Ďalšie tesné víťazstvo „politickej korektnosti,“ tentoraz vo Fínsku

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Až podivuhodne často sa v Európe opakuje scenár, že politický mainstream triumfuje pred ľudovými a národnými stranami, ktoré sú v nevôli veľkých médií a ktorých existencia (rétorika) odráža nespokojnosť s bruselskou hegemóniou a pre národy zničujúcou politikou domácich garnitúr.

Strana sociálnych demokratov (Suomen sosialidemokraattinen puolue – SDP), člen Socialistickej internacionály, zvíťazila v parlamentných voľbách tesne pred konzervatívnou, pronárodnou a protiimigračnou Stranou Fínov (Perussuomalaiset). Po spočítaní 99,3% hlasovacích lístkov malo SDP, na čele s bývalým lídrom odborových zväzov Anttim Rinnem, získať 17,7% a 40 kresiel v parlamente, kým vlastenci 17,5% a 39 parlamentných miest. Sociálni demokrati (socialisti) tak majú šancu zabezpečiť si post premiéra, hoci vo Fínsku sa všeobecne uznáva, že by najväčšia strana nemala získať menej ako 20% hlasov. Hnutie podporuje prisťahovalectvo, pričom tvrdí, že len „súvisiace s doplnením pracovných síl.“

Prvýkrát od roku 1999 sme najväčšou stranou vo Fínsku,“ povedal Rinne po mizivom volebnom náskoku, ktorý môže znamenať ťažkosti pri budovaní koalície. Skúsenosti však naznačujú, že politický mainstream sa dokáže spojiť v snahe zachovať status quo naozaj s hocikým. Pre Európu rezultát indikuje, že vlastenecké strany pomaly (niekde až príliš pomaly) získavajú na popularite. Strana Fínov v počte hlasov predbehla aj vládnucu Národnú koaličnú stranu (Kansallinen Kokoomus), vedenú ministrom financií Petterim Orpom, ktorá si zabezpečila 17% a 38 postov.

Fínske parlamentné voľby boli v Bruseli pozorne sledované, keďže o necelé dva mesiace prebehnú voľby do Európskeho parlamentu, ktoré (ak sa ľudia stále neriadia heslom „ak horí u suseda, je to ešte v poriadku“) by mali odštartovať zvýšený nástup vlasteneckých a konzervatívnych síl v Európe. V júli 2019 Fínsko prevezme rotujúce predsedníctvo EÚ od Rumunska.

Pramene:
[1] Center-left party wins Finland parliamentary election; autor: Leona Siaw; CNN, 15.4.2019
[2] 2019 Finnish parliamentary election; Wikipedia, 14.4.2019
[3] Social democrats narrowly beat far-right in Finnish legislative elections; Agencia EFE, 15.4.2019
[4] Rinne sees talks to form new gov’t “even easy”; Daily Finland, 15.4.2019

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply