Delegáti Svetového ekonomického fóra si myslia, že dlhé obdobie mieru a hospodárskej integrácie sa chýli ku koncu

Takmer tritisíc svetových politikov a biznismenov sa opäť po roku schádza vo švajčiarskom Davose. Ich tohtoročné diskusie sú naozaj široké: od konfliktu na Ukrajine, zbrojenia Číny cez spretrhávanie globálnych obchodných väzieb, ohrození digitálneho sveta až po riešenie zmeny klímy. Podľa prezidenta Svetového ekonomického fóra Børga Brendeho sa aktuálne stretnutie uskutočňuje „na pozadí najzložitejšej geopolitickej a ekonomickej situácie za posledné desaťročie“.

Aj keď sú niektorí zarytí optimisti stále presvedčení, že globalizácia môže byť silou dobra, na čele s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom – jediným lídrom G7, ktorý tento rok potvrdil svoju účasť, na vyliečenie šialenstva svetovej ekonomiky bude potrebný viac ako zdravý davoský vzduch.

Do ekonomickej diskusie prispela predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá predniesla rozsiahle plány Bruselu na posilnenie priemyselného srdca Európy, ktoré trpia vysokými cenami energie a čelia hrozbám z Číny a USA, ktoré lákajú investorov z EÚ na bohaté dotácie. Ubezpečila prítomných aj o podpore Ukrajiny. „Naša vytrvalá podpora Ukrajiny nepoľaví,“ uviedla šéfka eurokomisie. „Tanky, obrnené transportéry a delostrelectvo je presne to, čo Ukrajina potrebuje,“ odkázal prítomným prezident Zelenskyj vo svojom video-príhovore. Starosta ukrajinskej metropoly Kyjev Vitalij Kličko povedal novinárom: Len zbraňami dosiahneme mier! Práve preto som tu.“ Je veľmi dôležité mať osobný kontakt,“ vysvetlil.

Médiá každoročne poukazujú aj na obrovské množstvo súkromných lietadiel, ktorými sa ‚klimatickí kazatelia’ do Davosu dopravujú. Účastníci minuloročného fóra vo Švajčiarsku využili dovedna viac ako tisíc súkromných lietadiel. Všetci pritom tvrdia, že im záleží na boji proti klimatickým zmenám. Letecká doprava má pritom výrazný podiel na tvorbe emisií. „Medzitým sa bohatí a mocní hrnú do Davosu v ultraznečis­ťujúcich, sociálne nespravodlivých súkromných lietadlách, aby diskutovali o klíme a nerovnosti za zatvorenými dverami,“ vyjadrila Klara Maria Schenková z Greenpeace vo svojom stanovisku.

Elon Musk sa v prieskume na Twitteri zverejnenom v stredu opýtal svojich 126 miliónov sledovateľov, či by „Svetové ekonomické fórum malo ovládať svet“? Až 86 % respondentov odpovedalo „nie“. Svetové ekonomické fórum sa prezentuje ako „medzinárodná organizácia pre verejno-súkromnú spoluprácu“, ktorá „zapája popredných politických, obchodných, kultúrnych a iných lídrov spoločnosti do formovania globálnych, regionálnych a priemyselných programov“. Tento rok sa ho má zúčastniť viac ako 600 generálnych riaditeľov, 51 hláv štátov, 56 ministrov financií, 19 šéfov centrálnych bánk, 30 ministrov obchodu a 35 ministrov zahraničných vecí.

Má takáto drahá elitárska akcia má vôbec nejaký prínos? Na čo sú bezbrehé všeobecné debaty v luxusnom prostredí davoského sanatória? Na to si už musí každý odpovedať sám.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Elon Musk hasn’t been invited to World Economic Forum in years, organizers claim, www.foxbusiness.com, 18.1.2023

(2) Čo neprehliadnuť? Švajčiarske globalizačné sanatórium, plzenska.drbna.cz, 19.1.2023

(3) Sú pokryteckí? Mocní prišli do Davosu bojovať proti otepľovaniu v súkromných lietadlách, Pravda, 17.1.2023.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply