Die Welt: Globálna pandemická dohoda skrachovala

Medzinárodné rokovania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o pandemickej dohode sa skončili v piatok 24. mája zatiaľ bez zhody. Cieľom 194 členských štátov organizácie OSN bolo prijať pakt budúci týždeň v Ženeve na výročnom zasadnutí WHO. Na podobe dohody ale panovali nezhody v otázkach prevencie pandémie a financovania, informuje nemecký denník Die Welt. Podľa oficiálnych zdrojov mala plánovaná dohoda “zabrániť celosvetovému chaosu, aký spôsobila pandémia koronaviru, a zabezpečiť, aby všetky krajiny boli včas zásobené všetkým potrebným ochranným materiálom, liekmi a vakcínami”.<

Hoci sa dohoda formovala po dobu dvoch rokov, k finálnej zhode a predloženiu dohody malo dôjsť už budúci týždeň, nakoniec sa ale zdá, že debaty o podobe pandemickej dohody budú musieť pokračovať. Nezhody panujú najmä v otázkach prevencie pandémie alebo financovania, sporné ale je aj to, do akej miery by mali byť lieky a vakcíny dostupné zadarmo alebo za výhodné ceny pre chudobnejšie krajiny.

Diplomati WHO sú ale optimistickí, že k dohode dôjde. Bude to ale trvať ešte niekoľko rokov. “Nejedná sa o neúspech,” povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus delegátom v piatok večer v Ženeve, podľa neho je čas vziať si z doterajších rokovaní ponaučenie a ísť ďalej.

Lauterbach nepovažuje dohodu za definitívne neúspešnú

Spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach neúspech nepovažuje za koniec medzinárodného úsilia. Politik SPD v sobotu na Platforme X napísal, že treba viac času. „Z doterajších rokovaní vyplynulo veľa bodov, na ktorých môžeme teraz stavať,“ argumentoval Lauterbach. “Rozum zvíťazí. Rovnako ako pri ochrane klímy, ale chce to čas.“

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply