Ekonomika únie pod rúškom nemeckých problémov

Foto: Shutterstock

Pre bežných nemeckých občanov musí byť nepochopiteľné, že na ich území končia dva plynovody s lacným ruským plynom, ktorého nedostatok je dnes príčinnou, že ich ekonomika sa dostáva do hospodárskych problémov. Čo je dôvodom však väčšina z nás vie, sankčná politika západu, ktorej náklady si zaplatia daňoví poplatníci. Politici sa síce snažia fiškálnymi opatreniami ich kompenzovať, začo ich väčšina z nás chváli, ale nie tí ktorí rozumejú za akú cenu, keďže narastajúce verejné dlhy budú z dôvodu zvyšujúcich sa úrokov už len stále drahšie a tie tiež nezaplatí nikto iní, ako daňoví poplatníci. Čo však je horšie, že všetky terajšie hospodárske problémy Nemecka pocítime aj my doma vrátane českej ekonomiky, keďže viac ako 20 percent nášho exportu smeruje do Nemecka, ktorý spolu s domácou spotrebou sú najvýznamnejšie položky nášho hrubého domáceho produktu. Nemecké problémy pociťuje aj náš cestovný ruch, ktorý vykazuje až dvojtretinový pokles turistov u nás.

Dobiehanie najvyspelejších sa pribrzdilo

V akom stave sa teda dnes nachádza slovenská ekonomika z hľadiska jej  dlhodobého cieľa, pod ktorým sa rozumie približovanie sa životnej úrovne k najvyspelejším krajinám EÚ? Pred 20 rokmi sme začali dobre, keď z dôvodu zavedených reforiem, ktoré sa opierali na lacnú a kvalifikovanú pracovnú silu, dovozu zahraničného kapitálu a technológii, sme sa rýchlo približovali k európskemu priemeru. Nie zbytočne nás častovali aj pojmom „tatranský tiger“, načo dnes musíme zabudnúť. Podľa Národnej banky Slovenska sme na 80 percentách životnej úrovne najvyspelejších krajín EÚ a čo je horšie, v posledných rokoch zaostávame čoraz viac. Koľko k tomu prispel covid či energetická kríza, nebudeme špekulovať, keďže sa týka všetkých na starom kontinente. Čo nás však môže čiastočne uspokojiť je, že v eurozóne patríme medzi najmenej zadlžených, o tom že náš priemysel pocíti negatívne správy prijímame s nevôľou. Inštitút finančnej politiky pri Ministerstve financií navrhuje celý rad opatrení pre naštartovanie slovenskej ekonomiky, keď tvrdí, že musíme zlepšiť efektívnosť využívania práce a kapitálu, ktoré sú zdrojom vyššej pridanej hodnoty, z ktorej sú aj vyššie mzdy a zisky, ktoré navyše motivujú všetkých účastníkov trhu k dosahovaniu lepších výsledkov. Podľa tohto inštitútu sú ale ich bariérou nízka vymožiteľnosť vlastníckeho práva, regulačné bariéry pre podnikateľov ako aj nízka mobilita pracovnej sily a trvajúca rozbujnená štátna a verejná správa. Najčastejším pojmom v spomínaných záveroch Inštitútu finančnej politiky sú reformy, ktoré však potrebujeme všade a tie z rôznych dôvodov zo strany vlády nefungujú.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply