Dva pochody, alebo kto je na ktorej strane. Čaputová napriek deklarovanej neutralite podporila dúhovú agendu

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Youtube

Včera v Bratislave paralelne prebehli dva pochody: Dúhový pochod propagujúci LGBTI agendu a pochod Hrdí na rodinu, podporújúci tradičné, alebo lepšie povedané, normálne rodiny, s otcom a matkou.

Článok pokračuje pod reklamou.


Deviaty ročník Dúhového pochodu sa začal popoludní na Hviezdoslavovom námestí, účasť bola vraj okolo 10 000 ľudí, pričom mnohí z nich prišli zo zahraničia. Svojou prítomnosťou ho podporila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, primátor Bratislavy Matúš Vallo a viac ako 30 veľvyslanectiev na Slovensku.

“Z našej ústavy vyplýva, že každý je slobodný a rovný v dôstojnosti i v právach. Z medzinárodného štandardu vyplýva, že každý je rovný v právach a každý má mať právo na ochranu svojho súkromia a rodinného života, a toto my na Slovensku zatiaľ nedodržiavame a najhoršie je, že sme sa zatiaľ nepustili do serióznej diskusie, ako by sme tieto otázky a vzťahy mali riešiť,” povedala Patakyová, ktorá zabudla dodať, že síce každý, kto má rodinu, má právo na jej ochranu, ale právo mať rodinu nie je automatické pre každého. Viac sa tejto téme venujeme v augustovom čísle Zem&Vek. Patakyová svojou jednostrannou podporou iba Dúhového pochodu jednoznačne ukázala, na ktorej strane stojí a že jej nejde u rovnaké práva pre všetkých.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa tvárila neutrálne, vyhlásila, že nepôjde ani na jeden z pochodov. Lenže v piatok podvečer navštívila v bratislavskej Novej Cvernovke predstavenie s názvom „Príbeh geja, príbeh lesby“. Vystúpenie bolo súčasťou sprievodného programu Dúhového pochodu. Ak by prezidentka prišla aj na obdobné predstavenie, zamerané na podporu tradičnej rodiny, potom by sa dalo hovoriť o jej nadstraníckosti. Navyše jej súputník, podpredseda Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko na Dúhovom Pride bol a sľúbil, že predloží zákon, ktorý by zaviedol registrované partnerstvá, ak sa jeho strana dostane do parlamentu.

Na bratislavský pochod Hrdí na rodinu prišlo viac ako 2000 ľudí. Podporiť ho prišli napríklad predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko, líder hnutia Sme rodina Boris Kollár či nový europoslanec za stranu Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík.

Článok pokračuje pod reklamou.


Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa Slovenskej národnej strany (SNS) Zuzana Škopcová, strana podporila pochod Hrdí na rodinu aj ako odpoveď na to, že vyše 30 veľvyslanectiev podporilo Dúhový Pride.

Predseda národniarov si myslí, že ak veľvyslanci podporujú pochod LGBTI, takisto by mali podporiť aj tradičnú slovenskú rodinu. Tým by podľa neho podporili ľudí, ktorí si ctia, že manželstvo je zväzok muža a ženy.

Zdroje: TASR, SITA

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár