku s názvom Checkbot, ktorá vraj odhaľuje dezinformácie a falošné správy. Keď si však pozrieme kto tento projekt financuje a ktoré osoby ho spravujú bude každému jasné o čo sa jedná.

Podľa tvorcov Checkbotu, vyše polovica obyvateľov Slovenska verí “konšpiračným teóriám” a preto bolo potrebné začať s týmto projektom práve na Slovensku.

Často sa však v histórii ukázalo, že konšpiračné teórie sa nakoniec stali realitou. To už autori nespomínajú.

Projekt funguje na jednoduchom princípe: Užívateľ Facebooku “postne” nejaký článok do správy na FB stránke   Checkbot a ten mu na základe istých kritérií vyhodnotí, či sa jedná o dezinformáciu, alebo o pravdivý článok.

V hodnotení sa zameriava hlavne na prípadne chýbajúceho autora, dezinformačný zdroj, nálepkovanie, či chybný kontext obrázku.

To, čo je dezinformačný zdroj, nálepkovanie a podobne je však ťažko určiť a do tohto rozhodovania vstupuje hodnotové a iné nastavenie donorov, tvorcov tohto projektu a jeho správcov. A tu nastáva veľký problém.

Internetový projekt Checkbot financuje Veľvyslanectvo Spojených štátov Amerických, Nadácia otvorenej spoločnosti, korporácia ESET a Telekom.

Členovia autorského tímu Checkbotu sú notoricky známe mená:  Filip Struhárik – denník N,  Peter Jančárik – šéf Social Impact tímu agentúry Seesame, Tomáš Kriššák – Nadácia otvorenej spoločnosti, Katarína Klingová – GLOBSEC Policy Institute a Juraj Smatana – aktivista, učiteľ.

Všetky tieto osoby sú známe svojim liberálnym a fanaticky prozápadným zameraním a preto existujú veľké pochybnosti o objektivite vyhodnocovania daných článkov. Navyše, keď medzi nimi je aj redaktor extrémne liberálneho denníka N, môže sa jednať aj o nekalý konkurenčný boj voči alternatívnym médiám, ktoré sú dnes už reálnou konkurenciou mainstremu a uberajú mu z jeho reklamného koláča.

Netreba zabúdať ani na ich donorov. Jasne vidíme, ktoré veľvyslanectvo, mimiovládka a korporácie si nectia slobodu slova, ale naopak snažia sa ju potláčať pod zámienkou upozorňovania na “falošné správy a dezinformácie.”

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/dalsie-potlacanie-slobody-slova-velvyslanectvo-usa-sorosova-nadacia-eset-telekom-financuju-projekt-ktory-odhaluje-udajne-dezinformacie-na-internete/1709737


Vyhlásenie:
 Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

2 Responses

Pridaj komentár