Daňovo-odvodová reforma bez ladu a skladu

· Čas čítania: 3 min.

Pod terajší žalostný stav slovenských verejných financií sa podpísala nielen pandémia, ale aj opakované dlhy v zdravotníctve, tiež očakávané problémy s budúcim vyplácaním všetkých druhov dôchodkov a takto by sme mohli pokračovať. Čo je príčinou väčšina z nás vie, ich riešenie je v kompetencii vládnych politických strán, ktoré si v parlamentnej demokracií už zvykli, že za ich predvolebné sľuby v konečnom dôsledku zaplatíme všetci.

Nie sme na tom v eurozóne najhoršie, keďže okrem Talianska s dlhom 180 percent má jeden z vedúcich tandemov v EU štátny dlh na úrovni 115 percent k HDP. Pre poriadok si pripomeňme, že podľa rozpočtových pravidiel únie, by dlh k HDP nemal byť vyšší ako 60 percent, ktorý na Slovensku prekračujeme o 10 percent.

Do rozpočtu musia prispieť všetci

Mohli by sme špekulovať, že v politici v období oboch koronavírusových vĺn si „zbytočne“ viac požičali a príspevky poskytovali aj tomu, kto do verejných rozpočtov neodviedol žiadne dane a odvody a teraz sa znovu hovorí o podpore rodiny s deťmi v hmotnej núdzi aj bez toho, aby sme zistili prečo je rodina v zlej finančnej situácii. Potom sa ale nečudujme, že zodpovedné domácnosti sú oprávnene nespokojné s týmto chaotickým stavom. Navyše sa nám dostáva do uši, že v rámci pripravovaného tresku v daniach majú nielen všetci platiť daň kto má príjem, s čím sa dá súhlasiť, ale aj živnostníci si nebudú môcť uplatniť paušálne výdaje, zamestnanci nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou si znižujú daňový základ, ale dokonca, že terajšie mizerné úroky na vkladoch v bankách sa vraj budú zdaňovať vyššou sadzbou, čo má platiť aj pri kapitálových výnosoch.

Ak by to tak malo byť, tak potom sa neoplatí šetriť, ale ani investovať do cenných papierov, keďže vraj polovicu z úroku a výnosu si zoberie zadlžený štát. Všetko treba minúť na spotrebu, ktorá ale bude zaťažená vyššou daňou z pridanej hodnoty, ktorá je nielen najväčšou príjmovou položkou štátneho rozpočtu, ale aj predmetom najčastejších daňových podvodov. Keď budeme kupovať nákladnejšie predmety dlhodobej spotreby a samozrejme si zabezpečovať aj vlastné bývanie, máme si čo najviac peňazí požičať. Očakávaná vyššia inflácia nám aj tak časť z dlhu vymaže.

Keď už hovoríme o vyššej podpore mladých rodín, s čím budeme súhlasiť, máme pre budúce mamičky zabezpečené aj štátne jasle a škôlky v rámci ich regiónu bývania? Odpoveď je, že nemáme, čo napokon platí aj pre zabezpečenie ich lacného nájomného bývania. Ako to napokon dopadne, sa určite dozvieme ešte pred letnou dovolenkovou sezónou, ktorú si pri tých všetkých lockdownoch však väčšina z nás nebude chcieť pokaziť. Čo však bude po nej, dopredu vieme. Daňovo-odvodová reforma, ak napokon v parlamente prejde, nám určite neprinesie viac peňazí v peňaženke, alebo na účtoch v banke. Či sa zníži aj deficit verejných financií a verejného dlhu nebude záležať len od rozdielu medzi príjmami a výdavkami, ale aj od rastu HDP, keďže deficit sa počíta v percentách k tomuto makroekonomickému ukazovateľovi.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár