Duma schválila pokuty za zatajenie cudzieho občianstva

Ruská Štátna duma v druhom čítaní schválila návrh zákona, ktorým  zavádza trestnú zodpovednosť za neoznámenie získania cudzieho občianstva. Navyše, niektorí poslanci chcú, aby všetci štátni úradníci nahlasovali  cudzie štátne občianstvo blízkych príbuzných.

Zmeny spolkového zákona o štátnom občianstve pripravil a vypracoval poslanec Andrej Lugovoj z nacionalistickej strany LDPR.  Zákon nariaďuje,  že každý Rus, ktorý dostane štátne občianstvo cudzieho štátu, to musí do 60 dní oficiálnym listom oznámiť Federálnej migračnej službe. Nariadenie sa vzťahuje aj na tých, ktorí majú povolenie na trvalý pobyt, alebo akýkoľvek iný dokument umožňujúci im trvalé bývanie v cudzej krajine.

Ruskí občania, ktorí trvalo žijú na území cudzieho štátu, však požiadavky zákona nie sú povinní dodržiavať.

Tí, ktorí túto povinnosť odmietnu alebo nesplnia, môžu čeliť trestnému stíhaniu a  v prípade uznania viny a odsúdenia im uložia pokutu až 200.000 rubľov (viac než 5.500 dolárov), prípadne budú musieť odpracovať  až 400 hodín verejnoprospešných prác.

Proti novému zákonu boli ruskí aktivisti v oblasti ľudských práv, vrátane úradníkov z prezidentskej rady pre ľudské práva. Jevgenij Bobrov, predseda komisie Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti, povedal pre agentúru ITAR-TASS, že súčasný návrh má ešte veľa nedostatkov. Napríklad, že nie je jasné, či sa pravidlá budú aplikovať aj na tých, ktorí kedysi mali cudzie štátne občianstvo, ale už  ho zrušili. 

To je dôležité najmä s ohľadom na nedávne pristúpenie Krymskej autonómnej republiky do Ruskej federácie.  Krymská republika má asi 2 miliónmi obyvateľov,  bývalých ukrajinských občanov.

Aktivisti za ochranu ľudských práv tiež poznamenali, že trestná zodpovednosť nie je úmerná miere ohrozenia komunity  tými, ktorí utajujú svoju zahraničné občianstvo.

Počas parlamentných vypočutí šéf Výboru Štátnej dumy  pre ústavné práva, Vladimir Pligin (Jednotné Rusko), uviedol, že trestná zodpovednosť by sa vzťahovala iba na tých,  ktorí  svoje zahraničné občianstvo utajujú úmyselne. Omyly a neúmyselné nepodanie informácie v stanovenom čase  budú sankcionované len ako správne delikty.

Ruskí poslanci hlasovali aj za zavedenie tohto nového zákona na Kryme až od 1. januára 2016,  čím by obyvatelia polostrova získali viac času na  zrieknutie sa svojho ukrajinského občianstva.

Predstaviteľka zákonodarcu Oksana Dmitrijeva zo strany  Spravodlivé Rusko navrhla ďalšiu novelu zákona o povinnosti všetkých úradníkov hlásiť prípadné cudzie štátne občianstvo svojich blízkych príbuzných. 

Dmitrijeva pre denník Izvestija povedala, že podľa jej názoru príbuzní s trvalým pobytom mimo Ruska sú faktorom, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie úradníkov dokonca viac  ako vlastníctvo zahraničných bankových účtov či cenných papierov, ktoré zákon v apríli minulého roka priamo zakázal. 

Počas utorňajšieho hlasovania však Štátna duma Dmitrijevovej návrh  ako neúmerný až prehnaný odmietla.

Preklad z RT

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply