DEFINÍCIA ANTISLAVIZMU

· Čas čítania: 3 min.

Ak sa bavíme o genocídach, prenasledovaní alebo šírení nenávisti voči národom či etnickým skupinám, nemali by sme sa zameriavať len jedným smerom. Andrej Danko by chcel do legislatívy presadiť definíciu antisemitizmu. Predsedu Slovenskej národnej strany však už akosi netrápia nenávistné prejavy voči Slovákom a Slovanom.

Predseda združenia Slavica Miloš Zverina na svojom facebookovom profile navrhuje nasledujúcu definíciu antislavizmu:

Slovensko je prirodzenou súčasťou sveta Slovanov. Slovenská republika je domovom Slovákov (Slovenov) a Sloveniek, ktorí viedli boj o svoju nezávislosť viac ako tisícročie. Je preto prirodzené, že chcú žiť v prostredí, v ktorom nebudú terčom nenávisti zo strany iných.

Antislavizmus je nenávisť namierená proti Slovanom a prejavuje sa vo svete už niekoľko storočí. Počas tejto doby mal antislavizmus aj fyzické prejavy, ktoré sa prejavovali formou genocídy miliónov Slovanov. Nepriateľstvo a predpojatosť voči Slovanom ako rase pretrváva aj v 21. storočí. Najzúrivejšiu nenávisť môžeme pozorovať hlavne k východnej (Rusi) a južnej (Srbi) vetve Slovanov. Niektorí jednotlivci beztrestne otvorene hovoria o redukcii počtu Slovanov a o zabratí ich územia.

Antislavizmus sa v súčasnosti prejavuje hlavne v hovorenom a písanom prejave, vo vizuálnych formách a používa zlomyseľné stereotypy a Slovanoch. Ďalej im pripisuje negatívne charakterové črty. Toto konanie sa šikovne maskuje slobodou slova a prejavu, bojom za práva menšín a ľudskými právami. Na Slovensku, tak ako aj v ostatnom slovanskom svete vzrastá počet antislovanských resp. antislavistických incidentov. Terčom takýchto prejavov môžu byť nielen jednotlivci, ale tiež slovanské krajiny, chápané ako slovanské spoločenstvo.

Príklady ANTISLAVIZMU vo verejnom živote, médiách, školách, na pracoviskách, v náboženskej sfére a na sociálnych sieťach berúc do úvahy celkový kontext, zahŕňajú najmä:

1. Ospravedlňovanie a popieranie genocídy Slovanov.

2. Vytváranie klamlivých, dehumanizujúcich, démonizujúcich alebo stereotypných tvrdení o Slovanoch.

3. Obviňovanie Slovanov zo zodpovednosti za vymyslené skutky alebo za skutky spáchané neslovanmi.

4. Obviňovanie Slovanov z vymyslenia alebo zveličovania genocídy a vyvražďovania Slovanov.

5. Odopieranie práva niektorým slovanským národom na sebaurčenie a nezávislosť.

6. Uplatňovanie dvojitých štandardov voči Slovanom a slovanským krajinám vyžadovaním správania, ktoré sa neočakáva alebo nevyžaduje od žiadneho iného národa a krajiny.

7. Používanie symbolov alebo obrazov spájaných s klasickým ANTISLAVIZMOM na charakterizovanie Slovanov alebo slovanských národov.

8. Prirovnávanie súčasnej politiky niektorých slovanských krajín k politike nacistov.

9. Zosmiešňovanie a degradovanie slovanskej symboliky a tradícií, vrátane rodiny ako tradičnej formy života Slovanov.

10. Rozširovanie lží o nehistorickosti Slovanov a slovanských národov.

11. Šírenie klamstva o tom, že Slovania si nedokážu vládnuť sami a potrebujú na to cudzincov.

12. Démonizovanie Rusov a Srbov.

13. Údajná lenivosť Slovanov.

14. Zakazovanie požívania symboliky, ktorá je súčasťou našej pôvodnej kultúry.

15. Obviňovanie a kriminalizovanie stúpencov slovanskej vzájomnosti.

Zdroj: FB profil Miloš Zverina

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár