Do Kyjeva prišiel šéf Pentagónu Lloyd Austin – taká náhoda

Foto: Strana.ua

Na Doneckých frontoch dochádza k zmenám: znižuje sa intenzita bojov a leteckých útokov – žeby kvôli zhoršujúcemu sa počasiu?.. Ukrajinský Generálny štáb oznámil, že v priebehu dňa došlo ku 46 ozbrojeným stretom, ruská armáda podnikla jeden raketový, 17 leteckých a 94 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinské letectvo podniklo 2 útoky a armáda sa stále ešte pokúša o protiútoky v okolí Bachmutu a v Melitopoľskom smere. Ruské vojská pokračujú v útokoch po celej frontovej línii.

V Kupjanskom smere podnikli 7 útokov v okolí Siňkovky, východne od Petropavlovky a Ivanovky v Charkovskej oblasti, v Bachmutskom smere – 11 útokov v okolí Kleščejevky a Andrejevky v Doneckej oblasti, v Avdejevskom smere obkľúčujú Avdejevku a podnikli 12 útokov v okolí Novokalinového, Novobachmutovky, Severného a Avdejevky v Doneckej oblasti, v Marjinskoim smere – 16 útokov v okolí Krasnogorovky, Marjinky a Pobedy v Doneckej oblasti, v Šachterskom smere – v okolí Staromajorského v Doneckej oblasti.

Už ráno ukrajinské média informovali, že do Kyjeva prišiel šéf Pentagónu Lloyd Austin. „Hlava Pentagónu pricestoval do Kyjeva na rozhovory s ukrajinskými úradmi. Uviedol to na sociálnej sieti X.. „Práve som prišiel do Kyjeva na stretnutie s ukrajinskými lídrami. Som tu dnes, aby som odovzdal dôležité posolstvo: Spojené štáty budú naďalej podporovať Ukrajinu v jej boji za slobodu proti ruskej agresii, a to tak teraz, ako aj v budúcnosti,“ citovali šéfa Pentagónu ukrajinskí novinári.

Ukrajinskí vojenskí analytici upozornili na to, že nová modifikácia ruského dronu Lancet  umožňuje obchádzať ochranu zariadení a vojenskej techniky ukrajinskej armády, uskutočňovať výbuch munície v určitej vzdialenosti a uvoľňovať útočné jadro smerom k vojenskej technike. „Píše o tom Business Insider. “Zrejme to nebola náhoda. Hlavice najnovších dronov Lancet vybuchujú vo vzduchu a uvoľňujú útočné jadro smerom k cieľu,“ uvádza sa v článku. Business Insider podotýka, že nové drony sú zjavne vybavené technológiou, ktorá obsahuje laserový diaľkomer, vytvorený z dvoch optických kamier. „Ruské drony Lancet sa stali metlou na bojisku na Ukrajine a neustále sa zlepšujú vo svojom dosahu a schopnostiach,“ citovali západných kolegov ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali, že ďalší pobaltský politik /po Estónke Kaje Kallasovej/ oznámil, že má chuť usadiť sa do kresla šéfa NATO. „Lotyšský minister zahraničných vecí Krisjanis Karins sa chce zúčastniť volieb na post generálneho tajomníka NATO v roku 2024, keď rezignuje súčasný generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Informuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie predstaviteľa Karinsa. „Za predpokladu, že sa Lotyšsko rozhodne uchádzať o post generálneho tajomníka, je Krisjanis Karins pripravený zapojiť sa do súťaže,“ citovali novinári úryvok z vyhlásenia zástupcu lotyšského ministra.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Karins má v úmysle prispieť k rozvoju NATO, pričom sa spolieha na svoje skúsenosti ako predsedu vlády Lotyšska, ako aj na „jasné pochopenie ruskej hrozby, pevnú pozíciu voči Ukrajine a preukázané skúsenosti s budovaním medzinárodného konsenzu.“ 58-ročný Karins rezignoval na funkciu predsedu vlády v auguste, keď sa jeho strana pokúšala zostaviť novú vládu. Okrem Karinsa, záujem o funkciu generálneho tajomníka prejavili: úradujúci predseda vlády Holandska Mark Rutte a úradujúca premiérka  Estónska Kaja Kallasová,“ uviedli ukrajinskí politológovia.

Ešte predpoludním ukrajinské média informovali o dvoch „peremogách.“ „Fínsko je pripravené úplne uzavrieť hranicu s Ruskou federáciou v noci na stredu 22. novembra. Informujú o tom miestne noviny IltaLehti s odvolaním sa na vládne zdroje. Minulý týždeň Helsinki uzavreli 4 kontrolné body pre dopravu, ďalšie 4 pokračujú v práci. Nelegálni migranti začali prechádzať do Fínska z Ruskej federácie. Fínske úrady podozrievajú Moskvu zo zámerného „posielania migrantov,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

Informovali aj o zmenách za oceánom. „Hlavná ekonomická poradkyňa nového prezidenta Javiera Mileyho uviedol, že Argentína sa od 1. januára 2024 nepripojí k BRICS. Diana Mondinová, ktorá je označovaná za najpravdepodobnejšiu kandidátku na post ministerky  zahraničia, uviedla, že zatiaľ nechápe výhody pre Buenos Aires zo vstupu do BRICS. Ale ak nejaké existujú, vláda to bude analyzovať. Argentínske prezidentské voľby vyhral škandalózny kandidát Javier Miley. Je považovaný za krajne pravicového a má prezývku „ekonóm s motorovou pílou.“ Samotný Miley sa tiež predtým postavil proti vstupu do BRICS a hovoril o neochote obchodovať s Čínou, Brazíliou a Ruskou federáciou. Ekonomické zblíženie so Spojenými štátmi a Izraelom považuje za sľubnejšie,“ podčiarkli ukrajinskí politológovia.

Kresťanskí novinári dennodenne informujú o protizákonnom konaní úradov a radikálov voči Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, odnímaní chrámov a majetkov, prenasledovaní a fyzických útokoch na kňazov a veriacich. „Ľudia vo vojenských uniformách uzatvorili vstup do nemocničných priestorov v Čerkasoch, kde sú zbití veriaci Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Nepúšťajú k nim ani lekárov. Radikáli v Čerkasoch zbili veriacich a zlomili čeľusť kňazovi, odobrali všetkým mobilné telefóny, aby nemohli privolať pomoc,“ podčiarkli novinári.

Ľudia vo vojenských uniformách, ktorí tvrdia, že sú zástupcami „Národného zboru“, zablokovali všetky vchody a východy z tretej mestskej nemocnice mesta Čerkasy. Práve do tejto nemocnice boli privezení veriaci Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorí boli zmlátení  počas protizákonného zachvátenia kláštora Narodenia Panny Márie. Zástupcovia „Národného zboru“ nepúšťajú do nemocnice ani lekárov. Ani nikto iný nemá prístup k zbitým veriacim Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi,“ zdôraznili kresťanskí novinári.

Vojenskí analytici poukázali na to, že ukrajinský optimizmus sa stráca so začiatkom ďalšej  vojenskej zimy. „Pod touto hlavičkou bol uverejnený analytický článok v novinách Guardian. Podľa denníka The Guardian, cítil novinár v Kyjeve „jemný, ale nezameniteľný pocit skľúčenosti. Množstvo vnútorných a vonkajších faktorov vytvorilo možno najtemnejšie nálady, týkajúce sa vyhliadok na rýchle a rozhodujúce víťazstvo Ukrajiny nad Ruskom… Optimizmus spred šiestich mesiacov, že ruská porážka a návrat Donbasu a Krymu sú hneď za rohom, začal miznúť,“ citovali západných kolegov ukrajinskí analytici

The Guardian opakuje informácie, ktoré sa často objavujú v médiách, že existujú chýry o napätí v tíme Volodymyra Zelenského o nezhodách medzi prezidentom a jeho vrchným veliteľom. „Únava z dvoch rokov bojov, žiaden úspech protiofenzívy, ľudské straty na fronte a frustrácia z pomalého tempa západnej vojenskej pomoci viedli k tomu, že niektoré hlasy pokojne premýšľajú o možnosti rokovaní o prímerí.“ Podľa denníka The Guardian,  „únava z  Ukrajiny rastie v západných hlavných mestách a vyhliadky na druhé zvolenie Donalda Trumpa v Spojených štátoch sa blížia, čo by mohlo podkopať podporu najväčšieho spojenca Kyjeva,“ citovali kolegov ukrajinskí politológovia.

Podvečer domáce média oznámili, že v Doneckej oblasti boli zadržaní dvaja podnikatelia, ktorí chceli predať zajaté ruské zbrane zločincom. „Informuje o tom Služba bezpečnosti  Ukrajiny a zverejňuje video zo zadržania podozrivých. „Dvaja občania Ukrajiny chceli nelegálne predať arzenál zajatých zbraní okupantov, ktoré získali ukrajinskí obrancovia v brutálnych bitkách pri Bachmute. Zločincom vzali vyše 60 samopalov a guľometov, ako aj protitankové granátomety ruskej výroby,“ uvádza SBU. Podľa vyšetrovania, boli zadržaní dvaja vojenskí dodávatelia jednej z vojenských jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí boli vyslaní do Doneckej oblasti. Na nelegálne skladovanie zbraní a streliva zriadili skrýšu na území súkromnej domácnosti,“ informovali novinári.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 635-й день войны в Украине. Главные новости 20 ноября. Обновляется, Страна, 20.11.2023
 2. За прошедшие сутки произошло 46 боевых столкновений, Страна, 20.11.2023
 3. ВСУ продвинулись к юго-востоку от Степного на Авдеевском направлении и под Запорожьем – ISW, Страна, 20.11.2023
 4. Міністр оборони США прибув до Києва, UNIAN, 20.11.2023
 5. Західна ППО перетворила Київ на рідкісне безпечне місце у воюючій Україні, – Politico, UNIAN, 20.11.2023
 6. Генштаб про ситуацію на лівому березі Дніпра: Росіяни за добу контратакують до десяти разів, але у Сил оборони є план, ZN.UA, 20.11.2023
 7. Окупанти масовано обстріляли Харківську область: є поранені та руйнування, ZN.UA, 20.11.2023
 8. У Раді хочуть змінити закон про мобілізацію та військову службу: що відомо, Vesti.UA, 20.11.2023
 9. До Києва прибув глава Пентагону: подробиці, Vesti.UA, 20.11.2023
 10. Хроніка українського наступу, 20 листопада: “Російські військові розстрілюють своїх солдатів, які відступають”, Kyiv Post, 20.11.2023
 11. Українські воїни намагаються перерізати логістичні шляхи росіян, Kyiv Post, 20.11.2023
 12. Ворог не полишає спроб оточити Авдіївку, за добу – 46 бойових зіткнень: ранкове зведення Генштабу, Апостроф, 20.11.2023
 13. В США назвали дату, коли Конгрес проголосує допомогу Україні і Ізраїлю, Апостроф, 20.11.2023
 14. ЗСУ контратакували у районі Авдіївки та зберігають ініціативу на Запоріжжі й Херсонщині – ISW, Ukrinform, 20.11.2023
 15. Росіяни знову обстрілюють Херсон, у центрі міста – вибухи, Ukrinform, 20.11.2023
 16. Перші 3 тисячі FPV-дронів від проєкту “Єдність” передали військовим, Espreso.TV, 20.11.2023
 17. США і Британія працюють над захистом енергосистеми України від ударів РФ, – Брінк, Espreso.TV, 20.11.2023
 18. Українські морпіхи знищили декілька вантажівок ворога на трасі Олешки – Нова Каховка, Obozrevatel, 20.11.2023
 19. “Летів на Москву”: в Росії поскаржилися на нову атаку дрона, Obozrevatel, 20.11.2023
 20. Без повітряних тривог. У ВМС ЗСУ розповіли, чому ніч в Україні пройшла відносно спокійно, New voice.ua, 20.11.2023
 21. Морпіхи знищили вантажівки росіян на трасі Олешки — Нова Каховка — Братчук, New voice.ua, 20.11.2023
 22. Окупанти обстріляли автостоянку транспортного підприємства у Херсоні, є загиблі, Слово і Діло, 20.11.2023
 23. Катар долучиться до повернення цивільних українських заручників з рф – Лубінець, Слово і Діло, 20.11.2023
 24. Чи змінить Росія свою тактику в морі взимку: відповідь ВМС, РБК-Україна, 20.11.2023
 25. Окупанти перекидають техніку з новим маркуванням на Маріупольський напрямок, РБК-Україна, 20.11.2023
 26. Де саме Армія США у 2024 році хоче розгорнути системи Typhon, що стріляють ракетами Tomahawk і SM-6, Діфенс Експрес, 20.11.2023
 27. Україна закуповує цікавий дрон проти “Шахедів”, Zala та “Орланів”, але все впирається в обсяги виробництва, Діфенс Експрес, 20.11.2023
 28. Російські РЛС вражено у Курській області – ГУР, Корреспондент.net, 20.11.2023
 29. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 20.11.2023
 30. Фінляндія готується повністю закрити кордон з Росією – ЗМІ, Українська правда, 20.11.2023
 31. Рови, міни і бетонні блоки: прикордонники показали, як виглядає кордон із Білоруссю, Українська правда, 20.11.2023
 32. Українські сили стримують противника на куп’янському й бахмутському напрямках – Сирський, Інтерфакс-Україна, 20.11.2023
 33. Унаслідок ворожого обстрілу з РСЗВ села в Харківській області поранено двоє мирних жителів, Інтерфакс-Україна, 20.11.2023
 34. Пентагон розповів, про що Остін домовлятиметься в Києві, Європейська правда, 20.11.2023
 35. Генпрокурор України обговорив із сенаторами США арешт суверенних активів РФ, Європейська правда, 20.11.2023
 36. В Раді готують великі зміни щодо мобілізації: повний перелік нововведень, кого вони стосуватимуться, Інформатор Україна, 20.11.2023
 37. Зуби дракона та мінне поле: як прикордонники запобігають повторному вторгненню на Київщину з півночі, Інформатор Україна, 20.11.2023
 38. «Нацкорпус» заблокировал больницу Черкасс, куда привезли верующих УПЦ, Союз православних журналістів, 20.11.2023
 39. В ООН рекомендовали Украине пересмотреть закон о запрете УПЦ, Союз православних журналістів, 20.11.2023
 40. Сили оборони на Таврійському напрямку за добу ліквідували майже 300 окупантів, UNN, 20.11.2023
 41. Морпіхи знищили декілька вантажівок ЗС РФ на трасі Олешки — Нова Каховка, UNN, 20.11.2023
 42. Могли постраждати ЗС РФ: у Мелітополі біля аеродрому прогриміли вибухи, — Федоров (відео), Focus, 20.11.2023
 43. Працює “Баба Яга”: ЗСУ дронами знищують вогнеметні системи РФ на Херсонщині, — ISW (фото), Focus, 20.11.2023
 44. Бої на Авдіївському напрямку: як аеророзвідка коригує вогонь артилерії по піхоті РФ – відео, TSN.ua, 20.11.2023
 45. Війна на лівобережжі Дніпра: як діють ЗСУ і що роблять окупанти, TSN.ua, 20.11.2023
 46. Ракетних ударів буде менше: як знизити можливості Росії бити по Україні, 24 канал, 20.11.2023
 47. ЄС допомагає російській армії: що відомо про торговельні відносини Росії та Європи, 24 канал, 20.11.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply