„Demokratický“ prevrat v Bolívii stvoril tyraniu a odhalil mediálnu propagandu

zdroj : Shutterstock

Spojenými štátmi podporovaný prevrat v Bolívii vyústil do represie a tyranie. Odhaľuje to aj propagandistická kampaň síl, ktoré ovplyvňujú titulky a informačný prúd o Bolívii po celom svete.

Vojenský prevrat v Bolívii, ktorému napomáhali Spojené štáty, do značnej miery zmizol zo západných spravodajských kanálov už od novembra 2019 s masakrami pro-demokratických demonštrantov pravicovou frakciou, ktorá sa chopila moci. Pre štát však represia a tyrania trvá, hoci bola sľubovaná stabilná a prosperujúca demokracia. A ako sa dalo očakávať, tzv. dočasná prezidentka Jeanine Áñezová, dosadená po štátnom prevrate, vládne naďalej aj o 10 mesiacov neskôr. Neexistuje totiž možnosť jej zvolenia demokratickou cestou a ona so stranou robia všetko, aby zabránili voľbám, ktoré by podľa prieskumov vyhralo socialistické hnutie zvrhnutého Eva Moralesa.

Čo spôsobil puč samotný a jeho dôsledky v Bolívii by sa oplatilo preskúmať a význam nespočíva len v samotnej Bolívii. Krajina s 11 miliónmi obyvateľov s bohatou a jedinečnou etnickou, kultúrnou a náboženskou diverzitou má značné zásoby lítia. Je to poučné aj kvôli tomu, ako sa vyvíjal americký diskurz na podporu prevratu s údajnými „odborníkmi na zahraničnú politiku“ v celom politickom spektre: Yascha Mounk (The Atlantic), Clara Jeffery (magazín Mother Jones), bývalý Obamov úradník a stanfordský profesor Michael McFaul a plátky ako Economist, New York Times a Washington Post, ktoré „strieľali“ klamstvá na zničenie bolívijskej demokracie zo všetkých strán.

Od októbrového prevratu sa ukazuje, že mnohé z kľúčových tvrdení, ktoré ospravedlňovali odstránenie Moralesa (najmä slová Organizácie amerických štátov – OAS, že voľby vedúce k výhre Moralesa boli podvod), sa ukázali ako lož. Ani jeden z „odborníkov na zahraničnú politiku“ alebo mediálne kanály však svoju chybu neuznali. Ani sa nezaoberali následnými odhaleniami, pretože vedia, že pre novinárov a analytikov neexistujú žiadne dôsledky, pokiaľ zostanú podriadení vládnej agende Spojených štátov. A zatiaľ čo denník New York Times informoval o štúdiách, ktoré dokázali, že tvrdenia OAS sú neopodstatnené, nikdy nepriznali, že práve ich vlastné spravodajstvo a redakcia považovali tieto závery za pravdivé.

Bolívia je jeden z posledných demokratických štátov, ktoré boli zničené s podporou, ak nie priamou účasťou vlády USA, zatiaľ čo šovinistické mediálne persóny šírili propagandu, ktorá bola použitá pre zdôvodnenie tohto ničenia. Násilie, represia a tyrania, ktorá zostala, je ignorovaná tými, ktorý ju pomohli etablovať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Preložené z: The U.S.-Supported Coup in Bolivia Continues to Produce Repression and Tyranny, While Revealing How U.S. Media Propaganda Works; autor: Glenn Greenwald; The Intercept, 23.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply