Povinnosť nosiť rúška má dopad na duševné zdravie mládeže

· Čas čítania: 3 min.
V LEKÁRSKEJ SPRÁVE z 1. VLNY, V KTOREJ NEUROLÓG Z VLASTNEJ INICIATÍVY ODPORUČIL DIEŤAŤU NENOSIŤ RÚŠKO Zdroj: e-karlovarsko.cz

Objavili sa prípady hospitalizácie mladistvých, ktorí majú úzkosti nadväzujúce na pandemickú situáciu a nosenie rúšok. Krvácanie z nosa, migrény, bolesti brucha, opary – to sú najčastejšie dôsledky nosenia rúšok po celú dobu vyučovania. Informácie sa objavili na facebookovej stránke, v skupine Rodičia proti rúškam. Psychiatrické dopady nie sú ojedinelé. Pedagogička zo Základnej školy pri zdravotníckom zariadení Kroměříž uviedla, že po prvýkrát sa na psychiatrii, kde pracuje, objavilo najviac prípadov úzkosti, v dôsledku strachu ísť do školy. O skutočnosti, že existujú prípady hospitalizácie mladistvých, ktorí majú úzkosti nadväzujúce na pandemickú situáciu a nosenie rúšok, sa v médiách nehovorí.

Opísané stavy sa najčastejšie objavujú u dievčat deviatych ročníkov, ktorých sa v septembri týkal prechod na strednú školu. „Prejavila sa u nich úzkosť a strach z toho ísť do školy, do nového prostredia, nového kolektívu – a to všetko s ‚náhubkom‘ na tvári,“ popisuje situáciu zamestnankyňa psychiatrie, v súčasnosti pedagogička. „Za tých päť rokov si nepamätám, že by sa vyskytla diagnóza úzkosti a strachu ísť do školy. Ak teda nepočítam šikanované deti a podobné prípady.

Aktuálna spoločenská situácia sa podľa jej slov prejavila aj na priemernom veku pacientov: „Predtým bol priemerný vek pacientov niekde okolo 10 rokov, teraz  aj 14 rokov a viac.“ Kroměřížká skúsenosť prináša ešte jeden poznatok: Hoci sa tento neblahý fenomén teraz rozmohol, zdravotnícke zariadenie nie je naplnené. „Nie je plno, pretože rodičia sa v tejto dobe boja dať dieťa liečiť,“ zdôvodnila pedagogická pracovníčka. Mnoho mladistvých tak bohužiaľ kvôli strachu rodičov zostáva bez liečby ochorenia, ktorým v danú dobu reálne trpia.

Ako vyplýva z informácie, ktoré si rodičia na predmetnej stránke sprostredkovali, viacero detí začína padať nielen únavou, bolesťami hlavy, ale sťažujú sa na žalúdočné ťažkosti a predkolapsové stavy.

PĽÚCNA LEKÁRKA: DÝCHAJÚ SI SPÄŤ VLASTNÉ BAKTÉRIE.

Sťažnosti sú oprávnené aj z odborného lekárskeho hľadiska. „Myslím, že naša trpezlivosť bola dostatočne dlhá a odborná lekárska verejnosť by mala zásadným spôsobom zasiahnuť. Doterajší postup pri nepravdivej, nepodloženej a odborne neodôvodnenej pandémii, by sa mohol našej populácii vypomstiť,“ uviedla k situácii pľúcna lekárka a primárka Pavla Nykodýmová. Za niekoľko mesiacov reštrikčných opatrení a predovšetkým nosenia rúšok má veľmi negatívne skúsenosti.

Pacienti s AB a CHOCHP sa pri nosení rúšok zhoršujú, ako subjektívne – zhoršenie dýchavičnosti, tak i objektívne – zhoršenie hodnôt pri funkčnom vyšetrení a je nutné upravovať medikáciu. Som zásadne proti plošnému noseniu rúšok. Poškodzuje to pacientov na zdraví. Dýchajú si späť vlastné baktérie, zvyšuje sa im CO2 v krvi s následným vážnym poškodením zdravia,“ uviedla lekárka, ktorá svoj názor poskytla na zverejnenie platforme Stav bez núdze, odkiaľ citujeme so súhlasom vydavateľky.

Tento odkaz má pre pacientov na dverách svojej ordinácie pediatrička Jaroslava Pavlasová z Přibyslav: „Významná česká lekárka už toho má dosť: „Okamžitě rúška dole! Nosíte na tvárach prilepené Petriho misky! COVID-19 nikdy nebol žiadnou epidémiou. Druhá vlna? Len keď to bude niekto chcieť. Je to obrovský biznis.“ Sú to slová významnej českej dermatologičky Alici Tomkovej, ktorá ich oznámila médiám v júni 2020.

Mnohí rodičia však u lekára narážajú na problémy v prípade, ak za nimi idú kvôli zdravotným problémom dieťaťa, ktoré sa u ich detí prejavujú v dôsledku nosenia rúška a nie sú ochotný vydávať potvrdenie o  zdravotnej výnimke. Ešte horšia situácia nastane, keď sa pacient k lekárovi vôbec nedostane.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Doba roušková už zahnala do špitálu mládež s narušenou psychikou. Otřesné zdravotní dopady u dětí. „Mami, nemůžu dýchat!“,e-karlovarsko.cz, 4.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár