Denník N napľul do tváre Slovensku

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

„HAMŠÍK LEGITIMIZUJE KOMUNISTICKÚ ČÍNU“, alebo „Nie sme oprávnení majstri sveta 2002 – Bondra sa narodil na Ukrajine“ – Takto nejako by mohli znieť titulky mainstreamových médií o úspechoch zlatých chlapcov z Göteborgu či možnom hetriku Mareka Hamšíka v čínskej lige podľa aktuálneho protislovenského nastavenia mainstreamových médií. Slovensko (13. 6., pozn. red.) dostalo mediálny pľuvanec od Denníka N, a to v súvislosti so získaním sídla Európskeho orgánu práce (ELA).

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Keď sa v rámci EÚ, ktorú títo novinári považujú za ten najlepší projekt európskej histórie, podarí Slovensku úspech tým, že získa sídlo európskej agentúry, mala by nasledovať gratulácia Slovensku, ako nášmu domovu, v ktorom aj oni žijú a pôsobia… A píšu proti nemu. Keby SR túto inštitúciu na svoje územie nezískala, prichádzali by titulky v tom duchu, ako je SR nesvojprávna, neschopná, zaostalá. Keď túto inštitúciu, naopak, získala, prišiel opäť negatívny titulok. Takto to proste robí propaganda. Namiesto suchého spravodajského informovania, tak, ako si to spravodajstvo vyžaduje, teda žiadne hodnotiace úsudky, vyšla správa s výkladným propagandistickým titulkom. Denník N v titulku svojich čitateľov nepriamo vyzval, aby oni neoslavovali, lebo napísal: „Richter oslavuje, na Slovensku bude sídlo Európskeho orgánu práce.“ Príspevok prevzatý z TASR, kde si editori na hodnotiace úsudky dávajú poriadny pozor, bol dotvorený Denisou Čimovou. A ideovo doplnený spomínaným titulkom – editorom, vedúcim vydania či šéfredaktorom, alebo si to zo špásu dovolil grafik? Alebo to možno takto chcela sama autorka.

Lepšie by to možno neurobil ani Joseph Goebels, majster propagandy Adolfa Hitlera. Nastala nová doba. Nová doba prekrúcania správ. Prekrútenia do podoby v prospech „spoločenskej“ objednávky. A teraz je teda veľký predpoklad, že ak Hamšík dá tri góly v jednom zápase svojho klubu Ta-lien I-fang, tak namiesto titulku „Hamšík vsietil hetrik“, čaká čitateľov výkladnej skrine žurnalistiky titulok: „Diktátorská krajina sa teší, Hamšík dal tri góly a legitimizoval komunistický režim“. Prípadne, ak sa Slovensko stane v roku 2020 majstrom sveta v hokeji, budú v titulku písať: „Ministerka školstva Lubyová sa teší – Slovensko má druhé zlato“. A v perexe, že teší sa aj Richter, Fico a Kaliňák, a niekde v žilinskej krčme aj Slota. A nikto iný sa už neteší. Toto snáď žurnalisti s touto podprahovou manipuláciou nemyslia vážne. Prečo rovno na titulné strany svojich novín nenapíšu, že predajca týchto novín sa nestotožňuje s interpretačným odtieňom, ktorým je podané spravodajstvo, tak, ako to urobil predajca kníh v prípade 100 Blahovych statusov? Alebo prečo sa vôbec hodnotiace stanoviská, či takéto podprahové veci vyskytujú v spravodajskom príspevku? ELA je prvá celoeurópska inštitúcia, ktorá bude sídliť u nás. Áno, je to fakt. Bude prvá. Ale zaráža, čo sa tu podprahovo zdôrazňuje. To je, ako keby sme teraz išli prepisovať všetky články o zlatých chlapcoch a napísali, že Šatan a spol. získali iba jedinú jednu zlatú medailu pre Slovensko a v popise či perexe ešte raz zdôraznili, že žiadne iné zlato už potom nezískali.

Nenapadá mi tu už lepší obraz, ako hádam ten najznámejší, ktorý pomenúva rozdiel medzi optimistom a pesimistom. Či je pohár poloprázdny, alebo poloplný. Otázne je, prečo sa žurnalisti rozhodnú pre poloprázdny pohár? Sledujú tým len nárast kliknutí na príspevky a predaja novín, snahu senzáciou prinútiť, aby si recipient za skrytý obsah zaplatil, alebo je to nenávisť k Slovensku? Alebo len zaslepená (vedomá či nevedomá) snaha mať pri moci svojich jediných (a teda seba samých) a uvedomovanie si, že mediálna moc má obrovský vplyv na výsledky volieb (mediálna moc vlastne sama vládne)?

A tak nezostáva nič iné, len aj úspechy Slovenska prezentovať ako katastrofu. Potom však nastáva otázka, či takýto titulok Denníka N nie je konšpirácia, či toto nie je manipulácia… Veď ako by sa cítil Peter Bondra, keby sa po rokoch dozvedel, že jeho víťazný gól padol len tak-tak, „pchee!“, 100 sekúnd pred koncom a že ak by sa táto náhoda neudiala, veď aj ten gól mohol brankár Zbornej komandy chytiť, tak v predĺžení by sme určite prehrali. A vlastne nie, príspevok s takýmto perexom by veru nehrozil… A viete prečo? Lebo sme hrali proti Rusku. Tu by sa im predsa nehodilo dávať šancu Putinovcom. Dobre, tak to poopravím: Ako by sa cítil Bondra, keby si v titulku prečítal, že víťazný gól dal rodák z ukrajinského Lucku, a teda, že nie sme schopní dať gól z hokejky Slováka narodeného na Slovensku? Alebo, že Chárov gól bol síce pekný, ale padol hokejkou, ktorá je špeciálne vyrobená pre hráča jeho veľkých rozmerov, a tak nie je celkom regulárny…

Článok pokračuje pod reklamou.


A takto to cítim aj pri správe, v ktorej sa v titulku síce úspech spomenie – ale v spojení s neobľúbeným ministrom Richterom, ktorého si už predtým často mediálne posmažili. Teraz nejde vôbec o to, či ho smažili oprávnene, alebo neoprávnene. Ide o Slovensko. Povediac ich (mainstreamovým) obľúbeným slovným spojením – o túto krajinu – na ktorej úspechy máme byť hrdí, a nie ich mediálne opľúvať.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár