Druhý pokus Alojza Hlinu o vymenovanie desatoro nevyšiel

· Čas čítania: 3 min.
foto : SITA
Desatoro je pre lídra najznámejšej kresťanskej strany v republike stále veľkou neznámou. V minulotýždňovej relácii Na Hrane v TV Joj sa totiž Alojz Hlina na popud diváka pokúsil znovu vymenovať desať božích prikázaní. Nevyšlo to však úplne podľa predstáv.

Článok pokračuje pod reklamou.


Keď sa hovorí, že kresťanská politika na Slovensku sa nachádza v kríze, zrejme sa tým myslí aj toto. Predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina totiž stále nevie vymenovať všetky prikázania z desatora.

Pred pár mesiacmi v relácii Na Telo v diskusii s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom zaváhal prvýkrát. Na otázku, či by ich vedel vymenovať, pokrčil plecami a povedal, že by to asi zvládol, ale jedno alebo dve by mu vypadli.

Menší zádrhel

Minulý štvrtok dostal podobnú otázku, tentokrát zo strany divákov, v relácii Na Hrane v TV Joj, kde predseda KDH diskutoval spoločne s Richardom Rašim zo strany Smer-SD.

Tentokrát sa však do „znalostných pretekov“ skutočne zapojil a rozhodol sa ich vymenovať. Video nájdete na :

Bohužiaľ, nedopadlo to zrovna slávne. Hlina ich zvládol iba deväť a aj tie boli značne parafrázované a taktiež v zlom poradí. Predseda KDH navyše zabudol konkrétne na štvrté prikázanie, ktoré znie „cti otca svojho i matku svoju“.

Aspoň parafrázy

V rámci ostatných prikázaní si predseda kresťanských demokratov dovolil badateľné zmeny ich znenia. Napríklad z tretieho prikázania, ktoré znie „pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni,“ spravil Alojz Hlina „zasvätíte mu nedeľu“.

Treba však dodať, že zachoval obsah a poslanie všetkých vymenovaných prikázaní. To je aspoň nejaká útecha pre tunajšieho kresťanského voliča.

Ako by to malo po správnosti byť

Znenie desatora podľa Katechizmu katolíckej cirkvi (z roku 1998) znie nasledovne:

 1. Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, ktorým by si sa klaňal.
 2. Nevezmeš meno Božie nadarmo.
 3. Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni.
 4. Cti otca svojho i matku svoju.
 5. Nezabiješ.
 6. Nezosmilníš.
 7. Nepokradneš.
 8. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu.
 9. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
 10. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.

Desatoro (devätoro?) podľa predsedu KDH:

 1. Nebudete mať iného Boha, iba jediného Boha
 2. Zasvätíte mu nedeľu
 3. Nezoberiete jeho meno nadarmo
 4. Nepokradnete
 5. Nezabijete
 6. Nezosmilníte
 7. Neprerieknete svedectva krivého svojho
 8. Nepožiadate manželku blížneho svojho
 9. Nepožiadate majetok blížneho svojho

zdroj : denniks/ FB

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár