Divoká sobota v Paríži

Tagged With: , Add Comment

 

Vo francúzskej metropole prebiehalo cez víkend niekoľko podujatí s účasťou širokej verejnosti. Teplé a slnečné počasie lákalo domácich i turistov, aby bezplatne navštevovali v rámci Dní kultúrneho dedičstva (Journées du Patrimoine) chrámy, múzeá, galérie, vládne budovy a paláce, vrátane prezidentského paláca a v ňom i prezidentskej úradovne. Prezident Emmanuel Macron, ktorý sa nezvykne príliš hlásiť k francúzskemu kultúrnemu dedičstvu a namiesto toho nanucuje Francúzom štátnu ideológiu multikulturalizmu. Tentokrát sa ale premohol a zahral sa na láskavého patróna nad ostro sledovanou výročnou spoločenskou udalosťou. Uľahčilo mu to opakované prefarbovanie kulís tejto bohato sponzorovanej akcie z národného kultúrneho sviatku na pestrofarebnú oslavu nadnárodno-korporačného a eurounijného európanstva.

 

Článok pokračuje pod reklamou.Medzi sponzormi nemohol chýbať ani reťazec Lidl.

Zdroj: https://journeesdupatrimoine.culture.gouv.fr/

 

Programovanie vnímania

 

Názov Journées du Patrimoine, ktorý ešte použil portál www.thelocal.fr, postupne mizne. Na webovej stránke francúzskej vlády figuruje len v podobe európskeho kultúrneho guláša ako „Journées européennes du patrimoine“.

 


https://journeesdupatrimoine.culture.gouv.fr/

 

Anglickojazyčná Wikipédia ho ešte úplne neaktualizovala a ponechala pod titulkom „European Heritage Days“ v zátvorke presmerované označenie Dni dedičstva (Journees du Patrimoine). Českojazyčná Wikipédia vysvetľuje, o čo eurokratom v tomto preprogramovaní vnímania príslušníkov európskych národov samých seba ide: „Dny evropského dědictví (European Heritage Days, zkráceně EHD) jsou společná aktivita Rady Evropy a Evropské komise, jejímž cílem je posílení historického povědomí v souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

 


https://en.wikipedia.org/wiki/Journees_du_Patrimoine

 

Do metropoly nad Seinou sa však už v piatok dostavili francúzski a zahraniční slniečkári pochodovať za výrazné sprísnenie boja proti klimatickým zmenám. Navyše, v mestách po celej planéte sa v soboru zbieral odpad a čistili ulice v rámci celosvetovej akcie World Cleanup Day, voľne preložené Celosvetový upratovací deň. Globálni anjeli strážni nad propagáciou čistenia a upratovania, medzi ktorými sú nadnárodné korporácie a inštitúcie, by nenalievali to celej šarády toľko prostriedkov, keby si nedohodli s miestnymi organizátormi bezpečnostnú ochranu.

 


Globálnu partneri globálnej akcie World Cleanup Day

Zdroj: https://www.worldcleanupday.org/

 

Francúzska vláda preto povolala do Paríža na víkend okolo 7 500 vojakov a policajtov. Neboli to len mladí muži a ženy v letných rovnošatách so slušivými čiapkami či klobúčikmi, akých si radi fotia čínski turisti. Nakomandovaní boli aj ťažkoodenci s výzbrojou. Mali udržať oddelených upratovačov, environmentalistov a slniečkárov od inej várky demonštrantov.

 

Tú tvorili účastníci zhromaždenia, ktoré zvolala Generálna konfederácia odborov (Confédération Générale du Travail – Force Ouvrière) na protest proti chystanej dôchodkovej reforme. Odborári chcú zabrániť, aby vláda presadila zvyšovanie dôchodkového veku a znižovanie dôchodkov.

 

Ešte obávanejším strašiakom a hlavným deklarovaným dôvodom pre rozmiestňovanie vojska a polície bola avizovaná pravidelná sobotňajšia demonštrácia Žltých viest. Parížania a Francúzi sú takto týždeň po týždni vychovávaní k tomu, aby si stotožňovali v podvedomí protestné hnutie Žltých hviezd s pouličným násilím ako s „tými zlými“ a s po zuby vyzbrojenými ťažkoodencami oprávnenými k mimoriadnym zákrokom ako s „tými dobrými“. Patrične indoktrinovaná je aj svetová verejnosť prostredníctvom tlačových agentúr, ktoré produkujú správy s titulkami ako tento, v slovenčine z dielne TASR: „Vyše 7000 policajtov je v Paríži pripravených čeliť žltým vestám“.

 

Kde réžia zlyhala

 

Stalo sa však niečo, čo urobilo organizačným štruktúram, ktoré rozvracajú hnutie Žltých viest a štvú proti nemu, škrt cez rozpočet. Na zdiskreditovanie pracujúcich združených v hnutí Žlté vesty sú obvykle povolávaní provokatéri a násilníci z anarchistických združení Antifa a Black Blocs. Wikipédia stručne opisuje druhé z menovaných takto: „Black Bloc je označení taktiky spočívající v oblékání a zahalení se protestujících lidí do černé na demonstracích kvůli znemožnění identifikace, zejména ze strany represivních složek„. Maskovaní čiernoodenci z Black Blocs bývajú účinným štrajkokazeckým nástrojom tým, že sú ešte agresívnejší ako výtržníci z Antify.

 

V sobotu však mali sťaženú orientáciu a stávalo sa, že nevedeli, do ktorých davov sa majú vlastne vmiešavať, aby potom z ich radov napádali políciu a provokovali odvetné zákroky represívnych zložiek. Účastníci klimatického pochodu sa totiž v niektorých lokalitách zliali so Žltými vestami do spoločného davu a keďže mnohí „žltovestári“ nemali navlečené vesty, boli na nerozoznanie od slniečkárov.

 

Výsledkom bolo, že podráždené policajné oddiely použili slzotvorný plyn proti „tým dobrým“. „Polícia bola nútená použiť slzotvorný plyn po tom, ako sa do davu účastníkov pochodu za ochranu klímy dostali radikálni výtržníci, ktorí vyvolávali konflikty s policajtmi, podpaľovali odpadkové koše, hádzali zápalné fľaše a rozbíjali výklady kolobežkami odstavených na uliciach v rámci zdieľanej služby,“ približuje tlačová agentúra TASR v správe pod titulkomKlimatický pochod v Paríži narušili výtržníci z hnutia black blocs„.

 

Rozčúlení koordinátori pochodu slniečkárov tlačili na velenie silových zložiek, aby vyznávači pravdy a lásky ostali ušetrení od hrubosti silových zložiek a bolestivých účinkov jej techniky. Nakoľko ale boli oba segmenty k nerozoznaniu, polícianásledne žiadala od pokojných demonštrantov, aby sa od násilníkov na klimatickom pochode oddelili.

 

Správy neuvádzajú, ako bolo naložené s čiernoodencami z Black Blocs. Dá sa predpokladať, že budú musieť absolvovať nejaké kurzy na zlepšenie orientácie v zmiešaných davoch, aby mohli spoľahlivo zvládať pridelené úlohy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis