Davos, MMF a transformácia sveta po pandémii

· Čas čítania: 3 min.
Zdroj: Archív

Svetové ekonomické fórum (WEF), ktoré sa každoročne stretáva vo švajčiarskom Davose, deklarovalo v júli veľkolepé odhalenie. Pod poplašným názvom Toto je najväčšia svetová hrozba, a nie je to koronavírus uvádza, že podľa najnovšej vedeckej analýzy je najväčším nebezpečenstvom blahobyt.

Novinka, ktorú podhodili verejnosti v šokujúcom obale, je hlavným záverom tímu vedcov zo Spojeného kráľovstva, Švajčiarska a Austrálie. Varujú, že riešenie nadmernej spotreby sa musí stať prioritou, a vysvetľujú, že blahobyt je hnacím motorom environmentálnych a sociálnych dopadov. Preto skutočná udržateľnosť vyžaduje skôr zmenu životného štýlu než len dúfať, že bude stačiť efektívnejšie využívanie zdrojov. Na to, aby sme porozumeli kontextu výroku WEF, sa musíme vrátiť o mesiac späť. Klaus Schwab, zakladateľ a výkonný predseda WEF, v júni predstavil to, čo davoské fórum, ekonomické elity a oligarchovia v pozadí nazývajú veľkým resetom.

Pojem reset sa dá všeobecne vysvetliť ako vymazanie alebo vynulovanie s opätovným štartom, začiatok s čistým štítom. Schwab vyhlásil: „Svet musí konať spoločne a rýchlo, aby prepracoval všetky aspekty našich spoločností a ekonomík od vzdelávania po sociálne zmluvy a pracovné podmienky. Každá krajina, od Spojených štátov po Čínu, musí na tomto procese participovať a každý priemysel, od ropy a zemného plynu po technológie, sa musí zmeniť. Stručne povedané, potrebujeme veľký reset kapitalizmu.“ Podľa kanadského autora Matthewa Ehreta-Kumpa sa stretnutia zúčastnili osobnosti z MMF, Svetovej banky, Veľkej Británie, Spojených štátov, korporačného a bankového sektora, ktoré hľadali spôsoby, ako využiť Covid-19 na zastavenie a resetovanie svetovej ekonomiky pod nový operačný systém, ktorého názov je Green New Deal. Tento progresívno-socialistický balík právnych predpisov zo Spojených štátov deklaruje cieľ riešiť zmeny klímy a hospodársku nerovnosť, pričom spája ekonomické prístupy s modernou myšlienkou obnoviteľných zdrojov energie a ich efektívneho využitia. V praxi to však pre bežného človeka znamená drahšie tovary, drahšie služby, nové dane, zvýšené poplatky, zníženú životnú úroveň a obmedzenia, na ktoré by nikdy predtým nepomyslel.

Analytik Gary Barnett upozorňuje: „Toto je najnebezpečnejšie obdobie v histórii. Vážnosť tejto intrigy nemožno podceniť. Nie je to kvôli hrozbe konvenčnej alebo jadrovej vojny. Je to založené na skutočnosti, že ide o psychologickú vojnu vedenú psychopatmi proti celému ľudstvu, presadzovanú malou skupinkou ľudí, ktorí prevzali kontrolu nad mysľou más dlhodobou indoktrináciou a politikami na pestovanie závislosti. Strach nie je novou zbraňou hromadného ničenia preto, lebo je legitímny, ale preto, lebo ľudia stratili vôľu byť slobodní, schopnosť myslieť. Hľadajú útechu a úkryt ako kolektívne stádo iba v spoločnosti založenej na totalitnej vláde.“ Cituje slová, ktoré v diele Politika poslušnosti povedal francúzsky filozof Étienne de la Boétie: „Ten, kto nad tebou vládne, má iba dve oči, dve ruky a jedno telo. Nič viac ako vlastní ten najmenší z tvojho mesta. V skutočnosti nemá nič iné ako moc, ktorú mu udeľuješ, aby ťa zničil.“

Autor: Richard Strážan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár