Dom v súlade s prírodou a vašou dušou

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek

Stavby z prírodných materiálov možno v nadchádzajúcej kríze nadobudnú význam. Nielenže vytvárajú zdravšiu klímu vo svojom vnútri a pôsobia blahodarne na psychiku (čo pomôže zredukovať závislosť od zdravotníctva, ktoré nemusí poriadne fungovať), ale dajú sa postaviť aj svojpomocne, s nižšími nákladmi a z miestnych materiálov.

Jan Tilinger z Českého vysokého učení technického sa prírodnými stavbami zaoberal najprv teoreticky, neskôr pochodil polovicu sveta, aby zisťoval, v ktorej krajine sa ako tradične stavia – hľadal osobitosti i spoločné črty. Napokon v Indii zrealizoval stavbu miestnej školy.

Čo myslíte, že je prvoradé, keď chcete stavať dom? Peniaze? Ľudia si stavali domy, aj keď neboli peniaze. Pozemok? Dá sa stavať aj na čierno. Ale to, čo naozaj potrebujeme, je vízia, zmysel. Niečo, čo nám dá motív, aby sme venovali svoj čas stavbe,“ hovorí. „Dom by mal vyhovovať tomu, pre koho je postavený, a zároveň miestnym prírodným podmienkam. Či bude udržateľný, to je vec užívateľa. Dobré je, keď sa dá svojpomocne opraviť. Keď sa vymyslí prototyp domu pre nejakú komunitu, mal by byť taký jednoduchý, aby ho miestni dokázali kopírovať.“

Rôzne národy stavali tradične rôzne, ale vždy z toho, čo je poruke, a tak, aby sa stavba stala organickou súčasťou krajiny. Vrcholom ekológie je podľa Tilingera snehové iglu. V tureckej Kapadócii ľudia kedysi tesali domy do skaly, vytvárali akési prírodné jaskyne. Indiáni stavali típí z bizónej kože, čo bol vedľajší produkt lovu. V Mongolsku dnes stavajú len paneláky a jurty. Žiadne moderné rodinné domy, jurta je pre nich dokonalým obydlím. Izolácia z plstenej vlny zadržiava teplo, stan vykúri malá piecka, do ktorej prikladajú trus dobytka (palivo zadarmo). Oproti minulosti sa zmenilo len to, že si pridajú slnečný panel, ktorý vyrába elektrinu.

Trus používajú aj Masajovia v Afrike, kde kúriť netreba, oni ním však potierajú steny domov, pretože udržiava vnútri vlhkosť. Na indonézskom ostrove Sumbe stavajú len z nalámaného a neopracovaného raždia a trstiny, domy sú stopercentne prírodné. Keď ich ľudia čo len na pár dní opustia a prestanú v nich udržiavať oheň, hneď sa v nich usídlia hady, hmyz a ďalšie živočíchy. V Bhutáne si stavajú jednoduché drevené búdky bez akéhokoľvek vymeriavania, miestny stolár meria rozmery vlastným telom. V dolnej časti žije dobytok, hornú obývajú ľudia. Nepoznajú však komíny, preto sú ich domy permanentne zadymené. Núbijcom nikdy neprší, preto len zmiešajú piesok s vodou a z tejto zmesi postavia dom, trochu sa ešte obrúsi. V daždivom prostredí by sa veľmi rýchlo rozpadol.

Nejaká stavba sa vám môže páčiť, ale treba si uvedomiť, či stojí v rovnakých podmienkach ako váš pozemok. Teplota, zrážky, vetry, vlhkosť vzduchu, to všetko vašu stavbu ovplyvňuje,“ vysvetľuje Tilinger. Uvádza príklad svojho známeho, ktorý to s nadšením pre spojenie s prírodou trochu prehnal, keď si postavil čisto drevený dom doslova medzi stromami: „Stromy rastú v dome, lebo ich obstaval. Dom je drevený, ešte aj vaňa, aj keď neviem, či drevo je vhodné na vaňu, treba ho potom silne nalakovať. Obstaval sedem stromov, ale tak sa k nim dole nedostáva dážď a začali trochu schnúť. Koruny sa snažia prepúšťať vodu dole a postupne mu tam stále viac zateká. Preto si tam musel naťahať igelitové plachty, čo aj tak pokazilo celé čaro.“

Autor: Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár