Dôchodkové rošády reagujú na prestarnutý trh práce

Štatistický úrad SR nedávno potvrdil, že každý tretí Slovák poberá aspoň jednu zo štyroch dôchodkových dávok akými sú starobný a invalidný dôchodok, tiež vybrané dávky v nezamestnanosti a pozostalostné dávky, čo predstavuje až 33 percent z celkového počtu obyvateľov. V EÚ patríme medzi najhorších, keďže jeden zo spomínaných druhov dôchodku tam poberá v priemere len každý štvrtý občan. Na druhej strane ale treba povedať, že na spomínané dôchodkové dávky minieme len 9 percent HDP, čo nás radí v EÚ medzi najhorších. Situácia na trhu práce sa neustále zhoršuje z dôvodu, že počet prichádzajúcich absolventov škôl je nižší ako počet odchádzajúcich riadnych a predčasných dôchodcov. Navyše títo sa z dôvodu pokroku v medicíne dožívajú stále vyššieho veku, čo výrazne zvyšuje čerpanie verejných peňazí. Keďže sa budúci dôchodcovia už nemôžu spoliehať len na dôchodky z priebežného piliera, funguje u nás trojpilierový dôchodkový systém, z ktorého najväčšia pozornosť dnes púta 2.dôchodkový pilier s takmer 2 miliónmi sporiteľov, ktorí majú v dôchodkových fondoch viac ako 15 miliónva eur.

Povinný vstup prvopoistenca do 2. piliera

Druhý pilier prešiel viacerými zmenami, ktoré ale neboli v prospech sporiteľov, čo malo dopad aj na to najpodstatnejšie a síce objem vyplatených dôchodkov z neho. Situácia sa však v posledných rokoch zlepšuje, čo súvisí s celým radom opatrení ako presun peňazí z dlhopisových do akciových fondov, ktoré sa lepšie zhodnocujú, ale trebárs aj z dôvodu výrazne vyššieho počtu sporiteľov v tomto druhom pilieri. V tejto veci si pripomíname, že od 1.5.2023 vznikla povinnosť vstúpiť do neho všetkým, ktorí sa po skončení školy prvýkrát zamestnajú, ale aj ďalším, ktorí trebárs ako SZČO nemali príjem potrebný pre vznik dôchodkového poistenia, čo napokon platí aj pre osoby pracujúce v zahraničí. Prvopoistenec si vyberá sám správcovskú dôchodkovú spoločnosť, ak si nevyberie urobí to po 180 dňoch Sociálna poisťovňa. Po 730 dňoch môže poistenec z 2.piliera aj vystúpiť a v budúcnosti znovu vstúpiť. Čo však poistencov najviac zaujíma je výplatná fáza dôchodkov. V súčasnosti sú dve možnosti a síce všetky nasporené peniaze hneď za podmienky, že dôchodok z priebežného piliera je vyšší ako referenčná suma, ktorá pre rok 2024 je 685 eur. Druhá možnosť je „kúpiť“ si súkromný dôchodok, ktorý bude životná poisťovňa vyplácať do konca života. Nasporené peniaze v druhom pilieri sú v prípade smrti sporiteľa dedičné. Od roku 2026 sa však výplatná fáza ma zmeniť, keďže zatiaľ nie sú zákonne ošetrené nebudeme ich ďalej rozoberať a počkáme si.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár