Dlh Ameriky dosiahol rekordných 19 biliónov dolárov

Add Comment

Americký federálny štátny dlh po prvý krát v histórii prekročil 19 bil. dolárov, podľa údajov poskytnutých Ministerstvom financií. Reálne čísla by však dokonca mohli prevyšovať sumu 65 bil. dolárov, podľa bývalého  hlavného kontrolóra USA.

Oficiálny dlh 19 biliónov dolárov predstavuje takmer 60.000 dolárov na každého obyvateľa, vrátane detí.

Prezident Barack Obama prevzal funkciu s 10,8 bil. dolárovým dlhom, ktorý za sedem rokov narástol o viac ako 8 bil. dolárov. Toto rekordné tempo rastu dlhu bude pravdepodobne pokračovať aj naďalej, podľa vyjadrenia rozpočtovej kancelárie Kongresu, ako ho citovali The Washington Times.

To sa rovná sa ďalším 70.000 dolárom vládnej pôžičky na každú zo 117.480.000 amerických domácností podľa odhadov Census Bureau.

Približne 13,7 bil. dolárov predstavuje verejný dlh a zvyšok pochádza z vládnych úverov.

Spojené štáty v súčasnosti fungujú bez dlhového stropu. Legislatíva jeho uplatňovanie v novembri minulého roka pozastavila až do marca 2017, zadlžovanie sa tak môže dovtedy neobmedzene pokračovať.

Podľa bývalého hlavného kontrolóra Spojených štátov Davida Walkera, analytici podceňujú skutočný rozsah finančných záväzkov vlády USA, ktoré v skutočnosti presahujú sumu 65 biliónov dolárov.

“Musíte brať do úvahy nielen verejný dlh, ale aj dlh voči fondom sociálneho a zdravotného poistenia, ako aj obrovské nekryté záväzky voči programu sociálneho zabezpečenia. Keď spočítate všetky tieto čísla, je pravdepodobnejšie, že výsledok bude prevyšovať sumu 65 bil. dolárov, ako nižšie čísla, o ktorých by chcelo hovoriť viacero ekonómov,“ povedal Walker, ktorý vo funkcii pôsobil v rokoch 1998 – 2008, pre RT.

Preložené z: RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis