Denník N už cenzuruje aj vlastných novinárov

· Čas čítania: 2 min.
Printscreen N

Denník N vymazal blog o milionárovi z Gyňova, ktorý sa hrá na ubitého roľníka, no na agrodotáciach získal niekoľko miliónov. Ešte raz – oni to normálne vymazali. A Samuel Marec z Denníka N už možno píše na autorku blogu trestné oznámenie – však nepísala to, čo si želá liberálna kaviareň, tak ju treba zavrieť, upáliť, zakázať! Hneď a zaraz! Sviňa jedna extrémistická – čo si to vôbec dovoľuje pátrať po majetku Františka Oravca, úbohého chudobného traktoristu, ktorý spolu so Slušným Slovenskom bojuje za kozmickú spravodlivosť, fotí sa s Kiskom a zemiačikmi… A popri tom poberá milióny na dotáciách.

A viete, čo je na tom najobludnejšie. Z čisto novinárskeho pohľadu ide v blogu na Denníku N o klasickú investigatívu – mimochodom, niečo také robil aj Kuciak. Hľadal prepojenia na Googli, prezeral databázy, porovnával čísla. A keď nejaké podozrenie našiel, napísal o tom. Za toto by mali v Denníku N blogerke tlieskať. A pozrite sa, čo robia. Pozrite sa, ako surovo opľúvajú Kuciakov odkaz jeho najdrahší kolegovia – bez mihnutia oka vymažú investigatívny blog, lebo sa im nehodí, že terčom nie je Fico, ale niekto, s kým robia liberáli kampaň proti vláde. Toto je z novinárskeho hľadiska obludný faul.

Myslím, že v dejinách slovenskej žurnalistiky ide o jeden z najtrápnejších pokusov o cenzúru – Denník N sa týmto prepadol na úroveň Strážnej veže a to nechcem uraziť jehovistov. Hlavne, že sa oháňajú slobodou a demokraciou. A liberalizmom. A investigatívou. A Kuciakom. A odvahou. A pravdou. A tak. A potom šup a nepohodlná pravda ide do koša – lebo sa nehodí do krámu. Hanba, chlapci. Veľká hanba. Toto vám fakt nevyšlo.

Mimochodom, tu je ten článok – jeho archívna verzia. Priatelia, zdieľajte to, nech sa to šíri. Nech z toho Denník N aj trafí šľak – a nech každý vidí, že v sebe slovenskí neoliberálni novinári nemajú ani kúsok cti.

https://archive.fo/6qqCi

Autor: Ľuboš Bláha

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

 • Samuel Marec

  AKO SA VYRÁBA ŠKANDÁL (sorry za nadpis veľkými písmenami)
  V nedeľu vyšiel na blogu Denníka N článok so šokujúcimi odhaleniami o vedúcom protestov farmárov. Autorka v ňom opísala, ako zachytila jeho meno a keďže je (ako on) sama od Košíc (z Čane), spýtala sa pár známych a pohrabala sa na internetoch. Zistila, že vedúci nie je žiaden malý farmár, naopak, berie dotácie.
  Problémy boli len dva:
  a) nebolo to žiadne šokujúce odhalnie, pointou naozaj bolo len to, že *berie dotácie*. Žiadne uliate peniaze, žiadne podozrivé prevody, žiadne peniaze za veci, ktoré neexistujú. Nič také, ako keď Rošková obhospodaruje cudziu pôdu, alebo keď má Pellegrini byt a ani nevie odkiaľ. Proste len berie dotácie.
  b) o autorke nikto nikdy nepočul, na jej Facebooku nie sú žiadne posty, iba jedna ilustračná fotka a medzi kamarátmi samí známi ľudia. Máme 16 spoločných priateľov, pozrite sa, či nie ste medzi nimi (https://goo.gl/Cw19mv). Neviem čo, ak nie toto, je definíciou fakeového profilu. Navyše, pri zakladaní blogu, ktorý si založila len preto, aby uverejnila tento článok, použila falošné údaje. Všetky.
  Denník N jej práve preto celý blog zrušil. Základným pravidlom totiž je, že publikovať sa má pod vlastným menom. No a vznikol škandál.
  Andrea Kováčová, ktorá neexistuje, oznámila, že jej článok zmazali, lebo odhalila. Lukáš Machala (známy z ministerstva školstva) sa toto hneď chytil, napísal o slobode slova a šírení fake news a aby potvrdil, že boj proti fake news myslí vážne, v ďalšej vete vyjadril podporu falošnému profilu.
  Pridal sa aj Ľuboš Blaha. V statuse spomenul aj mňa (o to fakt nejde), ale najmä písal o obludnom novinárskom faule, ktorý sa, samozrejme, udial preto, lebo najavo vyšli nepohodlné skutočnosti. Zdieľajte, zdieľajte!!!
  Ani slovo o tom, že fakeový profil si založil fakeový blog, na ktorom nič neodhalil a zmazaný nebol kvôli odhaleniam (nič veľké predsa neodhalil), ale preto, že porušil úplne základné pravidlo blogovania na Denníku N. A ľudia sa pohoršujú, lajkujú a zdieľajú (momentálne 540).
  Najlepšie na tom je, že redaktori Denníka N mu tam napísali oficiálne vyjadrenie, kde mu to slušne a normálne vysvetlili: základné pravidlo je, že články sa *musia* písať pod vlastným menom, ak nie, je to dôvod na zrušenie blogu. (Ak sa nemýlim, ide o pravidlo, ktoré je od úplného počiatku aj na blogoch SME, zrušené takto boli desiatky, ak nie stovky blogov). Kto s tým nesúhlasí, môže ísť blogovať na Pravdu, budú radi. Miesta na internetoch je viac než dosť, ale porušiť pravidlá a potom sa sťažovať, že som ich porušil, veľký zmysel nedáva.
  Ľuboš Blaha všetky reakcie, ktoré mu to vysvetľovali, vymazal alebo skryl, a napísal, že redaktori sa síce zapojili, ale “vyhovárali sa na formality” a on ich zablokoval, lebo “páchajú cenzúru” a “nemajú morálne právo diskutovať na mojej stene”. Nemôže teda tvrdiť, že *nevie*, ako to je. Ono je to od Blahu v zásade neospravedlniteľné, teda ak aplikujeme aspoň minimálne štandardy, ale to je jedno, sú to bežné internetové hlúposti.
  Dôležitejšie je, že vznikol pekný naratív: vyšiel článok, ktorý odhaľoval veci, Denník N ho zmazal, lebo cenzúra a nepohodlné odhalenia v jednom, malý farmár nie je malý farmár ale agrobarón (to v článku zaznelo), čiže celé protesty sú zas raz podvod. Smer má pravdu, a ak aj pravdu nemá, kradnú všetci, čiže je to celé úplne jedno. A stretol sa s ním Kiska a o Kiskovi tiež vieme, čo je zač.
  Takto sa vyrába škandál, toto je profi akcia: vymyslíš si profil, potom blogerskú identitu, uverejníš článok, v ktorom nie je nič zásadné (link tu https://archive.fo/6qqCi), a keď noviny podľa svojich pravidiel (s ktorými súhlasíš) zakročia, šíriš to ako cenzúru a snahu o ututlanie. Všetky príspevky, ktoré ani nekritizujú iba vysvetľujú, dáš preč, lebo – a toto je super – cenzúra. Dokonca ho autor/ka poslala aj do agentúr, sponzorované odkazy naň sa objavujú na rôznych anonymných stránkach, teraz pridala otvorený list šéfredaktorovi Denníka N. Valí sa to.
  Je pekné sledovať, ako takáto kampaň v praxi vzniká, ale to je asi tak jediné, čo na tom pekné je. Konečne si vytvorili argumenty, konečne to môžu vyťahovať na ľudí, ktorí ani nebudú vedieť, o aký článok ide a s Denníkom N nemajú nič spoločné. Konečne vieme, čo sú poľnohospodári zač. Aj tí ľudia, čo im nosili raňajky. Môžu to hovoriť dookola a dookola, až kým to druhá strana nevysvetlí, lenže vysvetliť sa to nedá, lebo vysvetľovať nie je čo. Navyše, keď ťa raz zašpinia, vysvetľovať môžeš koľko chceš, ale špinavý už budeš navždy. Môžeme čakať, či a kedy to vytiahnu.
  No a aby sa nezabudlo, posolstvo pod čiarou je jasné a je presne také, aké razia dlhodobo: Smer síce kradne, ale aj tak kradnú všetci, takže to vychádza narovnako. Nič nemá zmysel, nič sa nedá, nikto nie je lepší, všetci sú špinaví rovnako. A toto tvrdenie, je pre spoločnosť cestou do hrozného pekla.
  Uvádzať to na pravú mieru je asi tak všetko, čo sa s tým dá robiť, ale, ako hovoril Julius Cézar, špina je hodená. Je mi divné to napísať, nemám rád takéto výzvy, ale asi by bolo dobré, keby ste tento status zdieľali, možno sa dostane aspoň k pár ľuďom.

Pridaj komentár