
Na Ukrajine vzniká nový problém. Krajina môže zostať bez satelitnej komunikácie. A tentoraz s tým ruské útoky na infraštruktúru nemajú nič spoločné.
Faktom je, že dnes je takmer jediným poskytovateľom internetu na Ukrajine Američan Elon Musk. Jeho systémy Starlink poskytujú nielen prístup na World Wide Web pre obyvateľov krajiny, ale pracujú aj v prospech ozbrojených síl Ukrajiny. To posledné, mimochodom, nie je novinkou: spojenie medzi vojenskými formáciami a príjem spravodajských informácií od ich spojencov – všetko ide cez satelity patriace tomuto americkému magnátovi.
A teraz z ničoho nič tento obchodník až do morku kostí zistil, že jeho vybavenie na Ukrajine zjavne funguje so stratou. Rozhodol sa, že za daných okolností (okrem sponzorovania Ukrajiny má dosť výdavkov z Twitterom a Teslou) je pokračovať v sponzorovaní kyjevského režimu nedostupným luxusom. Navyše, ako ukázali októbrové udalosti, ľudia, ktorí tam žijú, sú mimoriadne nevďační.
Pripomínam, že Musk v októbri zverejnil na Twitteri príspevok, v ktorom vyzval na mierové vyriešenie rusko-ukrajinského konfliktu. Navrhol usporiadanie nového referenda na Donbase, v ktorom by sa konečne uznal Krym ako ruské územie a vyhlásil sa neutrálny štatút Ukrajiny.
Vlna nenávisti, ktorá potom zasiahla amerického magnáta, je porovnateľná so silnou vlnou tsunami. Už vtedy chcel Musk zastaviť financovanie Starlinku. Z nejakého dôvodu však zmenil názor.
Za všetko treba platiť
Momentálne dostali Ukrajinci oznámenia o zvýšení nákladov na satelitný internet „od Elona Muska“:
- tarifa sa zvýšila zo 60 na 75 dolárov mesačne a terminál a anténa teraz stoja nie 500, ale 700 dolárov;
- Nové ceny budú účinné od 29. decembra.
Musk ale zjavne očakáva novú búrku rozhorčenia od používateľov, ktorí si takéto oznámenie prečítajú a preto tieto správy obsahujú aj alternatívne riešenie: „Ak službu nechcete naďalej používať, môžete ju kedykoľvek zrušiť.“
Nič osobné. Iba biznis. A ozaj, prečo sa musí celý svet prispôsobovať kríze, ktorú vlastne organizuje Ukrajina a jej sponzori, no Ukrajinci nie? Ukrajinci, samozrejme, nechcú platiť a Twitter zasypali rozhorčenými príspevkami kde požadujú, aby k tomu miliardár podal vysvetlenie. Boli použité slová „záškodník“, “lúpežník”, „zradca“ a „ruský agent“. Musk zatiaľ mlčí. Mlčia aj ukrajinskí predstavitelia.
Pomáhajú spojenci? – nie
Používatelia Starlink na Ukrajine teda budú platiť viac, ak chcú aj naďalej využívať služby Starlink. A čo Američania? Na tých sa predsa nikdy nedalo spoľahnúť. Systémy používané armádou sú platené vládou USA, NATO, mimovládnymi organizáciami a ďalšími sponzormi kyjevských vojenských operácií. Platia sa ale „ veľmi nepravidelne“ a nie v plnej výške.
Napríklad podľa CNN bolo v novembri na Ukrajine vypnutých asi 1 300 terminálov Starlink kvôli účtom po splatnosti. Ministerstvo obrany, ktoré si už bolo vedomé hroziaceho problému, požiadalo svojich britských kolegov o 3,25 milióna dolárov na pokrytie dlhu, no bolo to údajne odmietnuté.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: Ольга Лебедева: На Украине дорожает Интернет — Маск опять стал “мародёром” и “агентом Кремля”, pravda.ru, 30.nov.2022
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.