David Rockefeller – Mocichtivý i zo záhrobia, 2. časť

Foto: Flickr

Nadácie ako mocenský nástroj

Nadácia bratov Rockefellerovcov slúžila od počiatku ako finančný nástroj na pretláčanie agendy pokrokárstva, ktoré dnes nekompromisne valcuje tradičnú európsku kresťanskú hodnotovú sústavu. Ešte väčšiu, bohatšiu a všestrannejšiu rodinnú nadáciu The Rockefeller Foundation (https://www.rockefellerfoundation.org/about-us/our-history/) založil v máji 1913 Davidov starý otec John D. Rockefeller. David vyrastal v dome svojho starého otca a chápal už od detstva, že pod maskou filantropa bude môcť hravo kanalizovať gigantické finančné toky všade, kam bude chcieť. Naučil sa využívať nesmierne rodinného bohatstvo na usmerňovanie diania vo svete. Majstrovsky sa mu to darilo pomocou kultivovania vzťahov s mocenskými elitami vo všetkých kútoch planéty. Tam, kde studená vojna zužovala americkým prezidentom manévrovací priestor pri rozhovoroch s náprotivkami v Sovietskom zväze, Číne, na Kube a inde na za Železnou oponou, preberal David Rockefeller rolu emisára Spojených štátov. Ako bankár a zároveň ropný magnát bol všade vítaný, najmä po tom, čo Moskva a Peking prešli v zahraničnom obchode na americkú menu.

Prezidenti a monarchovia z celého sveta sa neformálne schádzali v newyorskom a v iných sídlach Rockefellerovcov už počas Davidovho detstva. Spoznával zákulisie vysokej diplomacie dávno predtým, než nadobúdal univerzitné vzdelanie na Harvarde, potom na London School of Economics a napokon na University of Chicago, kde obhájil v roku 1940 titul PhD v oblasti ekonómie na tému efektívneho využívania zdrojov.

Ľudstvo a jeho „dobrodinci“

 Medzi také patria i ľudské zdroje a oligarchické dynastie kalibru Rockefellerovcov čerpajú poznatky pre ich využívanie z pestrej palety vedných oborov, vrátane biológie a genetiky. V roku 1901 založil (https://www.rockefeller.edu/about/history/) Davidov starý otec Rockefellerovu univerzitu (Rockefeller University) (https:\www.rockefeller.edu\) . Bola už pod počiatočným názvom Rockefellerov inštitút veľkoryso financovaným výskumným strediskom, v ktorom sa vyvíjali aj očkovacie látky. (https://www.rockefeller.edu/about/history/) I dnes priťahuje záujemcov o postgraduálne a post-doktorandské štúdium virológie a imunológie. Táto neveľká, ale prestížna a dokonale vybavená súkromná univerzita so sídlom na newyorskom Manhattane vyprodukovala 25 (https://www.rockefeller.edu/about/awards/nobel-prize/) laureátov Nobelovej ceny v oblasti medicíny alebo chémie.

Screenshot z titulnej webovej stránky Rockefeller University, na ktorom sa chváli, že „predstavuje zlatý štandard voblasti biologických vied viac než 115 rokov
https://www.rockefeller.edu/

Tým sa dostávame rockefellerovskému ponímaniu pojmu tzv. mäkkej diplomacie, či mäkkej moci (soft power). Všeobecne sa považuje za protipól politiky hrubej sily (gunboat diplomacy, doslova politiky delových člnov). Britské impérium ňou ovládalo svet v XIX. storočí a americké impérium v nasledujúcom. Rockefellerovci patria k tým dynastiám vládnucej oligarchickej triedy, ktoré uprednostňovali mäkkú alternatívu prostredníctvom nadnárodného finančníctva, obchodu, masovej kultúry a masmédií. David Rockefeller sa sústreďoval na vedu, vzdelávanie a výskum v oblasti chémii, medicíne a farmakológie. 21. storočie mu poskytlo vymoženosti informačných technológií a neváhal spoluvytvárať i v stareckom veku záujmové partnerstvá interdisciplinárnej povahy.

V máji 2009 sa zišiel v areáli Rockefellerovej univerzity s Billom Gatesom, Warrenom Buffetom, Georgeom Sorosom a s hŕstkou ďalších multimiliardárov, aby založili The Good Club (https://www.theguardian.com/world/2009/may/31/new-york-billionaire-philanthropists). Je to elitný filantropický spolok, v preklade Dobrý klub. Podnet k jeho založeniu dal Bill Gates, čím je zrejmé, že sa formuje technokratická mocenská formácia disponujúca vedecko-technickými kapacitami a kapitálovou mohutnosťou schopnou pomkýnať medzinárodné spoločenstvo želateľným smerom.

O rok neskôr, za neodmysliteľnej účasti Davida Rockefellera, rozšírili akčný rádius založením filantropickej kampane The Giving Pledge. Združuje 210 ultraboháčov z 23 krajín, ktorí sa zaviazali venovať počas života alebo po smrti najmenej polovinu majetku na dobročinné účely ľubovoľnej náplne. V prípade zosnulého Davida Rockefellera to činilo prinajmenej 1,15 miliardy dolárov. (https://givingpledge.org/PledgerList.aspx) Ak majú signatári kampane rovnaké alebo podobné predstavy, kam s peniazmi, vytvárajú synergický efekt nebývalej sily.

Peňazí, aj ich darcov z roka na rok pribúda
https://givingpledge.org/Home.aspx

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár