Docent práva Branislav Fábry analyzoval programové vyhlásenie vlády:

· Čas čítania: 3 min.
Branislav Fábry, ktorý má nepísanú stopku vo všetkých mainstreamových médiách (nakoľko sa svojho času objektívne vyjadril v TV TA3 ku geopolitickým otázkam), zanalyzoval programové vyhlásenie vlády. Svoju analýzu rozdelil podľa jednotlivých tém – právo, súdna moc, zdravotníctvo, obrana, boj proti „hybridných hrozbám“ a boj proti korupcii. V oblasti obrany a hybridných hrozieb Fábry dochádza k zaujímavým tézam…
Výdavky na obranu a obmedzenie slobody slova?
Fábry si všíma, že vláda chcel naďalej zvyšovať výdavky na obranu. Fábry sa pýta: „Ide približne o sumu rovnajúcu sa 12% príjmov štátneho rozpočtu, takže za účelom navýšenia výdavkov na zbrojenie bude treba v niektorých iných kapitolách ubrať. Keďže však vláda v PVV prisľúbila veľa nových krokov, ktoré znamenajú rast nákladov vo väčšine rozpočtových kapitol, vzniká otázka, kde peniaze na zbrojenie zoberie.“ Celá kapitola je jednoznačne orientovaná na podporu EÚ a NATO, avšak nie je až tak agresívna ako sa dalo očakávať. Militaristom v médiách sa samozrejme podľa Fábryho zdá málo.  Fábry si tiež všíma podčiarknutie koordinácie s mimovládnymi organizáciami.
  „Vláda SR pripraví akčný plán na koordináciu boja proti hybridným hrozbám a šíreniu dezinformácií a vybuduje adekvátne centrálne kapacity pre jeho realizáciu.“  PVV
Oveľa nebezpečnejším a v súlade s očakávaniami je vyhlásenie o takzvaných hybridných hrozbách. Fábry si všíma vetu: „vláda zvažuje aj „zvýšenie ochrany… prostredníctvom noriem trestného práva pred rizikom hybridných hrozieb, týkajúcich sa najmä šírenia propagandy a dezinformácií, podpory extrémistických zoskupení…“. V tomto kontexte autor upozorňuje na možné obmedzovania ľudských práv, predovšetkým slobody slova.
Budú traja nenávistní zakuklenci rozhodovať o tom, čo je extrémizmus?
Fábry sa pýta: Otázky vyvoláva aj nedávne vyjadrenie M. Klusa, ktorý ohlásil zintenzívnenie boja proti propagande, pričom povedal, že chce osloviť administrátorov stránky Zomri. Vláda by si však mala dávať pozor na to, s kým chce v boji proti propagande spolupracovať. Stránka Zomri totiž pod zámienkou satiry taktiež šíri politickú propagandu a masívne porušuje ústavné práva iných, najmä právo na zachovanie osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena iných osôb (čl. 19 ústavy), pričom hanobí aj pamiatku umelcov ako K. Gott či I. Bartošová.
Fábry v závere konštatuje, že situácia po pandémii bude zrejme menej predvídateľná, čo znamená, že narastie nespokojnosť s verejnou mocou a budú nás čakať aj celoeurópske výzvy. Preto očakáva, že vláda bude musieť z mnohých svojich zámerov upustiť.
Celý článok nájdete tu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

VyhlásenieNázory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár