Dedinčania pomáhajú indickým jednotkám čeliť čínskym silám v Himalájach

· Čas čítania: 4 min.
Fotografia: Dánsky Siddiqui / Reuters

V nadmorskej výške takmer 15 000 stôp sa obyvatelia dediny Chushul predierajú cez bezútešné a nemilosrdné územie indického štátu Ladakh. S preplnenými taškami, vrecami ryže, plechovkami ťažkého paliva a bambusovými palicami pripevnenými k chrbtu stúpajú nahor k himalájskemu horskému vrcholu známemu ako Black Top, kde sú postavené stovky stanov indickej armády. Sto mužov, žien a mladých chlapcov podniká túto cestu z obáv. V nasledujúcich zimných mesiacoch tu teploty klesnú na –40°C. Dedinčania sa obávajú, že ak nepomôžu indickej armáde pozdĺž horských hrebeňov hraničiacich s Čínou pripraviť sa na tuhú zimu, ich dedina môže byť čoskoro pod čínskou kontrolou.

„Chceme pomôcť indickej armáde s okamžitým zabezpečením ich pozícií,“ uviedol Tsering, 28-ročný dobrovoľník z Chushulu. „Nosíme im zásoby, robíme to niekoľkokrát za deň, aby sme zaistili, že armáda nebude čeliť príliš veľkým problémom.“

Chushal, dedinka s približne 150 domácnosťami, je jednou z najbližších obydlí k spornej hranici Indie s Čínou na východe Ladakhu. Od mája sú indické a čínske jednotky zapojené do čoraz agresívnejšieho sporu o svoju zle ohraničenú himalájsku hranicu, ktorá sa označuje ako línia skutočnej kontroly (LAC).

V júni prerástla situácia do prudkého stretu vo vysokých nadmorských výškach, pri ktorom zahynulo 20 indických vojakov a neznámy počet čínskych vojakov.. Straty na životoch na hranici boli väčšie, ako za viac za posledné ako štyri desaťročia. 29. augusta, len pár kilometrov od Chushulu, došlo k ďalšiemu stretu medzi jednotkami Indie a Číny. V tú noc nedošlo k obetiam, ale vojaci na hraniciach strieľali prvýkrát po 45.-tich rokoch.

Minulý týždeň na stretnutí v Moskve vydali ministri obrany Indie a Číny spoločné vyhlásenie, v ktorom súhlasili s „čo najskorším uvoľnením“ pozdĺž svojich hraníc. Nasledovalo najmenej päť kôl vojenských rokovaní na vysokej úrovni, ktoré sa nikam nedostali, pričom obe strany naďalej trvajú na tom, že druhá strana porušuje ich suverénne územie.

Podľa dedinčanov sa na hranici nič nemení k lepšiemu. Počas uplynulého týždňa konvoj vozidiel indickej armády privážal zásoby a strelivo pre jednotky táboriace na hraniciach a okolo 100 kopáčov priviezli na stavbu ciest a budov, aby sa zabezpečila pozícia Indie pozdĺž hranice ak naďalej.

„Je zrejmé, že obe strany plánujú zotrvať na hranici celú zimu;“ zdá sa, že očakávajú, že nedôjde k nijakému diplomatickému výsledku, ”uviedol Manoj Joshi, bezpečnostný expert z Observer Research Foundation.

„Realita je taká, že Čína ani nemá záujem situáciu vyriešiť, pretože je to pohodlný spôsob, ako udržať Indiu v nestabilite a oslabení tým, že ich zapletie do drahej vojenskej operácie pozdĺž himalájskych hraníc, ktorá je nad ich možnosti.“

Tento týždeň dedinčania z Chushulu pokračovali v nepretržitom úsilí o zabezpečenie dodávok pre jednotky na Black Top. Neexistuje cestný prístup k hrebeňom hôr, ktoré sa stali novou frontovou líniou. Hovorili o svojich obavách z nadchádzajúcich piatich mesiacov, keď bude celá oblasť takmer úplne odrezaná od sveta kvôli snehu, ľadu a smrteľným lavínam.

Vrtuľník indického letectva Chinook prepravujúci zásoby sa pripravuje na 15. septembra vzlietnutie z prednej leteckej základne v Leh v regióne Ladakh. Vojenské nákladné vozidlá prepravujúce zásoby sa 15. septembra presúvajú do oblastí v ladackej oblasti.

Ozval sa jej Konchak Tsepel, ďalší dedinčan. „Indická armáda tam nemá vyhovujúce životné podmienky.“ Armáda je umiestnená v stanoch. Neviem, ako ich zabezpečia, keď k nim nevedie žiadna cesta.“

Odborníci tvrdia, že India nebola pripravená na zdĺhavú bitku pozdĺž svojich horských hraníc. Teraz má iba pár týždňov, aby sa ubezpečila, že štyri divízie, ktoré sú v súčasnosti rozmiestnené v Ladaku, v počte okolo 40 000 vojakov, budú pripravené na udržanie svojich pozícií proti Číne počas zimy.

Indická armáda utratila už miliardy na obranu svojich hraníc s Čínou. Veľkou položkou bolo aj vybudovanie nového tunela v hodnote 400 miliónov dolárov v Himáčalpradéši. Avšak udržať desaťtisíce vojakov v tejto vysokohorskej oblasti je zložitá a nákladná úloha. Región nemá správne komunikačné kanály a elektrina sa do mnohých dedín ešte nedostala. Čínsky rozpočet na obranu je trikrát väčší ako rozpočet Indie.

Tashi Chhepal, 60-ročný kapitán indickej armády vo výslužbe, ktorý v tomto regióne slúži viac ako tri desaťročia, popísal, ako cez zimu „na niektorých miestach došlo k prerušeniu kontaktu s vonkajším svetom aj na päť mesiacov.“ Povedal: „Všetko zamrzlo na skalu. Počas tých mesiacov sme mali iba jedlo z plechoviek. Nemali sme spojenie. Za tie roky sa nič veľmi nezmenilo. Čína je oveľa lepšia, majú internet z optických vlákien až na okraj bojového priestoru. Logistika presunu indických vojsk a zásob do oblasti v čase pred zimou, je pre našu armádu veľkou výzvou. Toto je najizolovanejšie bojisko na svete!“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Villagers help Indian troops face Chinese forces in Himalayas, Guardian, 20.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár