
Slovenskí politici privítali odklad zavedenia emisných povoleniek, ktorý včera schválil Európsky parlament. Systém však nezrušil, keďže jeho cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia a motivácia firiem k energetickým úsporám a technologickým inováciám. Z podnikateľského prostredia aj zo strany časti politickej reprezentácie napriek tomu zaznievajú výzvy na jeho úplné zrušenie, keďže môže viesť k zdražovaniu energií pre domácnosti.
Podľa odborníkov sa zavedenie emisných povoleniek najviac dotkne majiteľov starších, nezateplených rodinných domov. Ich ročné náklady na energie by sa mohli zvýšiť približne o 220 eur. „Najviac budú zasiahnutí ľudia, ktorí bývajú v starších domoch bez rekonštrukcie, kúria zemným plynom alebo uhlím,“ vysvetľuje politológ Matúš Mišík.
Ročný odklad systému vítajú aj slovenskí europoslanci. „Veríme, že to pomôže aj Slovensku. Hovoríme napríklad o firme Slovalco, ktorá musela ukončiť výrobu aj v dôsledku vysokých nákladov spojených s emisnými povolenkami,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth-Neveďalová.
Podľa poslanca Európskeho parlamentu Ľudovíta Ódora je kľúčové, aby nedošlo k náhlym a skokovým zmenám. Zároveň upozornil, že medzičasom sa malo viac urobiť pre prípravu verejnosti na pripravované opatrenia.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba presadzuje úplné zrušenie emisných povoleniek. Tvrdí, že poškodzujú slovenský priemysel a v budúcnosti môžu výrazne zaťažiť domácnosti. „Odklad nepovažujem za dostatočný, mal by byť prvým krokom k demontáži Green Dealu,“ uviedol.
Podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič upozornil, že ak má mať znižovanie emisií globálny efekt, musia sa zapojiť aj veľké ekonomiky ako Čína, USA či India. Podľa analytikov však klimatická zmena predstavuje realitu, ktorú môže Európa využiť napríklad pri rozvoji geotermálnej energie a technologického know-how.
Odborníci zároveň odporúčajú domácnostiam postupne znižovať spotrebu energií prostredníctvom modernizácie vykurovacích systémov alebo zateplenia budov.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
1. Slovenskí politici vítajú odklad emisných povoleniek pre domácnosti. Stále však znejú aj hlasy o zrušení celého systému… , stvr.sk, 12.2.2026
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.