Dopyt po nehnuteľnostiach neutícha, čo zvyšuje ich ceny

· Čas čítania: 3 min.

Väčšina z nás si myslela, že tohtoročná recesia ekonomiky bude mať obdobný priebeh ako finančná a realitná kríza na druhej strane Atlantiku, ktorá sa preniesla na starý kontinent, ktorého súčasťou bola aj slovenská ekonomika. A tak sa počítalo s poklesom cien nehnuteľností, ktorých trend za posledné roky sa každoročne zvyšoval. Nestalo sa a práve naopak, ceny nehnuteľností sa aj počas terajšej recesie neustále zvyšujú a tak si treba povedať prečo je to tak.

Najdôležitejšou príčinou je nerovnovážny stav medzi ponukou a dopytom, keď dopyt je vyšší ako ponuka. Príčinou nesúladu je terajšia menová politika ECB ktorá komerčným bankám umožňuje ponúkať hypotéky za tak nízky úrok, že výška mesačnej splátky neohrozuje výrazný pokles životnej úrovne domácností a teda jej ostatných výdavkov spojených z jej štandardným fungovaním.

A tak dopyt po nehnuteľnostiach neklesá a kupujú sa nielen pre vlastné bývanie, ale aj pre svojich budúcich dedičov, či ako investičná príležitosť. Terajšie ceny ich mesačných prenájmov totiž umožňujú z nich zaplatiť nielen mesačnú splátku hypotéky ale čiastočne uhradiť aj prevádzkové náklady bývania a preto je tak záujem o kúpu nehnuteľností pre spomínaný účel.Pokiaľ ide o nízku ponuku, tak príčin môže byť viacero ako trebárs stavebný zákon a jeho schvaľovacie konanie, nedostatok voľných stavebných pozemkov, ale konanie developerov, ktorí obmedzenou ponukou nových nehnuteľností neumožňujú cenový pokles.

Samozrejme, že o kúpu nehnuteľností majú záujem aj domácnosti ktoré nie sú odkázané požičať si peniaze, pričom dôvodom nie je ani potreba zabezpečenia si vlastného bývania. Z dôvodu terajších nízkych úrokov bankových vkladov či kupovania rizikových cenných papierov, prednostné investujú svoje dočasné voľné peniaze do kúpy nehnuteľnosti na účely už spomínané. K zdražovaniu nehnuteľnosti nedochádza len v hlavnom meste, ale napokon všadiaľ kde sú pracovné príležitosti, najnovšie je zo strany slovenských domácnosti dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach na celom územní Slovenska.

Očakávané dopytové zmeny

Ako sa bude vyvíjať trh nehnuteľností v roku 2021 bude závisieť od viacerých faktorov. Predovšetkým od budúceho vývoja ekonomiky, keďže sa očakávajú štrukturálne zmeny, ktorých dôsledkom môže byť aj nárast nezamestnanosti čo znamená, pokles dopytu po nehnuteľnostiach. Na prelome tohto roka končí odklad väčšiny z 9 mesačného obdobia splácania úverov. Na možné problémy s ďalším splácaním sú komerčné banky pripravené vyššou tvorbou opravných položiek.

Na väčšie problémy v ekonomike budú banky reagovať opatrnosťou pri poskytovaní ďalších úverových zdrojov, ktoré sa obvykle usmerňuje aj zo strany Národnej banky Slovenska. Na zmenu dopytu po nehnuteľnostiach ale bude mať určite vplyv terajší pokles cien nájomného, čo súvisí s poklesom aj prenájmov na kratšiu dobu, o ktoré mali záujem zahraniční turisti, ktorých pokles je evidentný. Na druhej strane môže dopyt po nehnuteľnostiach zvýšiť ponuka vlaňajšieho maximálneho objemu požičaných peňazí z doterajších 90 tisíc eur až na 120 tisíc eur. Sem patrí aj možnosť odpustenia časti hypotéky pri narodení dieťaťa o 2 tisíc eur na každé dieťa, ktoré sa dožilo jedného roku veku dieťaťa a žije v spoločnej domácnosti.

Dopyt po nehnuteľnostiach však najviac ovplyvňujú podmienky poskytovania úverov zo strany komerčných bank z ktorých najdôležitejšie sú úrokové sadzby, záložné práva, zabezpečenie doplnkových služieb a pod. Na zvyšovanie cien nehnuteľností bude určite mať vplyv aj nižší percentuálny rast miezd oproti percentuálnemu nárastu ich cien, čo pre niektoré domácnosti môže znamenať, že hypotéku od komerčnej banky nikdy nedostanú.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár