Drogy ako nástroj kontroly

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj:Flickr

Úmerne tomu, ako globálne mocenské štruktúry zužujú rozsah demokratických slobôd a občianskych práv, uvoľňujú zároveň obmedzenia týkajúce sa konzumácie omamných látok. Despotické režimy poskytovali od nepamäti zotročenému alebo hrubo utláčanému obyvateľstvu ventily na odreagovanie hnevu, napätia a bezvýchodiskovosti. Európania dodnes siahajú po alkohole, na Arabskom polostrove a vo východnej Afrike ľudia žujú lístky katu, vo východnej Ázii lístky betelu a v Južnej Amerike lístky koky.

 

Článok pokračuje pod reklamou.


Liberalizovať, ale prečo?

 

Do prirodzeného chodu vecí zasahujú od začiatku 20. storočia západné farmaceutické kartely. Zmonopolizovali si výrobu a distribúciu takmer všetkých druhov psychoaktívnych látok, ktoré sa dajú priemyselne vyrábať a neúprosným lobingom dosiahli prísnu reguláciu ich predaja a spotreby. Zatiaľ čo konzum priemyselne vyrábaného a legálne predávaného alkoholu zakázaný nie je, ostáva pestrá škála opiátov a produktov z konope a koky na indexe.

 

Spoločenské pomery sa prispôsobili takémuto reštriktívnemu režimu zhruba pred sto rokmi. Prechod od klasickej k tzv. liberálnej demokracii, ktorá je v skutočnosti prechodom od demokracie k technokratickému despotizmu globálnej oligarchie, si vyžiadal „liberalizovanie“ dostupnosť narkotík. Útlak väčšiny a vysávanie jej bohatstva privilegovanou nadnárodnou oligarchickou menšinou prehlbuje nerovnosť a stupňuje spoločenské napätie. Vládnuce kruhy siahajú po osvedčených metódach kontroly čoraz drastickejšie utláčaných más.

 

Chemické otupovanie obyvateľstva – tzv. ľudských zdrojov tvorby bohatstva – sa stáva nevyhnutným, ak sa chce horná vrstva udržať na vrchole pyramídy.

 

Už v polovici 20. storočia začala preto mohutne financovať politickú a umeleckú avantgardu volajúcu po liberalizácii drogovej politiky. Spoza kulís riadená generačná rebélia mládeže 60. rokov otvorila priestor pre propagáciu experimentovania s drogami a pre ich postupný masový konzum. K ľahkým drogám na zábavu – k marihuane – sa pridávali tvrdé drogy s vysokým stupňom závislosti a devastujúcimi zdravotnými následkami. Pre strednej triedy, ktoré odstrašovala trestnosť nakupovania heroínu a kokaínu, sa našlo náhradné východisko uvoľnením obmedzení pre psychofarmaká na lekársky predpis.

 

Popri tom pokračoval tlak na liberalizáciu drogovej politiky, pretože uvrhnutie ľudských zdrojov do farmakologickej závislosti jednotlivých spoločenských vrstiev sa vládnucim kruhom javí ako účinnejší nástroj kontroly než hrubozrnná represia.

 

Inými slovami, riadiaci model opísaný autormi ako Aldous Huxley v románe „Brave New World“ („Prekrásny nový svet“) sa elite ukazuje v podmienkach vedecko-technického pokroku 21. storočia ako výhodnejší a spoľahlivejší než fyzický dozor opísaný v románe Georgea Orwella „1984.

 

Pravda naruby

 

Na tomto pozadí možno vnímať prístup vládnucich špičiek v Severnej Ameriky voči domácemu obyvateľstvu. V podmienkach 4. priemyslovej revolúcie, charakterizovanej globálnym nástupom robotizácie a umelej inteligencie, sa desiatky miliónov obyvateľov Mexika, USA a Kanady stávajú pracovne nevyužiteľné a tým pádom nepotrebné.

 

Rebéliám možno predchádzať a stabilitu pomerov udržiavať viacerými metódami sociálneho inžinierstva. Medzi ne patrí dopovanie a znižovanie vedomostnej úrovne nadbytočnej populácie z radov príslušníkov strednej triedy. Projekt systematického zhoršovania kvality vzdelávania domácej väčšinovej populácie beží na plné obrátky aj v Európe. Celý civilizačný okruh transatlantického Západu preto presadzuje liberalizáciu drogovej politiky. Má dve hlavné fázy, keď počiatočná – dekriminalizácia – vyúsťuje v legalizáciu.

 

Dekriminalizačná fáza síce zbavuje užívateľov vybraných substancií vo vymedzených dávkach trestnoprávnej viny, ale kladie ich do postavenia závislých obetí a zaväzuje ich k odvykacím kúram. Legalizácia dáva užívateľom právo slobodného rozhodnutia o podstúpení rizika pádu do závislosti.

 

V tom spočíta jej kvalitatívny rozdiel a civilizačný predel. Ten vytvára v tých dňoch mexická justícia.

 


Logo portálu: https://mexiconewsdaily.com/news/rulings-allow-2-individuals-to-possess-cocaine/

 

Anglickojazyčný portál Mexico News Daily priniesol minulý týždeň správu prevratného významu. Zvestuje vývoj, ktorému zrejme neujde ani progresivistická západná Európa. Tá bude potom naliehať, ako to zvykne robiť, aby sa mu „solidárne“ podriadil aj konzervatívny stred a východ Starého svetadielu.

 


Titulok o historickom verdikte súdu v Mexiku

Zdroj: Mexico News Daily: https://mexiconewsdaily.com/news/rulings-allow-2-individuals-to-possess-cocaine/

 

Historický verdikt povoľuje dvom jednotlivcom vlastniť kokaín pre osobnú potrebu„, znie titulok správy o tom, že sudca Víctor Octavio Luna Escobedo z Mexico City zareagoval takýmto spôsobom na podnet právnych zástupcov svojich dvoch nemenovaných klientov. Pokiaľ vyššia súdna inštancia nerozhodne inak, obaja dotyční budú mať užívanie kokaínu nielenže dekriminalizované, ale plne legalizované. Nebudú sa musieť podrobovať ani liečeniu. Budú smieť trvale a oficiálne konzumovať vymedzené množstvá bieleho prášku (500 mg na osobu a na deň) a dodržiavať nariadený zákaz viesť počas účinku drogy motorové vozidlo. Nesmú ho konzumovať na verejnosti a propagovať užívanie.

 

Všimnime si podtitulok, že „cocaine can be used for a variety of reasons including tension relief„, t.j. že „kokaín možno užívať na rozličné účely, vrátane uvoľňovania napätia„.

 

Najvýbušnejšia veta však je však uložená v strede článku. „Luna’s rulings are backed by a report from the National Commission Against Addictions that says that cocaine consumption doesn’t pose a “significant risk to health, except in the case that it is used chronically and excessively.”, čiže „Verdikt sudcu Lunu sa opiera o správu Štátnej komisia (pre boj) proti drogovým závislostiam, ktorá uvádza, že užívanie kokaínu nepredstavuje výraznejšie zdravotné riziko, až na prípad, že konzumácia je chronická a nadmerná.“

 

 


Pravda naruby: „Užívanie kokaínu nepredstavuje výraznejšie ohrozenie zdravia

Zdroj: Mexico News Daily: https://mexiconewsdaily.com/news/rulings-allow-2-individuals-to-possess-cocaine/

 

O Mexiku je podľa informácií dostupných z tlačových agentúr známe, že vedie dlhoročný a vraj neľútostný boj s drogovými kartelmi. Citovaná správa naznačuje, že ho vzdáva.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár