Do Američanov sa pustil aj nemecký ex-kancelár Schröder

Ilustračné foto: Shutterstock

Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý mesiac opakovane potvrdila, že “súčasné funkčné obdobie vo funkcii kancelárky je jej posledné a v roku 2021 už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu.” Vládu Spolkovej republiky vedie od novembra 2005 a únava z toľkých rokov už zanechala stopy na črtách jej tváre, držaní tela, i psychike. Do dôchodku si odnesie menšie i väčšie tajomstvá a pravdepodobne vydá memoáre, ktoré dosiahnu vysokú predajnosť. Závažné veci však ostanú nevypovedané. Nevyrapoce ako niektorí iní ex-premiéri, či dokonca súčasní potentáti ako francúzsky prezident Emmanuel Macron, to, čo si myslí, alebo to, ako sa veci skutočne majú. Má na seba nazbieraný kompromitujúci materiál a bude si dávať pozor na jazyk pri vystúpeniach pred kamerami aj po odchode z aktívnej politiky. Doživotným bremenom na svedomí jej ostane otvorenie hraníc masovému nelegálnemu prisťahovalectvu začiatkom septembra 2015 a držanie ochrannej ruky nad jeho pokračovaním aj v nasledujúcich rokoch.

“Obsadená krajina”, “okupačný dôstojník”

Mnohí jej spoluobčania si vysvetľujú jej postup tak, že nekonala z vlastnej vôle a nariadila otvoriť stavidlá migračnej záplave na príkaz vyšších mocenských kruhov. Je predsa verejným tajomstvom, že Spolková republika, ktorá oslávi o niekoľko mesiacov 70. výročie svojej štátnosti, nevedie ani po siedmych desaťročiach samostatnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Môže síce navonok udávať tón v Európskej únii, no ostáva obsadenou krajinou, ktorú okupujú víťazní západní spojenci z 2. svetovej vojny.

Nazývať súčasné Nemecko po zlúčení pôvodnej Spolkovej republiky so zaniknutou Nemeckou demokratickou republikou, odkiaľ Rusko odsunulo svoje vojská, okupovanou krajinou, si v rozhovoroch v médiách hlavného prúdu dovolí len málokto. Sotva niekto z aktívnych vrcholových politikov v priestore Európskej únie. Medzi neaktívnymi sa však takí odvážlivci nájdu. Najprominentnejším je Merkelovej predchodca Gerhard Schröder. V kancelárskom kresle sedel od októbra 1998 do novembra 2005 a nemecká spravodajská televízia N-TV, akási obdoba americkej CNN, nezcenzurovala jeho brizantný výrok, ktorý rezonoval po celej Európe.

Doba sa mení. Spojené štáty prestávajú byť nedotknuteľnou modlou, najmä keď tamojší prezident Donald Trump neúnavne zapára do Bruselu, Berlína a Paríža. Verbálne protitrumpovské štuchance začínajú byť tolerované a žurnalistická obec ich víta ako oázu voľnosti v bezútešných podmienkach uťahovania skrutiek despotizmom takzvanej politickej korektnosti.

A tak sa na portále www.n-tv-de objavil 16. novembra článok s titulkom “Führen sich wie Besatzer auf”: Schröder kritisiert Handelspolitik der USA. (“Chovajú sa ako okupanti”: Schröder kritizuje obchodnú politiku USA). Hneď na úvod povedal na rovinu: “Wir können uns nicht gefallen lassen, dass wir wie ein besetztes Land behandelt werden“, čiže “Nemôžeme dopustiť, aby s nami zaobchádzali ako s okupovanou krajinou“, alebo ohľaduplnejšie “Nemôžeme si nechať páčiť zaobchádzanie ako s obsadenou krajinou.”

Úvod článku na nemeckom portále www.n-tv.de s výrokmi nemeckého ex-kancelára Schrödera
https://www.n-tv.de/politik/Schroeder-kritisiert-Handelspolitik-der-USA-article20726064.html 

Prečo práve Macron a Schröder

Kľúčový je tu výraz okupovanou a v nasledujúcej vete okupačný dôstojník: “Wenn ich mir das Agieren des amerikanischen Botschafters in Deutschland so anschaue, habe ich den Eindruck, er versteht sich eher als Besatzungsoffizier denn als Botschafter der Vereinigten Staaten in einem souveränen Staat.” Preklad do slovenčiny: “Keď sa pozriem na konanie amerického veľvyslanca v Nemecku, tak mám dojem, že sa vidí viac ako okupačný dôstojník než ako veľvyslanec Spojených štátov v zvrchovanej krajine.

Deutschland müsse sich daher nach neuen Bündnispartnern umschauen,” (“Nemecko sa preto musí poobzerať po nových spojencoch”), približuje postoj bývalého kancelára nepodpísaný autor článku. Naráža na Čínu a čínsky kapitál v reakcii na obchodnú vojnu, ktorú Spojené štáty, presnejšie ich prezident Donald Trump, rozpútal s Čínou.

Z tohto uhlu pohľadu začína byť jasné, prečo si Gerhard Schröder môže verbálne udierať do Spojených štátov. Ťahá mu síce už na sedemdesiaty piaty rok, no vonkoncom nepatrí do starého železa. 2. mája sa po piatykrát oženil (s podstatne mladšou juhokórejskou manažérkou a germanistkou Kim So-jonovou).

Jeho pracovná vyťaženosť je úctyhodná: “V současnosti je Schröder předsedou výboru akcionářů konsorcia Nord Stream AG, zřízeného kvůli výstavbě plynovodu Nord Stream, který vede pod Baltským mořem. Je také poradcem švýcarského vydavatelství Ringier AG a angažuje se pro skupinu Rothschild Group, kde je členem jejího poradenského výboru (European Advisory Council of Rothschild). Od září 2017 působí také jako předseda dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť.

Ako vidno, stoja za ním, podobne ako za francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, vplyvné globálne finančné kruhy, ktoré už začínajú strácať s Donaldom Trumpom trpezlivosť a upozorňujú na to v médiách.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply