Elon Musk prevzal Twitter a prepustil vedenie

Americký miliardár Elon Musk prevzal kontrolu nad spoločnosťou Twitter a prepustil jej vedúcich pracovníkov, okrem iného výkonného riaditeľa Paraga Agrawala. Twitter prevzatie potvrdil, keď informoval regulátora o svojom odchode z burzy.
Agrawal a doterajší finančný šéf Twitteru Ned Segal boli v čase uzavretia dohody v ústredí spoločnosti v San Franciscu a boli vyvedení von. Okrem nich Musk podľa médií prepustil aj ďalších členov vedenia spoločnosti. Napriek tomu, že zásadné personálne zmeny prišli rýchlo, všeobecne sa očakávali a takmer určite sú prvé z mnohých veľkých zmien, ktoré Musk vykoná. Twitter sa zatiaľ nevyjadril.
„Vták je oslobodený,“ napísal na Twitteri Musk.
Miliardár sa na kúpe Twitteru za 44 miliárd dolárov dohodol tento rok v apríli. V júli však oznámil ukončenie dohody, ktoré zdôvodnil tým, že mu firma neposkytla údaje ohľadom falošných a spamových účtov na svojej rovnomennej sociálnej sieti.
Spoločnosť Twitter následne Muska zažalovala. Začiatkom októbra miliardár navrhol, že firmu prevezme za pôvodne dohodnutú cenu. Súd mu následne nariadil, aby sa do piatku s firmou Twitter dohodol, či ju prevezme alebo nie. Musk tento týždeň avizoval, že prevzatie Twitteru dokončí.
Kritici sa obávajú, že zmena vlastníka povedie k menej moderovanému obsahu na tejto sociálnej sieti, čo podporí nenávistné prejavy na platforme. Musk sa tento týždeň v otvorenom liste obrátil na reklamných zákazníkov spoločnosti Twitter a vysvetľoval im, prečo sa rozhodol firmu kúpiť. Vyvracal tak obavy o jej budúci vývoj pod jeho vedením. Twitter by sa nemal stať „miestom hrôzy“, kde sa dá povedať čokoľvek bez následkov, uisťoval Musk. Platforma musí byť „vrelá a príjemná pre každého“.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v piatok varoval, že Twitter sa nesmie premeniť na neregulovanú platformu. “V Európe bude vták lietať podľa našich európskych pravidiel,” vyhlásil. Nemecká vláda teraz chce zvážiť, či bude chcieť na sieti Twitter ďalej pôsobiť. „Budeme sledovať možné zmeny tejto platformy v najbližších týždňoch a následne vyvodíme vlastné závery,“ uviedla.
Bývalý americký prezident Donald Trump prevzatie privítal a vyhlásil, že Twitter sa teraz nachádza v „rozumných rukách“. Neoznámil však, či sa na platformu, ktorá mu v minulosti zablokovala účet, chce vrátiť. Uviedol však, že jeho vlastná sociálna platforma Truth Social „vyzerá a funguje lepšie“.
Musk sa už skôr vyjadril, že chce, aby spoločnosť mala menej obmedzení pre zverejňovaný obsah, chce „poraziť“ spamové roboty a zverejniť algoritmy, ktoré určujú, ako je obsah prezentovaný používateľom. Zatiaľ ale neponúkol podrobnosti o tom, ako to všetko dosiahne a kto bude spoločnosť riadiť.
Vo štvrtok tiež povedal, že Twitter nekúpil preto, aby zarobil viac peňazí, ale aby sa pokúsil pomôcť ľudstvu, ktoré má rád. Naznačil tiež, že Twitter považuje za základ pre vytvorenie „superaplikácie“, ktorá bude ponúkať všetko od prevodov peňazí po nakupovanie a prepravu autom.
Twitter má 7500 zamestnancov a Musk chce pracovné miesta zoškrtať, čo vyvoláva obavy mnohých zamestnancov. Musk však uistil, že veľké prepúšťanie nechystá. Očakáva sa ale, že prepúšťanie zasiahne hlavne členov tímu pre dôveru a bezpečnosť, ktorý zahŕňa moderátorov obsahu.
Päťdesiatjedenročný Musk je šéfom automobilky Tesla a najbohatším človekom na svete. Podľa indexu miliardárov, ktorý zostavuje Bloomberg, dosahuje aktuálna hodnota jeho majetku 212 miliárd dolárov.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply