EK potvrdila záväzok šiestich krajín prijať migrantov z lode Open Arms

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračné foto: Archív

Európska komisia (EK) v piatok potvrdila záväzok šestice európskych krajín — Francúzska, Luxemburska, Nemecka, Portugalska, Rumunska a Španielska — prijať migrantov, ktorých v Stredozemnom mori zachránila loď neziskovej organizácie Open Arms.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


“Vítame skutočnosť, že šesť členských štátov je ochotných prejaviť solidaritu a podieľať sa na presídľovaní migrantov z plavidla Open Arms,” uviedla podľa agentúry DPA hovorkyňa EK Vanessa Mocková. “Nie je to zodpovednosť jedného alebo niekoľkých členských štátov, ale celej Európy,” dodala. Taliansko ani Malta tejto lodi nepovolili zakotviť pri svojich brehoch, súd v Ríme však rozhodol, že môže vstúpiť do talianskych teritoriálnych vôd vzhľadom na stav núdze na palube.

V súvislosti s druhým záchranárskym plavidlom Ocean Viking, na ktorého palube sa nachádza 356 migrantov, povedala, že intenzívne rokovania stále prebiehajú.

“Situácia, keď sú ľudia dni a týždne uviaznutí na mori, je neudržateľná,” povedala ďalej Mocková a vyzvala členské štáty EÚ, aby našli “predvídateľné” riešenia, ktoré umožnia rýchle a bezpečné vylodenie migrantov. Jediným reálnym riešením by pritom bolo vracať nelegálnych migrantov do krajín ich pôvodu, nie ich svojimi rozhodnutiami motivovať k tomu, aby podnikali ďalšie dobrodružné plavby cez Stredozemné more.

Zdroj: TASR

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár