Danko vyzval na boj proti liberálnemu extrémizmu, Čaputová prekvapila myšlienkou o pluralite, ktorá nás má spájať

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Danko vyzval na boj proti liberálnemu extrémizmu, Čaputová prekvapila myšlienkou o pluralite, ktorá nás má spájať

Pluralita nemá byť prekážkou spolupráce, hovorila nečakane Čaputová, predseda parlamentu hrdo pozdravil Rusov a vyzval Slovákov na boj nielen proti extrémistom z fašistického spektra, ale aj proti rovnako nebezpečnému liberálnemu extrémizmu.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Prezidentka Zuzana Čaputová si počas príhovoru na centrálnych oslavách 75. výročia vzniku Slovenského národného povstania vypočula aj piskot. Napríklad predseda parlamentu Andrej Danko ani premiér Peter Pellegrini cez svoje príhovory vypískaní neboli. Prezidentka použila v príhovore účastníkom osláv aj pojem rodný list s tým, že SNP je naším akýmsi prvomatričným dokumentom. Prepožičiam si tento termín od hlavy štátu, aby som vyjadril, že, nech si o prezidentke, alebo o ktoromkoľvek volenom predstaviteľovi myslíme čokoľkok, práve podobné podujatia, ako SNP majú ukázať, že si v prvom rade vážime úrad prezidenta ako taký. Nehľadiac, kto bol naň zvolený. Aj samotný rodný list si vážime a s hrdosťou uchovávame, nehľadiac na to, či nám meno matrikára, ktorý sa pod pečiatku štátu podpísal, je sympatické, alebo nie. Aj na diplom z vysokej školy sa pozeráme s úctou, bez ohľadu na to, že rektor, ktorý je na ňom podpísaný,  bol aj našim učiteľom a možno nás počas štúdia vyhodil z nejakej skúšky, alebo dal zlú známku za nejakú seminárnu prácu. Vážime si diplom, tak si vážime aj úrad prezidenta a štát, ktorý tento úrad reprezentuje. Na kritiku je príležitostí mnoho, a to počas celého roka. S vypískaním prezidentky, napriek nesúhlasu v mnohých veciach s jej hodnotovým nastavením, sa dá nesúhlasiť z toho titulu, že išlo o významné podujatie, jej prejav bol v zmierlivom duchu, a jej kritiku mohli zvýrazniť inak – a to napr. väčším potleskom pre rečníkov, s ktorými sa vďaka prejavu či celkovému pôsobeniu, mohli stotožniť viac. Túto možnosť pozitívnej kritiky mnohí využili potleskom počas príhovoru ďalšieho z rečníkov – Andreja Danka.

Prezidentka, ktorej prejav neobsahoval priame ataky voči Rusku (aká to zmena), okrem iného spomenula, že pluralita nemôže byť bariérou pre spoluprácu. Kiežby to tak vnímala aj ona počas všetkých zvyšných dní a všetkých rokov svojho úradu. Aby, nedelila ľudí, ale ich naozaj spájala, nielen vznetlivými slovami počas slávnostných príhovorov. Práve o pluralitný pohľad sa napríklad snažia aj slobodné médiá, ktoré nie sú pod nadvládou inzerujúcich oligarchov či rôznych pseudo-elít. Bodaj by si nevyhnutnosť rešpektovania plurality, ktorá môže pomôcť spojeniu v prospech dobra, pochopila nielen ona, ale aj ďalší predstavitelia najmä z politicky mainstreamového spekta (liberálneho a čiastočne aj konzervatívneho) a aby pluralitu nevytláčali (ona, ani nikto iný), svojimi postojmi, prípadne až zastrašovaním či dokonca nekalou obchodnou vojnou typu konspiratori.sk. Nech rozsudky vydávajú súdy, nie predstavitelia biznisu, ktorí plnia svoj biznis-plán. Veď podnikateľské zámery často reálne vôbec nekorešpondujú so záujmami „tento krajiny“, ale sú len pod zámienkou zdanlivého boja proti fake news len naplnením potreby potrieť konkurenčné pôsobenie. Nech rozhodujú súdy, nie ulica a inzerentmi či módou tlačené novinárske perá.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v príhovore nezabudol pripomenúť, že v súčasnej spoločnosti na nás útočia extrémisti. Spomenul tých z krajnej pravice, medzi ktorými sú na Slovensku všeobecne médiami označovaní nielen členovia, ale často dokonca aj priaznivci či  voliči istých strán. Dbať by sme mali na to, aby rozsudky nepísala ulica, alebo pisálkovia v médiách, ktoré sa boria s mizernou čítanosťou, pričom pre ich motivácia môže byť aj vo zvýšení počtu kupujúcich čitateľov, ale aby rozsudky písali orgány na to určené a Ústavou a zákonmi predpokladané. Danko však spomenul aj iný extrémizmus, ktorý dnes udiera na Slovensko a proti ktorému sme tiež povinní povstať – ide o extrémizmus liberálny. Predseda NR SR a SNS je presvedčený, že aj tento extrémizmus je rovnako nebezpečný, pretože sa cez neho v mene humanity a pokroky prezentujú zvrátenosti ako užívanie drog či rôzne úchylky. Pridávam aj podporu takých typov rodín, ktoré sú z hľadiska prirodzeného zákona nekompatibilné napr. s reprodukčnou funkciou rodiny. Andrej Danko vyzval, aby sme sa nenechali oklamať novodobým nanipulátorom, ktorí umelo vytvárajú konflikty v spoločnosti, aby sa potom mohli tváriť ako jej humnánni spasitelia. Druhý najvyšší ústavný činiteľ s hrdosťou v hlase privítal predstaviteľov Ruskej federácie, ktorí sa zúčastnili pietnej spomienky a osláv SNP, dokonca ich osobitne pozdravil po rusky. Ktovie, čo si myslela prezidentka Čaputová a jej poradcovia, či aj oni nemali udrieť už v zmysle tradície ich zmienok o Rusku ako nebezpečnom agresorovi či porušovateľovi ľudských práv. Nateraz ich hlas zostal mlčať, ale myšlienky na tieto jednostranné medzinárodné slovné ataky boli v parku pod Pamätníkom SNP kdesi v povetrí. Dankov prejav sprechádzali nadšené potlesky divákov a poslucháčov prítomných v metropole SNP.

Aj predseda vlády Peter Pellegrini hovoril o potrebe boja proti extrémizmu, a to predovšetkým medzi mladými ľuďmi, na ktorých s čoraz väčšou dávkou lišiactva pôsobia extrémisti s fašistickým zmýšľaním. Na mládež majú podľa neho pôsobiť v premaskovaní na hlásateľov obnovy a zachovania tradícií, rodiny, kresťanských hodnôt a preto je veľmi dôležité, že sa robia aj pompézne oslavy SNP, ktoré považuje za súčasť nepretržitého boja proti reinkarnovanej nacistickej a fašistickej ideológii. Zabudol však dodať, podobne ako to s výrazným hlasom spomenul Andrej Danko, že na súčasnú spoločnosť, vrátane mládeže, pôsobí práve aj liberálny extrémizmus, ktorý je podobnou pliagou siahajúcou na hodnoty štátu, normálnosti, ľudskosti a našich kresťanských koreňov v zmysle Cyrilo-metodskej tradície našich predkov a zakladateľov štátu. Vlasti postavenej do kresťanského civilizačného prostredia Európy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár