Dvojaký kilometer pri posudzovaní nenávisti v reportáži TV JOJ

· Čas čítania: 3 min.
Obrázok: Wikipedia

V januári sme zaznamenali spor moderátorky Dibákovej a alternatívneho novinára Martina Daňa. Dibáková porušila všetky etické normy a psychologickým nátlakom postrašila poslanca, ktorý Daňovi odovzdával podpis, aby si to rozmyslel. Následne bez dôkazov obvinila Daňa zo šírenia konšpirácií. Daňo sa jej spýtal, akú konkrétnu konšpiráciu kedy šíril. Profesionálna odpoveď Dibákovej znela: „Veď vy viete.“ Daňo jej v rozhorčení vynadal a tak sa stal terčom ďalšej reportáže TV JOJ. Bez ohľadu na to, čo si čitateľ o Daňovi myslí, televízia JOJ opätovne aplikovala dvojaký meter, pardon kilometer.

Moderátor, bývalý redaktor Nového Času, Richard Nemec v reportáži prehlásil: „Odborníci poukazujú na fakt, že nenávisť najmä voči rôznych komunitám vplyvom sociálnych sietí narastá, čo môže viesť k fatálnym následkom.“ Vtom dostal v reportáži, úplne náhodou, priestor známy liberálny extrémista, Daniel Milo z Globsecu. Daniel Milo, ktorý dlhodobo kooperuje s nenávistnými stránkami ako „Prečo ľuďom hrabe“ prehlásil, že by si ľudia mali uvedomovať, že „ten, voči ktorému možno útočia, je reálny živý človek z mäsa a kostí, ktorý má svoju rodinu, svoje deti, svojich blízkych.“ Nemec následne uviedol niekoľko príkladov nenávisti na internete, no záhadne vynechal stránku Zomri, ktorá je najnenávistnejšou stránkou na Slovensku. Na tejto stránke, ak máte iný názor, vám vynadajú do kur*vy, prak*kota, fe*áka, fašistu, pourážajú vaše náboženské presvedčenie, národnostnú príslušnosť či váš zovňajšok. Facebook samozrejme tieto nenávistné komentáre selektívne ignoruje. Prečo moderátor nespomenul stránku Zomri, no za nenávistného označil Martina Daňa? Nuž, asi preto, že sám lajkuje nenávistnú stránku Zomri a redakcia TV JOJ ju uvádza na svojich stránkach ako relevantný zdroj. Toto je to overovanie zdrojov, boj proti konšpiráciám a kritické myslenie v praxi? Toto sú tie seriózne zdroje?

Moderátor TV JOJ Arpád Soltész sa dokonca prezentuje v tričku Zomri (táto známa fotka, kde je s ďalším pokrytcom, euroobčanom Jánom Benčíkom, už stihla obehnúť všetky alternatívne média). Čo je však vrchol, Arpád Soltész sa pri zakladaní Investigatívneho centra Jána Kuciaka odvolával na novinársku etiku. A nitky samozrejme vedú kam? Ku Komplotu a Kompotu, tričkám Zomri, pochodom za „slušné Slovensko“, billboardom Kisku a Mistríka, nenávistným kampaniam slovenskej opozície okolo OĽANO a SAS a napokon, mimovládnym organizáciám. Ale to už snáď každý rozumný človek vidí. Takže toľko k dvojakým kilometrom slovenských médií.

Záverom treba dodať, že internet je skutočne plný nenávisti a to na oboch stranách a tento problém treba riešiť. Avšak médiá si účelovo mýlia príčinu s následkom. Selektívne ignorujú nenávisť ľudí, za „slušné Slovensko“. Čítajte, rozmýšľajte a myslite kriticky. Nenechajte sa manipulovať médiami, ktoré vlastnia súkromné korporácie.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár