Deti a opatrenia. Keď zatvoríme školy, „zatvoríme“ ich životy

· Čas čítania: 3 min.

Hoci je z doterajších zistení málo pravdepodobné, že by COVIDom-19 vážne ochoreli aj deti, taktiež úmrtí bolo do dnešného dňa zaznamenaných veľmi málo, tak aj oni sú obeťami pandémie a to v mnohých ohľadoch. Deti sú obete opatrení.

Od zvyšujúceho sa počtu problémov v oblasti duševného zdravia, po obavy z rastúcej úrovne domáceho násilia, zanedbávania a možného poškodenia vývinu hrozí, že COVID bude mať pre mladých ľudí oveľa ničivejšie dôsledky, ako sa pôvodne predpokladalo.

Samozrejme, zatvorené školy sú škodlivé pre vzdelávanie detí, no školy nie sú len miestom na učenie. Sú to miesta, kde sa deti socializujú, emočne rozvíjajú a pre niektorých to je útočisko pred problémami v rodine.

„Vývinové potreby detí a dospievajúcich sa nedajú realizovať bez rovesníckej skupiny a vzájomnej interakcie. Tá sa za normálnych okolností odohráva najmä v škole. Nedokážu to bez pozorovania modelového správania, skúšania rôznych druhov interakcií, spätnej väzby v interakcii s rovesníkmi a dospelými. Nedá sa to načítať ani online, lebo sú to biologické záležitosti, kde to bez živého kontaktu nefunguje.

Už len hľadanie vlastnej identity, sociálno-emocionálne dozrievanie, sexuálne dozrievanie jednoducho bez živej interakcie so zapojením všetkých zmyslov a najmä tých najstarších (ako je čuch, dotyk, vnímanie iného tela) nejde. Izolácia a úzkostné spracovanie môže už teraz viesť k emocionálnym poruchám. Ešte väčší problém môže byť potom návrat do normálneho života,“ konštatuje PhDr. Marek Madro, PhD., programový riaditeľ internetovej linky dôvery pre mladých ľudí – IPčko.sk.

Profesor Russell Viner, prezident Kráľovskej akadémie pediatrie a zdravia detí, to možno najtrefnejšie uviedol, keď začiatkom tohto mesiaca povedal kolegom vo výbore pre vzdelávanie: „Keď zatvoríme školy, zatvoríme ich životy.“

Profesie tvrdí, že pandémia spôsobila deťom rôzne škody, od izolácie a osamelosti, po problémy so spánkom a zníženou fyzickou aktivitou – popri zatvorených školách je v súčasnosti zakázaný aj všetok detský šport a iné voľnočasové aktivity.

Mnoho odborníkov je pritom zásadne proti takémuto odopieraniu aktivít detí a to najmä kvôli nízkym rizikám prenosu pri exteriérových aktivitách a s preukázateľným prínosom pre ich emocionálne a fyzické blaho.

Potom je tu ďalší faktor – stres, ktorý pandémia vyvoláva na rodiny so zvyšujúcou sa mierou nezamestnanosti a finančnej neistoty v kombinácii s „domácim väzením“ detí. Všetko toto vnímajú oveľa citlivejšie, než dospelí ľudia, čo sa na ich vývine s určitosťou prejaví. V akej miere, to závisí od mnohých premenných.

PROBLÉMY S DUŠEVNÝM ZDRAVÍM PRIBÚDAJÚ

„Za rok 2020 sme zaznamenali 52 682 kontaktov na linkách IPčko.sk, Dobrá linka a Krízová linka pomoci. Z toho 34 770 kontaktov s ľuďmi do 30 rokov, 20 019 kontaktov do 18 rokov, 13 170 kontaktov v kategórii 15-18 rokov a 5795 kontaktov vo vekovej kategórii 10-14 rokov.

Tieto čísla ukazujú 100-percentný nárast kontaktov mladých ľudí do 18 rokov oproti predchádzajúcemu roku 2019!

V situácii samovražedného pokusu naše linky zaznamenali vo vekovej kategórii 10-14 rokov – 171 kontaktov, veková skupina 15-18 rokov až 821 kontaktov , 2175 kontaktov vo vekovej kategórii do 30 rokov,“ dodal Marek Madro.

Nie je prekvapením, že zmeny v živote detí majú obrovský vplyv na ich duševné zdravie, otvorenie škôl preto musí byť jednou z hlavných priorít vlády. Momentálne sa učitelia vo veľkom očkujú, tak uvidíme, ako to celé dopadne.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

  1. Covid: The devastating toll of the pandemic on children, Bbc.com, 30.1.2021
  2. Psychiatrist says pandemic is taking a toll on mental health of young children, teens, kob.com, 19.2.2021
  3. Psychológ Marek Madro: Rok v atmosfére strachu zanecháva na deťoch vážne následky, Ahojmama.pravda.sk, 14.2.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár