Daňová a odvodová reforma na spadnutie

Podľa Medzinárodného menového fondu nás v ekonomike nečaká v tomto roku nič dobrého. Vlani poklesla ekonomika eurozóny o viac ako 5 percent a nezamestnanosť sa zvýšila o necelé 2 percentá, v tomto roku sa počíta s rastom HDP oproti vlaňajšku o necelé 4 percentá a nezamestnanosť sa má zvýšiť o viac ako 7 percent. Z týchto prognózovaných údajov vidíme, že v najbližších dvoch rokoch sa nám nepodarí dosiahnuť úroveň ekonomiky z pred roka 2020, zatiaľ čo nezamestnanosť sa bude v tomto roku výrazne zvyšovať. Za uvedeným konštatovaním treba ale vidieť negatívne dôsledky koronavírusovej pandémie a opakované lockdowny, ktoré sa najviac dotkli odvetví, ktorých tržby závisí od fyzickej prítomnosti zákazníkov. S akými zmenami sa teda stretneme v aktuálnom zdaňovacom období ?

Minimálne daňové zmeny

Pre rok 2021 dochádza v zákone o dani z príjmov k niektorým zmenám a síce nižšia 15 percentá sadzba dane bude možná len u právnických osôb, ktorých zdaniteľné príjmy neprekročili sumu 49 790 eur, doteraz to bolo do 100 tisíc eur a tiež sa rušia zvýhodnené dane pre 13 a 14 platy. Príspevky vyplatené na podporu zamestnanosti budú oslobodené od dane. Audit bude povinný len pre firmy, ktorých ročný obrat dosiahne nad 6 milión eur, ich majetok má hodnotu nad 3 milióny eur a počet zamestnancov je viac ako 40 osôb. Naďalej platí, že audit je povinná vykonať len firma, ktorá musí spĺňať aspoň dve zo spomínaných podmienok.

Za daňový experiment treba pokladať zmeny v daňovom bonuse, namiesto obedov zadarmo sa vypláca vyšší daňový bonus v závislosti od veku dieťaťa. Pre právnické osoby je pozitívnou zmenou, že nebudú musieť dorovnávať daňové preplatky, ak firma na základe daňového priznania by ich mala platiť vyššie. Doteraz ich musela dorovnať do jedného mesiaca po podaní daňového priznania, ako aj zaplatiť nedoplatok na preddavkoch na ďalšie obdobie. K novinkám patrí zmena odpočítavania DPH v prípade, že vystavená faktúra s DPH nebola odberateľom tovaru a služby zaplatená, ale dodávateľ do štátneho rozpočtu DPH odviedol. V tomto prípade môže dodávateľ požiadať o zmenu základu dane a štát bude mať povinnosť pôvodne zaplatené DPH dodávateľovi aj vrátiť.

Z hľadiska zabezpečenia vyšších príjmov do štátneho rozpočtu nás bude zaujímať, ako sa vláde podarí zabrániť presmerovať tržby do daňových rajov a tým aj platenie daní tam, kde je sadzba dane nižšia. Tento prehľad niektorých daňových povinnosti, ako aj daňových zmien v tomto roku, sú len začiatkom očakávaných zásadných zmien v budúcom roku, v ktorom sa počíta s daňovou a odvodovou reformou.

Pokiaľ pôjde o dane, minister financií navrhuje pokles daňových sadzieb z príjmov tak fyzických ako aj právnických osôb a s nárastom nepriamych daní z ktorých sa má najviac zvýšiť daň z majetku a spotrebná daň z tovarov škodlivých pre zdravie občanov. Súčasťou daňovej reformy naďalej ostáva boj proti daňovým únikom predovšetkým u dani z pridanej hodnoty. Podľa Európskeho štatistického úradu máme medzeru v DPH, čo je rozdiel medzi odvedenou daňou a očakávanou daňou viac ako 1,5 miliardy eur ročne a patríme v EÚ medzi najhoršie krajiny.

Zmeny v sociálnom balíku

Od tohto roku dochádza okrem zmien v daniach aj k zmenám v sociálnej oblasti, ktoré dotknuté osoby už videli na výplatných páskach. Sem patrí okrem zvýšenia mesačnej minimálnej mzdy na 623 eur, čo na odpracovanú hodinu predstavuje 3,58 eur, aj iný prepočet minimálnej mzdy v ostatných stupňoch náročnosti práce. Príplatky k mzde sa prácu v noci, víkendy, či vo sviatok, sa už nepočítajú percentom k minimálnej mzde, ale sú stanovené za hodinu práce v spomínaných dňoch.

Štát v rámci sociálneho balíčka zvyšuje dávky v hmotnej núdzi, ochranného príspevku, aktivačného príspevku, ako aj príspevku na nezaopatrené dieťa. V rámci stabilizácie rodín sa zvyšujú prídavky na dieťa, prídavok na dieťa pri jeho prvom nástupe do školy, tiež rodičovský príspevok pre poberateľov materského. Domácnosť dostáva aj príspevok na bývanie podľa počtu členov a štát tiež prispieva odkázaným pri ich pobyte v domove sociálnych služieb. Financovanie sociálnych služieb nás bude v roku 2021 stať o 21,6 milióna eur viac ako v roku 2020.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár