ECB zaregistrovala ochrannú známku digitálne euro. Chce kontrolovať všetky platby?

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Archív

Zatiaľ čo svet je posadnutý hystériou COVID-19 a pozitívnymi testami, dochádza k najväčšej revízii peňažnej a menovej histórie v tichosti, v zákulisí. Len prednedávnom prezidentka clevelandského FED-u Loretta J. Mester naznačila, že Spojené štáty sú blízko ku komplexnej obmene systému, keď uviedla: „Legislatíva navrhuje, aby mal každý Američan účet vedený vo FED-e, kde môžu byť uložené digitálne doláre, ktoré by sa mohli použiť na núdzové platby.“ V inom rozhovore hovoril bývalý newyorský šéf FED-u o potrebe „rýchlo dostať peniaze k ľudom, ktorí to v kríze najviac potrebujú“ a navrhol aplikáciu digitálnych dolárov pre domácnosti.

Kým systém amerického FED-u je o niečo ťažkopádnejší, ECB aj vďaka spoločnej mene môže pristúpiť k digitalizácii pružnejšie. Na konci septembra si ECB uplatnila ochrannú známku na výraz „digitálne euro“ (primerane skrátený na DE, zrejme pre vzbudenie pocitu nemeckého patriotizmu).

Ochranná známka obsahuje zoznam rôznych aplikácií pre tovary a služby: počítačový hardvér, firmvér a softvér (softvér elektronického obchodu pre transakcie elektronickými prostriedkami cez globálnu počítačovú sieť; softvér na nákup, predaj, platbu, správu, sťahovanie a zaznamenávanie; platobné karty); bankové služby (kreditné a debetné karty; devízové transakcie; finančné a menové informácie; elektronická peňaženka; kryptomeny); programovacie služby v oblasti IT (implementácia softvéru); poskytovanie poradenstva a služieb poskytovaných konzultantmi v oblasti softvéru a počítačových programov pre elektronický obchod atď.

Deje sa to v čase, keď miera rastu európskej meny v obehu vyskočila na dvojciferné číslo, čo je najrýchlejšie tempo desaťročia, čo výrazne naznačuje, že ECB bude motivovaná kontrolovať všetko obeživo – ideálne prevodom na digitálne. ECB pripustila, že 79% všetkých platieb v eurozóne sú stále hotovostné transakcie, čo predstavuje viac ako polovicu celkovej hodnoty všetkých platieb. Nie je nič viac, čo by ECB chcela, ako mať prehľad o každej z týchto transakcií. Preto bude čoskoro strašiť obyvateľov všetkým možným: raz pandémiou, inokedy ochranou voči financovaniu teroristických aktivít.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Payments and the Pandemic; autor: Loretta J. Mester; Federal Reserve, Bank of Cleveland, 23.9.2020

(2) Two Ex-Fed Officials Have a Faster Way to Distribute Money in Recession; autor: Emily Barett; The Bloomberg, 1.8.2020

(3) „The Federal Reserve Is Experimenting With a Digital Dollar“ reports Nikhelish De of Coindesk; Digital Currency Initiative & MIT Media Lab, 13.8.2020

(4) EUTM file information – Digital Euro (018311625), 22.9.2020

(5) A digital euro? European Central Bank assessing safe alternative to cryptocurrencies; Euronews, 2.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár