Degradovaná menová politika centrálnych bánk

· Čas čítania: 3 min.

Koronakríza svojím negatívnym dôsledkom ovplyvňuje nielen zdravie, ale aj ekonomiku všetkých účastníkov trhu. Najhoršie sú na tom zaostávajúce krajiny s obmedzenými finančnými možnosťami, ale aj menej dostupnou zdravotnou starostlivosťou. Zložitá je situácia aj na starom kontinente, keď v južných krajinách únie sa zhoršujú všetky makroekonomické ukazovatele a tým narastá ich dlh k ročne vyprodukovanému HDP, ktorý bez zásadných štrukturálnych zmien v domácej ekonomike sa nikdy nesplatí, čo napokon platí aj pre slovenskú ekonomiku. Národné vlády ani nevedia, či majú ďalej zachraňovať zamestnanosť z požičaných peňazí, alebo uskutočňovať zmeny v štruktúre fungovania ekonomiky tak, ako to požaduje Európska komisia.

Počas terajšieho koronavírusového obdobia sa však nepočíta so splácaním narastajúcich dlhov, práve naopak všetci pýtajú ďalšie lacné peniaze. Iným problémov EÚ je pokles pôrodnosti v južných štátoch, ako aj vyššia úmrtnosť spôsobená chorobou COVID-19, zatiaľ čo v severnej časti kontinentu narastá počet migrantov a ich pôrodnosť, čo bude mať dopad na doterajší sociálny blahobyt domácich občanov v dotknutých štátoch. Či budú odklady splátok z úverov mať vplyv na výšku úrokov tak, ako v minulom roku, keďže úroky sa dlžníkom po obnovení splácania aj zvyšovali, alebo emitovanie štátnych dlhopisov na zaplátanie dier v štátnom rozpočte bude drahšie, nebudeme špekulovať.

Lacné peniaze a majetkovú nerovnosť

Centrálne banky všade na svete si myslia, že práve terajšia koronakríza je pre nich príležitosť nám ukázať, že nie sú len posledným záchrancom bankového sektora, ale napokon aj všetkých dlžníkov, keďže im peniaze požičiavajú lacno, čo je len čiastočne pravda. Bez úverov nemôžu podniky investovať do svojho predmetu podnikania a dávať prácu zamestnancov, vláda financovať dlhy vo verejných rozpočtov a takto by sme pokračovali. Na druhej strane sa menej hovorí, že svoju menovú politiku „degradovali“ na tlačiareň lacných a tiež ničím nekrytých peňazí, ktorými sa len zvyšujú akciové indexy, ktoré však neodrážajú reálnu efektívnosť ich podnikových emitentov. Sem môžeme zaradiť aj neustále zvyšovanie cien nehnuteľností, ktorých splácanie aj pri nízkych úrokov zaťažuje mladé domácnosti na celý ich produktívny život.

Počas pandémie budú centrálne banky pokračovať v uvoľnenej menovej politike, navyše sa hovorí o neurčitej podpore míňania stále vyššieho objemu lacných peňazí. Keďže sa nedarí naštartovať infláciu nemôžu sa dlžníci spoliehať na reálny pokles ich zadlženosti. Aké je riziko uvoľnenej menovej politiky? Problém môže nastať vtedy, keď vakcináciou sa nepodarí zastaviť odstavovanie ekonomiky, nezamestnanosť a úmrtnosť sa bude zvyšovať, mladá generácia sa nebude môcť vzdelávať, úvery sa ale nebudú splácať a v krajine nastane všeobecná apatia, depresia a sociálne napätie, keďže s každým vyšším objemom vytlačených lacných peňazí od centrálnych bank, sa bude prehlbovať už aj teraz narastajúca majetková nerovnosť. Žeby terajšie uvoľnené menové politiky centrálnych bank viac pamätali na majetky bohatých ako na plnšie vrecka domácnosti? Nebudeme špekulovať…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár