Dlhová pyramídová mašinéria bez konca. Zelená ekonomika dlhy znásobí

· Čas čítania: 2 min.
Zdroj: Shutterstock

Podľa vyjadrenia šéfky ECB je budúce zotavenie eurozóny závisle len od budúceho vývoja pandémie a od  úspechu opatrení na jej obmedzenie. Nič však nie je isté a preto sa šéfka ECB zaviazala, že do konca budúceho roku napumpuje do ekonomiky eurozóny pre nás nepredstaviteľný 1,35 bilióna eur, za ktoré sa budú nakupovať dlhopisy. Tento menový stimul má jeden cieľ a síce zabrániť turbulenciám na finančnom trhu, ktorý držia pokope len lepidlá centrálnych bank, ktorými sú okrem spomínaných peňazí aj nulové a záporné úrokové sadzby. Aký je potom rozdiel, medzi splácaním dlhov len novými dlhmi a vyplácaním vysokých úrokov od nebankových inštitúcií, len novými vkladmi od ďalších vkladateľov? Nejedná sa tiež aj v tomto prípade o pyramídovú schému, na ktorú v minulosti už doplatili tisíce oklamaných investorov? Rozdiel bude v tom, že pokiaľ pri krachu nebankoviek o vklady prišli len oklamaní jednotlivci, zatiaľ splácať dlhy z fondu obnovy novými dlhmi budú všetci európski daňoví poplatníci, keďže ide o ich spoločný dlh.

Najhoršie na všetkých dlhoch však je, že politici a bankári väčšinou hovoria len o záchrane pandémiou poznačenej ekonomiky, takmer nikto o budúcom raste globálnej ekonomiky, bez ktorého je splácanie dlhov nemožné. Pritom sa nejedná len o absolútnu výšku dlhu, ale aj o percentuálny pomer k HDP, čo pre nás všetkých vyzerá hrozivo. Dlhy bude treba raz splatiť, na infláciu sa totiž spoľahnúť nemôžeme, keďže ani doteraz avizovaný inflačný cieľ zo strany centrálnych bankárov na úrovni 2 percent sa neplní a terajšie dlhy by potrebovali aspoň 10 percentnú ročnú infláciu, ktorá však nebude nikdy. A to nás čaká ešte neplodná diskusia okolo zelenej ekonomiky, ktorá určite nezabezpečí rast životnej úrovne. Práve naopak všetko bude drahšie preto, že investície do zelenej ekonomiky budú predstavovať obrovské náklady. Znižovanie emisií, čo vraj zlepší životné prostredie si teda budeme musieť zaplatiť všetci, ale s návratnosťou investovaných a teda požičaných peňazí do zelenej ekonomiky si nebudeme vedieť poradiť asi nikdy.

Autor je ekonóm.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár